هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

1 آذر 1397
با كاهش و از بين رفتن تدريجي عوارض اوليه حاملگي مانند تهوع، خستگي و درد سينه، شما انرژي بيشتري به دست آورده و از تغييرات بدن خود احساس خوشايندتري خواهيد داشت.در برخی حالات تهوع صبحگاهی تا هفته 16 ام ادامه می یابد.

بدن شما درهفته چهاردهم بارداری

اگرچه ظاهر شما خیلی تغییر نکرده است و شکم شما خیلی بزرگ نشده است اما در داخل بدن شما عضلات و رباط ها در حال کشیده شدن هستند تا فضای کافی برای جنین در حال رشد ایجاد شود. لباسی بپوشید که از رشد جنین جلوگیری نکند. با تغییر بدن شما همه چیز با تغییرات سازگار می شوند. انرژی شما بر می گردد و حالت تهوع و استفراغ کمتر می شود. اگر خسته هستید بگذارید مقداری زمان بگذرد. در این شرایط احتمالا شما یکی از خانم هایی هستید که زمان بیشتری برای ناپدید شدن علائم اولیه بارداری نیاز دارید. هر فردی ویژگی های خاصی دارد و زمانی خاص برای سازگاری با تغییرات بدن نیاز دارد
 

توصیه ها درهفته چهاردهم بارداری

* در این مدت باید شیر کم چرب زیاد مصرف کنید تا ذخیره کلسیم مورد نیاز او برای رشد و پرورش استخوان‌هایش کافی باشد.
* در زمان بارداری اهمیت بیشتری به بهداشت دهان و دندان‌های خود بدهید. در این زمان لثه ها کمی متورم می‌شوند و امکان عفونت کردن دندان‌ها زیاد است. پس از هر وعده غذایی دندان‌ها ی خود را مسواک بزنید.
 

هشدارها درهفته چهاردهم بارداری

 در هفته چهاردهم بارداری  بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند برای شما خطرناک باشد و خونریزی بعدی را در پی داشته باشد. بنابراین اگر تصمیم به برداشتن شی دارید ابتدا چمباتمه زده در این حالت پشت خود را صاف نگه دارید و از عضلات پای خود برای بلند شدن و برداشتن اجسام کمک بگیرید.
 

تغذیه درهفته چهاردهم بارداری

مواد دارای وستامین c مصرف کنید زیرا این مواد سرشار از ویتامین سی است که سیستم ایمنی بدن را می‌سازند و خواص اکسیداتیو آن به بهبود سریع‌تر سلول‌هایی که آسیب دیده‌اند، کمک می‌کنند. 
* زمانی که بیرون از خانه هستید، اسنک‌هایی مقوی به همراه خود داشته باشید تا هنگام گرسنگی از آنها مصرف کنید.
 

ورزش درهفته چهاردهم بارداری

ایستادن به مدت طولانی برای شما مناسب نیست ممکن است دچار واریس وریدی شوید. بهتر است بعد از ایستادن مدت طولانی استراحت کنید و پاهایتان را بالاتر از قلب قراردهید.
 

نکاتی برای پدرها در هفته چهاردهم بارداری

- درباره تغییراتی که پس از زایمان ایجاد می شود با همسرتان صحبت کنید. این تغییرات شامل اسم گذاشتن، شیردهی و تنها گذاشتن فرزند است.
- اگر همسر شما کار می کند به او اطمینان دهید می توانید در نگهداری از بچه از او مراقبت کنید. همچنین محدودیت های خود را نیز به او بگویید.
 
 

در هفته 14 کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 
اندازه كودکشما از سر تا پا در حدود 8.9 سانتی متر و تقریبا به اندازه یکلیمو است و حدود 60 گرم وزن دارد. بدن او سریعتر از سر او رشد می كند و سر او اكنون بر روی یکگردن خوش تركیب تر قرار گرفته است! در آخر این هفته، دستهای او درازتر شده اند و اندازه آنها با كل بدن او متناسب است. با این حال پاهای او باید كمی بزرگتر شوند تا با بقیه اندامهای او متناسب شوند. همچنین به تدریج پوششی از موهای كرکمانند و بسیار نرم (كه لانوگو یا كرکجنینی نامیده شده و نازك، بی رنگ و فاقد مغز هستند) تمام بدن او را خواهد پوشاند. كبد او تولید صفرا را در این هفته آغاز می كند، كه این امر نشان می دهد كه كبد فعالیت مناسبی دارد؛ طحال نیز همكاری خود را در تولید گلبولهای قرمز خون آغاز می كند. او ادرار نیز تولید می كند و آن را به داخل مایع آمنیوتیکمی ریزد؛ این كار، یکفرآیند طبیعی است كه تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت. شما هنوز هم قادر نخواهید بود حركتهای كودکخود را احساس كنید، اما دستها و پاهای او كه اكنون حدود 1.25 سانتی متر طول دارند فعالتر و انعطاف پذیرتر شده اند. از آنجایی كه مغز او ارسال پالسهای عصبی را آغاز كرده است، گاهی اوقات ماهیچه های صورت او تغییراتی را نشان می دهند كه به صورت نگاه با چشمهای نیمه باز، اخم كردن و شكلکدرآوردن دیده می شود. اكنون كودکشما می تواند چنگ بیندازد و همچنین می تواند انگشت شست خود را بمكد!
 

هفته چهاردهم شما چگونه تغییر می کنید؟

 
با كاهش و از بین رفتن تدریجی عوارض اولیه حاملگی مانند تهوع، خستگی و درد سینه، شما انرژی بیشتری به دست آورده و از تغییرات بدن خود احساس خوشایندتری خواهید داشت. هر چند ناحیه بالایی رحم تنها كمی بالاتر از استخوان لگنی قرار دارد، اما همین میزان رشد كودکنیز كافی است تا شكم شما را اندكی جلو بیاورد. جلو آمدن شكم یکمرحله مهیج در حاملگی است و می تواند برای شما و همسرتان، یکنشانه آشكار از وجود كودكی كه در انتظارش هستید، باشد. كمی از وقت خود را برای فكر كردن، خیالبافی و لذت بردن از این وضعیت اختصاص دهید. اندكی نگرانی در این زمان، طبیعی است؛ اما همچنین می توانید از خوشحالی فریاد بكشید، زیرا با شروع سه ماهه دوم، خطر سقط جنین به شدت كاهش یافته است. اكنون بر مراقبت از خود و كودكتان تمركز كنید و ایمان داشته باشید كه برای آنچه بعدا رخ خواهد داد، كاملا آماده اید.
 

فعالیت های هفته چهاردهم بارداری

 
برای آخرین دیدارهای دوستانه با دوستان خوبتان، آماده شوید: مادر شدن ممكن است عمیقا روابط شما با دیگران را تغییر دهد؛ برای بسیاری از خانمهایی كه به تازگی بچه دار شده اند، رفت و آمد با دوستان در كمترین اولویت قرار دارد. هر كاری می توانید انجام دهید تا روابط شما مستحكم تر شود و از مصاحبت یكدیگر لذت ببرید. یکآخرهفته آرام و شاد با دوستتان می تواند یکگزینه ایده آل باشد؛ در صورتی كه این كار ممكن نیست، یکروز كامل را به خرید كردن، خوردن، حرف زدن و غیبت كردن، لوس بازی یا هر كار دیگری كه دوست دارید در جمع دوستان یا خانواده انجام دهید، اختصاص بدهید.
 
ترجمه شده توسط راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما