پیشگیری از بارداری پس از  مقاربت

پیشگیری از بارداری پس از مقاربت

20 شهريور 1398

پیشگیری از بارداری پس از  مقاربت Emergency Postcoital Contraception

تاریخ بروزرسانی: 24 ژانویه 2019

 
چندین ترکیب مختلف از پیشگیری از بارداری اضطراری پس از مقاربت در حال حاضر در ایالات متحده وجود دارد. بیشتر گزینه ها فرمولاسیون خوراکی هستند که وقتی بلافاصله بعد از مقاربت محافظت نشده صورت می گیرند اما تا 120 ساعت (۵ روز) پس از مقاربت موثر هستند. گزینه ها شامل موارد زیر است:
 
پروژستین
 

پروژستین

استروژن و پروژستین ترکیبی (رژیم  Yuzpe)

مودولاتورهای اختصاصی گیرنده پروژسترون  (اولیپریستال استات) با نام تجاری الا (Ella)

ترکیباتی که مانع نشستن پروژستین بر روی رسپتور پروژسترون می شوند.     

ممکن است در وهله اول از این که مجبور به مصرف EC هستید بسیار ناراضی باشید و این مسئله باعث می شود که بخواهید قرص های بیشتری را از آنچه پیشنهاد شده مصرف کنید. این کار را نکنید. قرص های اضافی احتمالاً خطر ابتلا به بارداری را کاهش نمی دهند ، اما احتمالاً باعث احساس دلهره می شوند. که ما را به نقطه دیگری سوق می دهد ...

برخی از خانمهایی که از این روش استفاده می کنند حالت تهوع خفیف و حتی برخی استفراغ را تجربه می کنند. اگر در طی یک ساعت از مصرف قرص های خود (یا اولین دوز یا دوز دوم) ، باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید. این احتمال وجود دارد که بتوانید قرص هایی را که این روش را ناکارآمد می کند ، مصرف کنید. اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است به دوز دیگر و یا داروی ضد تهوع دیگری نیاز داشته باشید.

برای کمک به جلوگیری از احساس تهوع ، قرص های خود را با غذا میل کنید. همچنین اگر قرص دوم خود را وقت بگذارید این به شما کمک می کند تا قبل از خواب آن را مصرف کنید. به این ترتیب ، شما حالت تهوع خواب هستید.

همچنین احتمال لکه بینی ، حساسیت به سینه و سردرد وجود دارد. این به طور کلی در مورد قرص های ضد بارداری صادق است و معمولاً هیچ نگرانی برای شما وجود ندارد. اگر عوارض جانبی شدیدتری را تجربه کردید ، با پزشک خود تماس بگیرید. همیشه هنگامی که واکنشی  وجود دارد بهتر است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی پیگیری کنید.

البته اگر از قرصهای ضد بارداری خود به عنوان پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده کرده اید ، لازم است با پزشک خود در مورد چگونگی بازگشت به برنامه منظم قرص خود صحبت کنید. از روش پشتیبان گیری مانند کاندوم استفاده کنید تا وقتی که این موارد را متوجه نشدید

هنگامی که همه این موارد پشت سر شماست ، دوره بعدی شما باید ظرف یک ماه بعد شروع شود. اگر یک هفته زود یا دیر باشد ، بسیار معمول است. اگر واقعاً انتظار آن را ندارید ، باید آزمایش بارداری را در نظر بگیرید. شما می خواهید بدانید که با بدن چه می گذرد ، بنابراین با پزشک خود نیز مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند.

با استفاده از روش Yuzpe ، قرص های ضد بارداری خود را در دو دوز و 12 ساعت از هم جدا می کنید. فقط با مارک های خاصی کار می کند ، بنابراین باید نمودار ما را بررسی کنید تا ببینید قرص شما به عنوان EC قابل استفاده است یا خیر. در نمودار همچنین مشخص می شود که قرص های با برند اختصاصی را چگونه مصرف کنید.

 Aviane

5 نارنجی  هر 12 ساعت

 Cryselle

4 سفید هر12 ساعت

evora

4 تا سفید هر 12 ساعت

ovral

4 سفید هر 12 ساعت

با استفاده از روش Yuzpe ، قرص های ضد بارداری خود را در دو دوز و 12 ساعت از هم جدا می کنید.
 

دستگاه داخل رحمی مس (IUD)مؤثرترین روش پیشگیری از بارداری اضطراری است و می تواند تا 120 ساعت پس از مقاربت محافظت نشده قرار گیرد. 

پیشگیری از بارداری بلافاصله پس از لانه گزینی مؤثر نیست ، و تنها روش پروژستین و قرص های ترکیبی  استروژن-پروژستین باعث افزایش خطر بارداری های فعلی نمی شوند. 

کاندیداهای پیشگیری از بارداری پس از مقاربت اضطراری

کاندیداهای پیشگیری از بارداری پس از مقاربت اضطراری شامل  زنانی است که تمایل به بارداری ندارند و طی 120 ساعت مقاربت محافظت نشده یا محافظت  به روش صحیحی نداشته اند (یعنی کاندوم سوراخ ویا پاره شده)  ، دوزهای فعال قرص های ضد بارداری فراموش شده ، حلقه پیشگیری از بارداری به مدت 3 ساعت در طی در هفته  برداشته شده باشد، شات پچ پیشگیری از بارداری transdermal به مدت بیش از یک ساعت در طول یک هفته فراموش شود.


روش های پیشگیری از بارداری پس از زایمان


هیچگونه  منع مصرف پزشکی درمورد روش پیشگیری از بارداری اضطراری پروژستین تنها یا ترکیبی از استروژن-پروژستین ، حتی در بیمارانی که کاندیدای داروهای ضدبارداری ترکیبی نیستند (مانند بیماری کبد ، افراد سیگاری> 35 سال ، فشار خون بالا ، بیماری قلبی) وجود ندارد. 

برخی فرمول ها نیاز به نسخه دارند ، اما برنامه B-One Step در حال حاضر بدون نسخه در دسترس است.
 
پیشگیری بارداری قرص

روشهای پیشگیری از بارداری اضطراری پس از مقاربت

پروژستین تنها یک قرص برنامه B-One Step)1.5 میلی گرم لوونورژسترل): بدون نسخه در  داروخانه ، بدون محدودیت سنی
انتخاب بعدی یک راه و راه من (1.5 میلی گرم لوونورژسترل): بدون نسخه در  داروخانه برای بیماران 17 سال یا بالاتر (در صورت نیاز به شناسایی) موجود است
دو قرص لوونورژسترل (1.5 میلی گرم لوونورژسترول در کل): بدون نسخه برای بیماران در سن 17 سال یا بالاتر موجود است (شناسایی لازم). در دست داشتن نسخه برای بیماران در سن 16 سال یا جوان تر است. هر دو قرص ممکن است به یکباره یا (1.5 میلی گرم) یا یک قرص (0.75 میلی گرم) و به دنبال قرص دوم (75/0 میلی گرم) 12 ساعت بعد مصرف شود.

روش های پیشگیری از بارداری تزریقی


استروژن و پروژسترون (رژیم Yuzpe)

قرصهای ضدبارداری خوراکی ترکیبی که می توانند  در دوزهای متعدد طی 12-24 ساعت  با فاصله زمانی مصرف کرد . برای پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده می شود
دوز مصرف قرص های خاص را می توانید در http://ec.princeton.edu/questions/dose.html#dose پیدا کنید
مودولاتورهای اختصاصی گیرنده پروژسترون  (اولیپریستال استات)
هیچ تغییری در اثر بخشی آن اگر تا 120 ساعت پس از مقاربت محافظت نشده مصرف شود رخ نمی دهد. 
تک دوز 30 میلی گرم
نیاز به نسخه توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارد
منع مصرف در بیماران مبتلا به بیماری شدید کلیوی یا کبد  دارد
اطلاعات محدود در مورد اثرات بارداری فعلی 
 
iud

مسی( IUD)

لقاح را مهار می کند و یا از لانه گزینی جلوگیری می کند 
پیشگیری از بارداری را تا 10 سال پس از قرارگیری فراهم می کند
نیاز به قرارگیری توسط یک متخصص بهداشت و درمان دارد

عوارض جانبی رایج شامل موارد زیر است:

تهوع و استفراغ
با استفاده از روش Yuzpe در مقابل روش فقط لوونورژسترول  افزایش یافته است. اگر استفراغ در طی 3 ساعت پس از مصرف دارو رخ دهد ، ممکن است دوز دیگری از دارو لازم باشد 
سردرد
خونریزی
با توجه به مکانیسم پیشگیری اضطراری ، دوره بعدی قاعدگی بیمار ممکن است یک هفته زودتر یا یک هفته به تعویق بیفتد. ممکن است بیماران در مدت 21 روز پس از مصرف پیشگیری از بارداری اورژانسی  در مدت 21 روز قاعدگی رخ ندهد ممکن است باردار باشند و باید با یک  درمانگرتماس بگیرند.
حساسیت پستان
 
نام قرص پیشگیری اورژانسی
 
ممکن است بیمار  در همان چرخه قاعدگی  که وی روش  پیشگیری از بارداری داشته  ، بنابراین هنوز هم باید از روش پیشگیری از بارداری استفاده کند و گزینه های طولانی مدت پیشگیری از بارداری باید با یک درمانگر مورد بحث قرار گیرد.
نکته:
Ulipristal  ممکن است اثرات پیشگیری از بارداری هورمونی را کاهش دهد،بنابراین پیشگیری از بارداری باید در طول سیکل قاعدگی استفاده شود.
پیشگیری از بارداری اضطراری هیچ گونه محافظتی در برابر عفونتهای مقاربتی ندارد .
 
منبع: https://emedicine.medscape.com
ترجمه راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما

سایت پزشکی
سایت پزشکی
21 شهريور, 1398 ساعت 00:18
عطایی
عطایی
6 ارديبهشت, 1400 ساعت 10:40

روش فوری برای جلوگیری از بارداری وچود دارد؟