فانتزی جنسی چیست؟ در زنان بیشتر است یا مردان؟

فانتزی جنسی چیست؟ در زنان بیشتر است یا مردان؟

3 دي, 1397

فانتزی جنسی یعنی چه؟  در زنان بیشتر است یا مردان؟ 

 
 فانتزی جنسی به اعمال و رفتاری گفته می  شود كه، در مورد رابطه جنسی در ذهن افراد شكل می گیرد. این اعمال و رفتار  بیشتر جنبه  روانی دارد. در علم س.ک.سولوژی به  فانتزی  های جنسی، فیتیش می  گویند که، در هر فرد به یک شکلی دیده می شود. معنی ساده  ترش می  شود، تفکراتی که مردان و زنان را تحریک می  کند تا در رابطه  جنسی آنها را به کار بگیرند.بعضی از خانم  ها از تفکرات فانتزی که همسرشان نسبت به مسائل مختلف دارند، گله می  کنند، اما این تفکرات تا آنجا که به کسی ضربه  ای وارد نکند، مشکلی ندارد.
 

 اینکه مردی فانتزی جنسی داشته باشد، چیز بدی است؟

داشتن فانتری های جنسی چیز غیر طبیعی و عجیبی نیست و هر كسی می تواند فانتزی جنسی داشته باشد.
گاهی اوقات تصورات فانتزی ایی در ذهن اشخاص  وجود دارد که برای خودشان و اطرافیان  شان خطرآفرین است، در این موارد می  شود  با مداخله  پزشکی و روانشناسی این مسائل را حل کرد، اما هر فانتزی به نوبه  خودش مشکل آفرین نیست. در ضمن، این مسئله فقط مختص به مردها نیست، بعضی از زنان هم فانتزی های جنسی دارند.
فانتزی جنسی
 
 چطور می  شود این فانتزی  ها را مطرح کرد تا مشکلی پیش نیاید؟ اگر همسرمان بفهمد چه فانتزی‌هایی داریم چه احساسی پیدا می‌کند؟
لزومی ندارد این مسائل را با همسر در میان گذاشت، این تصورات در ذهن خودمان است و نمود بیرونی ندارد که لازم باشد برای کسی توضیحش بدهیم و بگوییم الان در سرمان چه می  گذرد. می  توانیم آنها را در سر خودمان نگه داریم و به واسطه  اش از رابطه ای که داریم لذت ببریم. گاهی اوقات در رابطه  جنسی بهتر است دیوار حیا را کوتاه کنیم و درباره  رابطه  مان حرف بزنیم. این کار ممکن است به رابطه  جنسی ما در مواقعی کمک کند. اگر هم همسری متوجه  این فانتزی ها شد، نباید فکر کند همسرش به فساد افتاده یا از زندگی جنسی  شان ناراضی است و مسائلی از این دست.
 

حقایقی درباره اختلال نعوظ  (Erectile Dysfuction)


 

چرا بعضی افراد از تصورات و فانتزی‌های جنسی بیشتر لذت می‌برند تا رابطه  واقعی؟

 اینطور نیست که آنها از فانتزی شان لذت میبرند و رابطه   جنسی  شان اصلا برای شان مهم نیست. برعکس، آنها برای تحریک بیشتر و لذت مضاعف بردن از رابطه  جنسی شان این فانتزی  ها را در سر می  پرورانند.
نکته قابل تامل این است که همزمان با ابجاد تکانه های جنسی وایجاد تحولات درسن دبستان ...، ترجیحات جنسی فرد (S.e.x.u.a.l preferences) و خیال پردازی های جنسی (S.e.x.u.a.l fantasies) نیز در حال شکل گیری و بروز هستند.  سرنخ اولیه اغلب این ترجیحات و خیال پردازی ها در رفتارهای دوران نوجوانی به وضوح دیده میشود  
 

درباره اختلال جنسی آقایان چه میدانید؟


 

اگرچه ترجیحات جنسی (مثل ترجیحات غذایی یا دیگر ملاحظات سبک زندگی) از همین سنین کم در حال شکل گیری و بعضاً تثبیت هستند اما نباید فراموش شود که عناصر کاملاً ثابتی در زندگی جنسی فرد تلقی نمی شوند و بالاخره ممکن است در طول زمان و متناسب با تجارب فرد دستخوش تغییراتی شوند (چه در جهت تقویت و چه در جهت کم رنگ شدن).

حال که این متغیر تبیین شد می توان درک بهتری از مفهوم F.e.t.i.s.h داشت. صرف نظر از تلقی های تاریخی از این واژه، این کلمه امروز عمدتاً نشان دهنده تمرکز تکانه های جنسی و برانگیزاننده فرد بر اشیاء و عناصر بی جان (مثلاً لباس زیر، کفش یا حتی اشیائی کاملاً غیرمرتبط با جنسینگی)، قسمت خاصی از بدن (مثلاً قسمت های مختلف اندام تحتانی، گوش ها و ...)، یا فعالیت جنسی خاصی (تحریک آلت با پا یا زدن ضربه به ناحیه باسن و ...) است. در حالی که این شرایط برای سال ها وضعیتی مردانه تلقی می شد، با متداول تر شدن ابراز محتوای تکانه های جنسی مشخص شده که زنان نیز می توانند چنین شرایطی را تجربه کنند اگرچه با شیوعی به مراتب کمتر.

خیالپردازی ها و ترجیحات جنسی نامتعارف در صورت علنی شدن تا همین چند دهه پیش به سرعت خوردن برچسب "انحراف" را برای فرد به دنبال داشت. حتی هنگامی که در طبقه بندی های تشخیصی و متون تخصصی استفاده از واژه هایی مثل Deviation و Perversion کنار گذاشته شد، هنوز عمده این موارد را در دسته ای از اختلالات تحت عنوان پارافیلیا (کژکامی یا دشکامی) قرار می دادند. فتیشیسم (F.e.t.i.s.h.i.s.m) که به غلط در بسیاری از متون، یادگارخواهی ترجمه شده است یکی از انواع این پارافیلیاها محسوب می شد.

 
فانتزی جنسی
 
طی چند دهه اخیر، فناوری ارتباطات و به ویژه فضای مجازی شواهدی را ارائه دادند که این ترجیحات جنسی نامتعارف، بعضاً چندان هم نامتعارف نیستند! اما طبیعی است که باید مرزی بین تمایلات و ترجیحات نامتعارف و آنچه اختلال یا Paraphilic Disorder تلقی می شود تعریف می شد. DSM 5 که حاوی ملاک های تشخیصی اختلالات روان پزشکی است به بالینگران کمک می کند تا علایق پارافیلیک را از اختلالات پارافیلیک (دشکامی ها) تفکیک کنند. تفکیک این دو موقعیت توسط درمانگر بسیار مهم است چون در صورت بی توجهی و عدم تسلط درمانگر به موضوع ممکن است با مداخلات یا اظهارنظرهای نسنجیده، زندگی جنسی زوج به شکل جدی مختل شود. شدت و تکرار غیرقابل مقاومت این تکانه های جنسی نامتعارف، ایجاد دیسترس برای فرد و برهم زدن موقعیت خانوادگی، اجتماعی و شغلی او، احتمال آسیب به خود فرد یا دیگری و محدوده زمانی حداقل 6 ماه برای این رفتارها از ملاک های اصلی تشخیص اختلالات پارافیلیک هستند. 
 

همه چیز درباره رابطه جنسی در سالمندان


 

فانتزي جنسی غير معمول چيست ؟

این مطالعه توسط محققان انستیتو دانشگاه مونترال که وابسته به دانشگاه مونترال کادانا است انجام گرفته و بررسی هایی  در مورد پارافیلیا و یا افکار و فانتزی های غیر معمول جنسی انجام داده اند.
نسخه پنجم از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) کتاب روانشناسان در شمال امریکا در این حیطه به فانتزی های غیر عادی اشاره دارد و سازمان بهداشت جهانی به غیر معمول بودن این فانتزی های ذهنی اشاره دارد.
 
نویسنده این مطالعه کریستین جویال می گوید: ما به طور بالینی می دانیم که این فانتزی های جنسی بیمار گونه  شامل :
 
داشتن شریک جنسی بدون رضایت ، داشتن درد یا ایجاد درد در حین رابطه جنسی در خود فرد یا شریک جنسی در زندگی  و یا کاملا بدون هیچ گونه رضایت است اما جدای از انها فانتزیهای غیر معمول چه هستند؟”
 
جویال  و همکارانش به طور کلی برای پیدا کردن جواب این سوال یک نظرسنجی در میان مردم انجام دادند. شرکت کنندگان در این نظرسنجی 799 مرد و 718 زن ازمتوسط ​​سن 30 سال بودند. پاسخ دهندگان ، برای توصیف تخیلات جنسی خود در پرسشنامه و جزئیات فانتزی مورد علاقه خود را درآن بیان کردند.
در این نظر سنجی نشان داده شد که ماهیت توهمات جنسی در جمعیت عمومی بسیار متنوع هستند و فقط چند فانتزی غیر معمول و نادر وجود داشت.
نتایج به تفاوت های قابل توجهی در چگونگی  تفسیر فانتزی های  جنسی بین زنان و مردان اشاره می کند.
وبا تجزیه و تحلیل اماری داده ها ، نشان داد ه شد که زنان بیشتر تمایل به مطیع بودن داشتند و آنها خیال بافی بیشتری در مورد شریک زندگی خود،  دارند تا به مردان دیگر اما مردان گزارش کردند که  فانتزی های جنسی آنها بیشتر  خارج از روابط زناشویی شان می باشد .
 

نگاهی به موضوع روابط خارج از زناشویی


 

یکی از غیر معمول ترین فانتزی های مردان در این مطالعه ، آمیزش مقعدی و تماشای شریک زندگی خود در رابطه جنسی  با مرد دیگر بود.

مسائل بیولوژیکی افرادی که دچار پارافیلیا هستند تاحدی می تواند گویای پاسخ چنین رفتارها باشد.

اگر شما فانتزي جنسي غيرمعمول و يا مخرب داريد براي دچار نشدن به انحرافات جنسي لازم است كه به فكر خودتان باشيد و براي درمان اقدام نماييد
 
ترجمه شده توسط راضیه فرقانی
منبع:برگرفته از DSM5 و سري مقالات نوشته David storvn
 

پیشنهاد میشود مقاله رفتارهای جنسی در دوران بلوغ و نوجوانی را مطالعه بفرمایید


 

 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما

صدیقه
صدیقه
25 فروردين, 1398 ساعت 12:38

مقاله تومن واقعا عالی بود ممنون از سایت خوبتون