هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

25 آذر 1397
در هفته 15 بارداری اگر دچار گرفتگي بيني شديد مي توانيد آن را هم از جمله عوارض حاملگي فرض كنيد؛ زيرا افزايش هورمون استروژن ممكن است به تورم غشاء مخاطي و در نتيجه توليد مخاط بيشتر منجر شود. حجم خون شما نيز در حال افزايش است كه در نتيجه موجب گشاد شدن رگهاي شما (كه شامل رگهاي بيني نيز مي شوند) مي گردد. در نتيجه ممكن است گاهي اوقات خون دماغ شويد...
 

بدن شما درهفته پانزدهم بارداری

هم چنان که قلب فرزندتان سریع میتپد قلب شما نیز هم اندازه اش و هم حجم خونی که به بدنتان میفرستد و هم تعداد ضربان هایش افزایش می یابد تا هم نیازشما و هم نیاز کودک دلبندتان را برطرف نماید پس سعی کنید زیاد خسته نشوید تا به بدنتان فشار وارد نشود.
 

وضعیت جنین درهفته پانزدهم بارداری

جنین در این زمان فعالیت بیشتری دارد و دوباره به فعالیت های قبلی خود بر می گردد. در این زمان حرکات جنین را متوجه نمی شوید اما در هفته های بعد ضربه های جنین به شکم را می فهمید.نکته اصلی در این هفته تشکیلی سه استخوان در گوش داخلی جنین است. مراقب حرف زدن خود باشید زیرا جنین از هفته بعد صدای شما را می شنود. می توانید او را صدا کنید و با او حرف بزنید . برایش لالایی بخوانید. او می تواند لالایی شما را پس از تولد تشخیص دهد.
 
علاوه بر استخوان های گوش داخلی، تشکیل استخوان مهم دیگری نیز در جنین اتفاق می افتد:
 
    استخوان پشت و عضلات پشت بخوبی تکامل یافته تا قوی بشود و جنین به راحتی بتواند سر و گردن خود را مستقیم نگه دارد. فراموش نکنید مکمل های کلسیم خود را مصرف کنید تا به رشد استخوان ها کمک کند.
    مژه ها بر روی پلک های بسته تشکیل می شود. ابروها نیز در حال شکل گیری هستند.
    در این زمان چربی زیر پوست او در حال تشکیل است. در این زمان می توانید رگ های خونی او را تشخیص دهید.
    پاهای جنین در این زمان از دستهای او بلندتر است.
    بدن او مستقیم ایستاده است و نسبت به سر او، به سمت جلو حرکت می کند
 

توصیه ها درهفته پانزدهم بارداری

* سه ماه دوم بارداری زمانی است که احساسات و خلق و خوی شما ثبات بیشتری پیدا کرده است.
* اگر زمان پوشیدن لباس های بارداریتان رسیده هر چه سریعتر انجام دهید تا اخساس راحتی بیشتری بکنید.
 

علائم طبیعی درهفته پانزدهم بارداری

_ تنگی نفس: رحم شما بزرگ‌تر می‌شود در نتیجه به پرده دیافراگم که درست در فاصله بین شکم و سینه‌های شما قرار دارد فشار می‌رود و شما ممکن است احساس تنگی نفس ‌کنید.
 
_ خونریزی بینی و گرفتگی آن: همین که یک یا چند بار دچار گرفتگی بینی و خونریزی از آن شده‌اید. گرفتگی بینی هم به دلیل  افزایش مقدار خون و اکسیژن است که قلب شما بزرگ‌تر می‌شود و بازده قلبتان هم برای تامین نیازهای مادر و جنین 20 درصد افزایش می‌یابد.
 

هشدارها درهفته پانزدهم بارداری

1. درصورتی که احساس تنگ نفسی شدید دارید و ناخن‌هایتان در حال کبود شدن هستند یا احساس ناراحتی قلبی می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.
2.  در صورت مشاهده زگیل‌هایی در اطراف ناحیه تناسلی موضوع را با پزشک درمیان بگذارید اینها زگیل‌های تناسلی هستند. زگیل های تناسلی در زمان زایمان مشکلاتی را ایجاد می کنند. 
3. اگر دچار سرما خوردگی شدید و تب شما بیشتر از 39 درجه بود باید هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید.تب برای جنین شما خطرناک است.
 

تغذیه درهفته پانزدهم بارداری

* آجیل منبع خوبی از پروتئین، منیزیم، ویتامین E و B است. به علاوه دانشمندان به این نتیجه رسیدند که خوردن یک مشت آجیل به عنوان یک اسنک می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا 35% کاهش دهد. این ماده همچنین سرشار از چربی اشباع نشده و مناسب است. 
* آجیل‌های سالم مانند بادام، بادام زمینی، گردو، پسته، و چربی‌های سالم برای قلب را به رژیم غذایی خود راه دهید. 
* مقدار غذای خود را کاهش اما وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید. 
* به آرامی غذا بخورید. 
* از دیر غذا خوردن در شب خودداری کنید و پس از آن به مدت طولانی دراز نکشید. 
فراموش نکنید در خوردن هیچ ماده ی غذایی نباید افراط کنید...
 

ورزش درهفته پانزدهم بارداری

1. این هفته رباط ها و عضلات شما نسبت به هفته ‌های گذشته نرم‌تر شده و شما راحت تر می‌توانید ورزش و تمرینات مناسب را انجام دهید. 
2. هنوز برای پیوستن به کلاس‌های یوگای مخصوص بارداری دیر نشده است. این حرکات با استفاده از تمرینات تنفسی صورت می‌گیرد. از فواید دیگر این کلاس‌ها، آشنایی با مادران باردار دیگر است که می توانید با آن‌ها معاشرت کنید و از تجربیات آنان نیز استفاده کنید.این کلاس ها در بیمارستان صارم در واحد اکواژیمناستیک تشکیل می شود.
 

نکاتی برای پدرها در هفته پانزدهم بارداری:

- هر چقدر در بارداری همراه با همسر خود باشید کمتر احساس تنهایی می کنید. این کار باعث می شود همسرتان بارداری راحت تری داشته باشد.
- کتاب های زیادی در خصوص راهنمایی برای سازگاری با تغییرات بدن وجود دارد. به یاد داشته باشید کارهایی که قبلا همسرتان انجام می داده است الان برایش سخت است و حتی اگر بخواهد نمی تواند انجام دهد. او باید در کارهایی که قبلا انجام می داده و الان نمی تواند انجام دهد تغییراتی ایجاد کند...
 
ترجمه شده توسط راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما