مصرف میفپریستون در بارداری و شیردهی | Mifepristone Pregnancy

مصرف میفپریستون در بارداری و شیردهی | Mifepristone Pregnancy

27 شهريور, 1398

هشدار برای مصرف میفپریستون دربارداری وشیردهی
Mifepristone Pregnancy and Breastfeeding Warnings


در مطالعات تولید مثل حیوانات ، افزایش سقط جنین در موش  ، و خرگوش ها و تغییر شکل جمجمه در خرگوش ها با تجویز میفپریستون در دوزهای پایین تر از میزان تجویز شده برای انسان بر اساس سطح بدن مشاهده شد. این ناهنجاری ها به احتمال زیاد به دلیل اثرات مکانیکی انقباضات رحمی ناشی از مهار عملکرد پروژسترون بوده است. نقایص هنگام تولد با ادامه بارداری پس از عدم  ختم بارداری با این دارو در رژیم با میزوپروستول گزارش شده است


رده بندی FDA در بارداری در ایالات متحده آمریکا:

مطالعات انجام شده بر روی حیوانات یا انسان ها نشان از ناهنجاری های جنین دارد و یا شواهد مثبتی از خطر جنین در انسان وجود دارد که بر اساس داده های واکنش منفی ناشی از تجربیات بازاریابی یا بازاریابی ، و خطرات ناشی از استفاده از دارو در زنان باردار به روشنی وجود دارد. از مزایای بالقوه بالاتر است.

 

ختم بارداری:

-استفاده از آن برای ختم حاملگی داخل رحمی به روش مدیکال  در سن بارداری 63 یا 70 روزه قابل قبول است.

جهت كنترل هيپرگليسمي ثانويه به هيپركورتيزوليسم در بيماران بزرگسال مبتلا به سندرم كوشينگ كه مبتلا به ديابت نوع 2 يا عدم تحمل گلوكز هستند:
استفاده از آن منع مصرف دارد.

 


دسته حاملگی FDA در ایالات متحده: X (مارک KORLYM)


خطرات

ریسک عواقب نامطلوب رشد با ادامه حاملگی پس از خاتمه حاملگی ناموفق با این دارو در رژیم با میزوپروستول ناشناخته است. با این حال ، روند خاتمه حاملگی ناموفق می تواند رشد طبیعی جنین  را مختل کند و منجر به عوارض جانبی رشد شود.


نظرات

در صورت استفاده از این دارو در دوران بارداری یا  بارداری درهنگام مصرف این دارو، خطر احتمالی جنین را بررسی کنید.


هشدارهای مربوط به مصرف میفپریستون( Mifepristone) در دوران شیردهی


داده های محدود نشان دهنده سطوح کم دارو در در شیر انسانی با  (محاسبه وزن) نوزاد 0/5%یا کمتر نسبت به دوزپلاسمایی مادر است. در مورد اثرات این دارو در رژیم  با میزوپروستول در شیرخوار و یا بر روی میزان تولید شیر اطلاعی در دست نیست. مزایای رشدی و سلامتی شیردهی را باید در کنار هرگونه عوارض جانبی احتمالی بر کودک شیرده از این دارو در رژیم با میزوپروستول در نظر گرفت.


ختم بارداری درهنگام مصرف دارو میزو:


-از استفاده  آن باید اجتناب شود.
جهت كنترل هيپرگليسمي ثانويه به هيپركورتيزوليسم در بيماران بزرگسال مبتلا به سندرم كوشينگ كه مبتلا به ديابت نوع 2 يا عدم تحمل گلوكز هستند:
-باید با توجه به اهمیت دارو برای مادر ، تصمیم به قطع شیر مادر یا قطع دارو گرفته شود.

درشیر انسان ترشح می شود؟
بله


منبع:www.drugs.com
ترجمه : راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما