هفته دوم رشد شیرخوار

هفته دوم رشد شیرخوار

4 دي 1397
همانطور که کودک شما علامت هفت روز را می گذراند، آیا اعتماد به نفس شما افزایش نمی یابد؟ هفته به هفته؟ یا فقط تعجب می کنم که پدر و مادر واقعی برای چهره ای شایان ستایش نشان می دهند؟ یک احساس بی اعتمادی در این لحظه غیرعادی نیست، زیرا  کودک شما یک هفته پیش به دنیا آمده، ومتعجب ازاینکه که هشت روز پیش باردار بودید. آیا کل زندگی شما در یک هفته به طرز چشمگیری تغییر کرده است؟ آه عزیزم، بهتر است آن را باور کنید! و هفته دوم وعده داده می شود حتی بیشتر شگفت انگیز و خسته کننده - از هفته اول.
 
آدرنالین کاهش یافته است، تغذیه کودک شما به طور غیرطبیعب به نظر می رسد، شما بیش از سه ساعت پس از تولد نخوابیدید (و بگذارید آن را ببوسم، نه ماه بارداری هیچ صدایی نشنیده اید)  اما بالا رفتن از همه چیز مهم است: کودک شما زرق و برق دار است در حال حاضر. این مژه ها! آن انگشتان کوچک! این لب های عالی! علاوه بر این، شیر دهی شما! ( سینه هادر حال حاضر بزرگ شدن است)، پوشک کردن نوزاد معمولی شده است و هورمون های شما (از هشدار بالا به عشق بی دلیل) حل شده است.

آیا میدانید کودکان در حال رشد چه علائمی دارند؟


 

رشد دو هفته ای و نقاط عطف، یک دکمه شل کننده است!

بند ناف نوزاد شما احتمالا در این هفته می افتد ، اگر آن را قبلا ندیده اید و ممکن است نقطه کمی خونریزی کند و چندین روز تا بهبودی کامل طول بکشد، برای تمیز کردن منطقه از آب استفاده کنید و برای علائم عفونت مانند قرمزی و تورم چک کنید. در غیر این صورت، این علامتی است که نشان می دهد که کودک شما برای اولین بار حمام واقعی آماده است، که می تواند یک مسابقه  باشد. کودک شما ممکن است آب را دوست داشته باشد یا از آن نفرت داشته باشد (اگر هوا سرد باشد احتمالا باعث تحریک کننده برای او می باشد).
پسر بچه؟
 
در حالی که او برهنه است، زمان خوبی برای چک کردن آلت تناسلی است. مهمترین چیز این است که آیا پسر شما ختنه شده است یا خیر، مهمتر از همه این است که در طول این سال اول کسب و کار خود را تمیز و خشک کنید و صابون و آب اولین خط دفاع شماست. اگر او غیرقانونی است، سعی نکنید که مزاحمت را بیرون بیاورید - در نهایت خود (در هر زمانی بین ابتلای کودک و بلوغ) خود را دریافت خواهید کرد. هنگامی که فورسیستم عقب افتاده است، شما باید برای تمیز کردن منطقه با نورد کردن آن، تمیز کردن هر گونه باقی مانده و سپس خشک کردن منطقه به طور کامل قبل از آوردن مزاج به محل. اگر نوزاد شما ختنه شده باشد، در طول حمام نیز صابون و آب نیز مورد نیاز است. شما باید برای هر مشکلی با بهبودی تماشا کنید، اما بازیابی معمولا صاف است.
 

رفلکس های این دوره

در طول دو هفته، بینایی کودک شما هنوز هم بهترین میدان دید در هشت تا 10 اینچ است. هنگامی که شما در آن فاصله هستید، کودک شما احتمالا باتوجه عمیق به شما نگاه خواهد کرد. این زمان عالی برای بررسی مهارت های مغز کودک شماست! هنگامی که با نوزادتان مواجه می شوید، سعی کنید زبان خود را بیرون بیاورید و منتظر کودکتان باشید تا الگوبرداری کند. محرک زبان یکی از بهترین مهارت های کودک شما و اولین چیزی است که می تواند از یک والد کپی شود. (واقعیت جالب: این رفلکس نوزاد، طراحی شده برای حفظ اشیاء خارجی از دهان کودک، به تدریج حدود چهار تا شش ماه ، فقط تازمانز شروع به تغذیه مواد جامد می کند). بنابراین توجه داشته باشید: ممکن است خیلی زود نگران نوزاد خود باشید عادت های بد خود را برداشت، اما این یک پنجره ی اولیه است که توانایی کوچک خود را دارد.
 
کودک شما دارای چند ترفند دیگر است که در هفته ها ی آتی شروع به محو شدن می کند. شاید قابل توجه ترین واکنش هیجان کودک شما بارفلکس مورو است که می تواند اتفاق بیفتد وقتی کودک شما به خواب می رود و تحریکی به طور ناگهانی به او می رسد. احساس سقوط موجب رفلکس می شود و کودک شما ممکن است سلاح های خود را پرتاب کند یا از خواب بیدار شود. رفلکس مکیدن می تواند به جلوگیری از زحمت شما کمک کند. رفلکس مکیدن نیز بسیار قوی است که باعث می شود کودک شما سر خود را تکان دهد، دهان باز و  نوک پستان را  مک بزند به طور مشابه، کودک شما شروع به مکیدن اشیاُ اگر  درسقف دهان خود را لمس کند و این مکش بسیار شگفت انگیزی است که اگر انگشت خود را در دهان نوزادتان قرار دهید البته تمیز باشد به سرعت یاد میگیرید که قدرت مکیدن نوزادتان چقدر بالاست
 

خواب نوزاد در هفته دوم

 نوزادان به طور معمول خواب بیشتری از REM دارند - مرحله خواب عمیق تر از بزرگسالان است. اگر خواب کودک شما چیزی شبیه خواب های سبک شما را نداشته باشد، تعجب نکنید. تنفس های عمیق، و صداهای عجیب و غریب که کودک شما در طول خواب ایجاد می کند بسیار معمول است، هرچند بسیاری از والدین مضطرب از طیف وسیعی از صداهای ناشی از نوزادان کوچک خود در خواب ناراحت هستند. عبارت "خوابیدن مانند یک کودک" به وضوح بر اساس نوزادانی که ما میشناسیم نیستند!
 
 در مورد اینکه کودک شما به مدت چند هفته یا بیشتر در خواب است و ممکن است به او غذای کافی نرسد ، نگران نباشید، پیش بروید و آزمایش کنید که چه چیزی برای شما و کودک شما کار می کند بدون اینکه نگران آن باشید که تنظیم کنید عادت های بد کودک شما هنوز هم بیشتر از روز در خواب است، هر دو یا سه ساعت غذا می خورد و روزانه شش تا 10 پوشک را کثیف میکند. اگر شما برای استفاده از آن نمودار یا برنامه در تلفن خود ندارید، راحت باشید: تا دو هفته، پوشک، تغذیه و خواب آلودگی غیر قابل کنترل ، تا زمانی که کودک شما وزن خود را به دست آورد ، شما می توانید تظاهر کنید که شما در حال پیگیری هستید.
 

رشد سریع

صحبت از پیگیری وزن نوزادان، بسیاری از نوزادان وزن خود را در پایان هفته دوم به دست آوردند، بنابراین اگر نوزاد شما هنوز به این مرحله نرسیده است، با پزشک یا ماما صحبت کنید. اگر کودک شما شروع به تغذیه کند،  رشد سریع نوزاد بعید نیست برای بسیاری از نوزادان از 7 تا 10 روزگی و پس از آن دوباره حدود سه هفته و شش هفته، رشد سریع اتفاق می افتد. در اینجا برخی از نشانه های برجسته ای از رشد ناگهانی وجود دارد.
 
ترجمه راضیه فرقانی
منبع: www.todaysparent.com

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما

بینام
بینام
12 فروردين, 1398 ساعت 12:45

من قرص جلوگیری دیان استفاده میکنم . از 21 عدد این ماهم 2تا دیگه مونده تموم شه . یعنی در اصل من باید 9 روز دیگه پریود شم . ولی اتفاقی که افتاد من دیشب یه رابطه محافظت نشده داشتم با همسرم.شک داریم . ب نظرتون یه قرص اورژانسی هم بخورم خیلی ضرر داره برام؟ به هیچ وجه نمیخوام حامله شم