هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

25 آذر 1397
چند هفته ای گذشته است و شما علائم حاملگی را پذیرفته اید. تجربه کردن علائم خیلی مهم است. حاملگی به راحتی آن که از فیلم ها یا از دور به نظر میرسد نیست ولی خوشبختانه سه ماهه اول در حال گذر است.

بدن شما درهفته نهم بارداری

از اول بارداری تا الآن هورمون‌ها تأثیرگذارترین نقش را در بدن شما داشته‌اند. در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد . حجم خون شما همچنان در حال افزایش است و این اتفاق در سه ماه دوم به حداکثر خود می‌رسد و در سه ماه سوم بارداری کاهش می‌یابد. شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است.
 

وضعیت جنین درهفته نهم بارداری

استخوان‌های جنین در حال سفت شدن هستند و به تدریج غضروف‌ها هم خودی نشان خواهند داد. سر جنین از نظر ظاهری شروع به بلوغ بیشتری کرده ولی هنوز هم بر روی سینه ‌اش خم است. تکامل چشم‌ها کامل نشده و هر چشم هنوز یک پلک غشایی است. از طریق سونو گرافی میتوانید ببینید که بازوها و ساق هایش را حرکت میدهد.
 

علائم طبیعی درهفته نهم بارداری

1.  در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد و ترشحات مهبلی کمی افزایش می‌یابد. 
 
2.  نوک سینه  بزرگ تر و تیره تر می شود. در اطراف نوک سینه  دانه های ریزی دیده می شود که سینه را برای تولید شیر آماده می کند. به این دانه ها آسیبی نرسانید زیرا برای هدفی خاص قرار گرفته اند.
 
3. نفخ: شما ممکن است در این زمان دچار نفخ  شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان، ماهیچه‌ها و عضلات شما را شل می‌کند و این علتی است که باعث کندتر هضم شدن غذا در بدن شما می‌شود و در نتیجه مشکلاتی نظیر نفخ و  آروغ زدن را افزایش می‌دهد.
 
4.برآمدگی رگ ها: ممکن است برآمدگی در رگ های دست و پا مشاهده کنید. این برآمدگی به خاطر خون اضافه است. این رگ ها در حالتی که ایستاده یا نشسته هستید از جنین محافظت می کنند. همچنین از کاهش خون در هنگام زایمان جلوگیری می کنند.
 
5. وزن مناسب: افزایش وزن بدن بیشتر به خاطر چرخش آب در بدن است تا وزن جنین. اما افزایش یا کاهش بیش از حد وزن مضر است.وزن زیاد باعث سنگینی و بزرگی جنین و مشکل زایمان می شود و وزن کم باعث می شود فرزندی کوچک داشته باشید.وزن بالا باعث افزایش احتمال فشار خون بالا، دیابت و مشکلات زایمان و درد طولانی زایمان می شود. همچنین هرچقدر وزن شما بالاتر باشد باید پس از زایمان وزن بیشتری کم کنید.
 
6.برخی علایم دیگر
 
احساس ضعف  -  ممکن است در این هفته  احساس ضعف کنید. ممکن است هنوز احساس خستگی و حالت تهوع داشته باشید اما در سه ماهه آخر بهتر می شوید.
 
خستگی   -   خستگی بر جنین تاثیر می گذاردبنابراین سعی کنید سخت نگیرید و انرژی کافی داشته باشید.
 
استرس   -   سعی کنید تا حد امکان استرس نداشته باشید. اگر ناراحت هستید دوش  بگیرید و  موزیک گوش دهید و سعی کنید استراحت کنید تا دوباره آرامش به شما بازگردد..
 
توجه کردن به آرامش خود برای سلامتی روحی و روانی شما لازم است
 

هشدارها درهفته نهم بارداری

1. اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید. 
2. اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند لحظه استراحت کنید. 
3. در هنگام نشستن برای آنکه فشار زیادی به بدنتان وارد نشود یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.

تغذیه درهفته نهم بارداری

بارداری به شما این فرصت را می‌دهد تا با دید تازه‌ای به عادات غذایی خود نگاه کنید. 
زیرا این عادات غذایی بر شما و جنین در حال رشدتان تاثیر می‌گذارد. رژیم غذایی سالم شامل مکمل‌های بارداری مانند مولتی ویتامین‌ها است که باید پس از مشورت با پزشک مصرف شود. شما باید از ابتدای بارداری  یک رژیم غذایی سالم را آغاز و در طول بارداری آن را ادامه دهید.
 

ورزش درهفته نهم بارداری

در زیر قوانین ساده ای برای ورزش در بارداری را برایتان ذکر کرده ایم :
 
  * قبل، حین و بعد از ورزش به اندازه ی کافی  آب بنوشید. 
  * از هر حرکت یا وسیله ای  که باعث آسیب دیدگی اندام های مختلف بدنتان میشود  دوری کنید. 
  *  قبل از شروع ورزش جدید با پزشک خود صحبت کنید. 
  * از مواردی که باعث از بین رفتن تعادل و ضربه به شکم میشود دوری کنید.
 

نکاتی که آقایان باید در نظر بگیرند:

- ممکن است همسرتان تغییر حالاتی داشته باشد که شما را اذیت میکند. سعی کنید با این حالات روحی او کنار بیایید.
 
- سعی کنید عشق خود را به او نشان دهید.
 
بارداری پروسه ای است که هم زن و هم مرد باید در آن نقش و وظیفه ی خود را ایفا کنند.فراموش نکنید پدر شدن آمادگی هایی لازم دارد که از همان زمان بارداری شروع میشود.
 
ترجمه شده توسط راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما