روش های پیشگیری از بارداری پس از زایمان

روش های پیشگیری از بارداری پس از زایمان

24 آذر, 1397

روش های پیشگیری از بارداری پس از زایمان

لری بارکلی، MD با توجه به توصیه های تجدید نظر شده در شماره 8 ژوئیه MMWR، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ایالات متحده دستورالعمل های خود را برای استفاده از پیشگیری از بارداری بعد از زایمان به روز کرده اند. گزارش هفتگی MEC US. بیانیه جدید، که به معیارات واجد شرایط پزشکی کانادا در مورد استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، 2010، CSC را به روز می کند، زنان بعد از زایمان را توصیه نمی کند که در طول 21 روز اول پس از زایمان از قرص های ضد بارداری ترکیبی استفاده کنند زیرا خطر ابتلا به ترومبوآمبولی وریدی (VTE) زیاد است.
 
خانم Naomi K. Tepper، MD، از بخش بهداشت باروری، مرکز ملی هیسترکتومی، می گوید: "دوره پس از زایمان یک زمان مهم برای راه اندازی پیشگیری از بارداری است زیرا زنان به سیستم مراقبت های بهداشتی دسترسی دارند و ممکن است انگیزه بیشتری برای جلوگیری از بارداری دیگری داشته باشند." مرکز پیشگیری از بیماریها وسلامت آمریکا  CDC  "تخمک گذاری می تواند به زودی 25 روز پس از زایمان در میان زنان شیرده نابالغ اتفاق بیفتد، که اهمیت شروع روش پیشگیری از بارداری را در دوران بسیار زود هنگام پس از زایمان نشان می دهد."
 
دستورالعمل های تجدید نظر شده اهمیت شروع بارداری در دوران پس از زایمان را تایید می کنند تا از جلوگیری از بارداری ناخواسته و فواصل کوتاه تولد، که با نتایج نامطلوب سلامتی مادر و نوزاد نیز همراه است. این شامل خطرات بیشتر برای وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس است. توصیه های 2010 CDC ارائه راهنمایی مبتنی بر شواهد برای انتخاب روش پیشگیری از بارداری، با توجه به ویژگی های خاص مانند بیماری و یا شرایط پزشکی، دوره پس از زایمان است.
 
دستورالعمل های جدید سخت تر است. بر اساس شواهد بعدی، سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه های خود را در رابطه با ایمنی مواد ضد بارداری ترکیبی هورمونی در میان زنان در زمان شیردهی به روز کرد. در مقایسه با شرکت کنندگان کنترل، زنان در 42 روز اول پس از زایمان 22 تا 84 برابر افزایش خطر ابتلا به  ترومبو آمبولیVTE را تجربه می کنند. بنابراين دستورالعمل WHO جديد در مورد استفاده از ضد بارداري هاي ترکیبی هورمونی در طول 42 روز اول پس از زايمان، به ويژه در زناني که عوامل خطر ديگري براي VTE داشتند، محدودتر است.
 
به منظور بررسی توصیه های سازمان بهداشت جهانی و پایگاه های مبتنی بر شواهد، CDC یک گروه از 13 داوطلب مخصوص را تشکیل داد. براساس شواهد موجود در مورد ایمنی استفاده از ترکیبات ضد بارداری هورمونی در زنان پس از زایمان، CDC تا به حال به این نتیجه رسیده است که خطر بالای VTE در طی 21 روز اول پس از زایمان، مانع استفاده از ضد بارداری های ترکیبی هورمونی در این دوره زمانی می شود. گرچه خطر ابتلا به بارداری در طول 21 روز اول پس از زایمان بسیار پایین است، پس از آن افزایش می یابد و تخمک گذاری بطور معمول ممکن است اتفاق بیافتد .
 
از 21 تا 42 روز پس از زایمان، زنان با عوامل خطر VTE به طور کلی نباید از ضد بارداری ترکیبی هورمونی استفاده کنند، اما در این دوره برای زنان بدون فاکتور خطر برای VTE، ایمن هستند. عوامل خطر برای VTE عبارتند از سن 35 سال یا بالاتر، VTE قبلی، ترومبوفیلی، جهش های ترومبوتیک شناخته شده، بی حرکتی، ترانسفوزیون در زایمان، شاخص توده بدنی حداقل 30 کیلوگرم در متر مربع، خونریزی پس از زایمان، کاردیومیوپاتی، زایمان پس از سزارین، پره اکلامپسی یا سیگار کشیدن. CDC هیچگونه محدودیتی در استفاده از ضد بارداری های ترکیبی هورمونی در زنانی که بیش از 42 روز قبل داشته اند، صادر نکرده است.
 
 آنها مینویسند: "ارائه دهندگان مراقبین بهداشتی  نیز باید هر گونه ریسک فاکتور و ویژگی های دیگر یا شرایط پزشکی که ممکن است بر طبقه بندی تاثیر بگذارد را در نظر بگیرند." "برای زنان پس از زایمان ممکن است شامل بررسی توصیه هایی برای سایر عوامل خطر برای VTE مانند جهش های ترومبوتیک شناخته شده (رده 4) یا تاریخچه VTE با عوامل خطر برای عود (رده 4)، که  آیاهر دو به عنوان یک خطر غیر قابل قبول برای استفاده از ضد بارداری ترکیبی هورمونی،  زنان پس از زایمان هستند یا خیر. "
 

توصیه های دیگر روش های پیشگیری از بارداری

توصیه های CDC در مورد پروژستین تنها قرارداد است. قرصهای پروژسترون فقط، تزریق داروهای مدروکسی پروژسترون استات و ایمپلنت)، دستگاه های داخل رحمی (IUD) و روش های پیشگیری از بارداری غیر از ترکیبات ضد بارداری هورمونی. این روش ها می تواند بلافاصله بعد از زایمان شروع شود و برای زنان بعد از زایمان، از جمله کسانی که شیرده هستند، ایمن هستند. با این حال، پزشکان باید در نظر داشته باشند که هورمون ضد بارداری ترکیبی  ممکن است مانع از شیردهی موفق شود.
 
گذاشتن IUD ها، از جمله IUD آزاد کننده لوونورژسترل و IUD مضر، بلافاصله پس از زایمان، با افزایش عوارض همراه نیست. میزان پایین آمدن IUD در زمانی که آنها در طی 28 روز از زایمان قرار می گیرند، تا حدودی بالاتر است، اما میزان ادامه در 6 ماه مشابه است بدون توجه به اینکه آیا IUD  بلافاصله بعد از زایمان یا با تأخیر گذاشته شود
 
کاندوم را می توان با خیال راحت در هر زمان استفاده کرد، اما استفاده از دیافراگم دهانه رحم باید تا 6 هفته بعد از زایمان به تاخیر افتد. گزینه دیگری در زنان که فرزند خود را به دنیا آورده اند، بررسی قدرت باروری پس از زایمان است.
 
نویسندگان دستورالعمل CDC ابراز نگرانی در مورد دسترسی به روش های پیشگیری از بارداری. بر خلاف ایمپلنت های  پروژستین، IUD ها و سایر روش هایی که نیاز به پیگیری توسط یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی دارند،ویا ممکن است با تجویز نسخه  پیش از آنکه مادر از بیمارستان مرخص شود  یا جهت مراقبت بعد از زایمان مراجعه کند انجام پذیر است
 
"پیشگیری از بارداری پس از زایمان برای سلامت مادر و نوزاد بسیار مهم است و آموزش برای هر دو ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و زنان باید بر روی طیف وسیعی از گزینه های پیشگیری از بارداری و ایمنی بیشتر این روش ها در طول دوره پس از زایمان تمرکز کنند"
 
منبع:www.medscape.com

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما