هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

25 آذر 1397
در هفته 16 بارداری  گردش خون در بدن مادر افزایش می یابد. سطح خون حدود 40 تا 50 درصد افزایش می یابد. در برخی از زنان باردار نفوذ خون به غشای بینی سبب بزرگتر شدن و یا متورم شدن بینی میشود. رباط ها در حال کش آمدن هستند و ممکن است کمی درد خفیف در شکم خود احساس نمایید. سینه های شمابزرگتر و سنگین تر از قبل شه اند و در حال ساخت آغوز می باشند....
 

بدن شما درهفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری  احتمالاً حرکات جنین را حس می‌کنید. حرکاتی مثل قلقلک، لرزش و حساسیت در شکم خود احساس می‌کنید. البته اگر هنوز حرکات جنین را حس نکرده‌اید نگران نباشید . احساس حرکات جنین در هفته‌های 16 تا 20 شروع می‌شود و گاهی ممکن است تا هفته 24 هم طول بکشد.
زمان درک حرکات جنین در زنان مختلف متفاوت است حتی در حاملگی‌های مختلف یک زن هم این زمان فرق می‌کند. فعالیت غده سازنده شیر در سینه‌ها و افزایش جریان خون موجب می شود که وریدهای سینه را ببینید.
 
اگر از هفته شانزدهم به بعد تند تند به دستشویی می روید نگران نباشید ،مثانه کودکتان پر و خالی میشود و این تمرین خوبی برای کلیه های او میباشد.ماهیچه‌های صورتش  رشد کرده‌اندو میتواند لب‌هایش را باز و بسته می‌کند. برخی از اعضای بدن جنین مدت زیادی است که کارشان را آغاز کرده‌اند و مشغول فعالیت هستند. این اعضای پرکار یکی دستگاه گردش خون است و دیگری مجاری ادراری. قلب هم مانند ماشینی خودکار به فعالیتش ادامه میدهد.
 

توصیه ها درهفته شانزدهم بارداری

* با گرفتن دوش آب گرم صبحگاهی، نشاط بیشتری را برای خود به ارمغان آورید. دوش 20 دقیقه ای روزانه می تواند باعث آزاد شدن ذهن مادرانی شود که مشغله فکری زیادی دارند. 
* در زمان بارداری، راحتی حرف اول را می زند پس به دنبال لباس‌های راحت مناسب حال‌تان بگردید.
 

برخی علائم فشار خون ناشی از حاملگی را بشناسید:

  * تورم ناگهانی به ویژه در صورت و دست ها
  * تورم ساق ها که پس از12ساعت از بین نمیرود
  * افزایش فشار خون
  * اختلالات بینایی مثل دوبینی، تاری دید
  * سردرد های شدید و ناگهانی و مداوم
 

تغذیه درهفته شانزدهم بارداری

 در این هفته از بارداری، آهن نقش بسیار مهمی در تولید سلول‌های قرمز خونی بدن شما دارد. به علاوه، آهن یکی از اصلی ‌ترین مواد مغذی مورد نیاز است که به جلوگیری از عوارض هم برای مادر و هم برای کودک کمک می‌کند. بدون آهن کافی، شما دچار کمبود خون می‌شوید که می‌تواند خستگی و بیماری‌های دیگر را برای شما به همراه داشته باشد.البته توجه داشته باشید همه ی مواد غذایی باید به اندازه ی متعادل مصرف شود و افراط و تفریط در استفاده ی مواد غذایی میتواند برای شما مشکل ساز باشد.
 

نکاتی برای پدرها در هفته شانزدهم بارداری

هنگامی که همسرتان خبر می دهد می تواند حرکت جنین در رحم را متوجه شود، احساس خوشحالی خواهید کرد. متاسفانه شما باید مدتی طولانی صبر کنید تا بتوانید این حس را درک کنید. در این زمان باید با صحبت کردن با جنین، او را با صدای خود آشنا کنید
 
ترجمه شده توسط راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما