هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری

1 آذر 1397

 

در ابتدای هفته دوم بارداری پریودتان تقریبا تمام شده و در انتهای این هفته شما به احتمال بالا تخمک گذاری خواهید داشت. تخمک گذاری معمولا در هفته دوم و ابتدای هفته سوم بارداری (در صورت حامله شدن) یعنی از روز سیزدهم تا روزشانزدهم آغاز دوره انجام میشود و برای بعضی خانم ها متغیر است.

بدن شما در هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری هرچه به آزاد شدن تخمک از تخمدان نزدیک میشوید، ممکن است تغییراتی را در بدنتان متوجه شوید. تغییرات مخفی و غیر مخفی که در قسمت علائم طبیعی آورده شده است نشان دهنده تخمک گذاری هستند. با دانستن این تغییرات میتوانید این مسئله را درک کنید
 

وضعیت جنین در هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری هنوز جنین شما شکل نگرفته است ولی شما فولیکولی دارید که حاوی یک تخمک رسیده بوده که آماده آزادشدن می باشد. زمانی که تخمک آزاد میشود، شما تخمک گذاری کرده اید. در زمان تخمک گذاری تخمک تقریبا 24 ساعت میتواند توسط اسپرم بارور شود و باید بدانید که در زمان تخمک گذاری احتمال حاملگی بالاست و نزدیکی داشتن در این هفته باعث حاملگی میشود.
 

علائم طبیعی در هفته دوم بارداری

نشانه های تخمک گذاری در هفته دوم بارداری :
1. افزایش ترشحات واژینال
2. درد مختصر یک طرفه تخمدان
3. تغییر در قوام ترشحات واژنی
4. تغییرات گردن رحم به صورت نرم شدن گردن رحم
5. نوسانات دمایی: افزایش ناگهانی دمای بدن
 

هشدارها در هفته دوم بارداری

1. درد یک طرفه در هفته دوم بارداری : درد یک طرفه شکم که مداوم است ممکن است علامتی از کیست تخمدانی باشد. بعضی از کیست های تخمدانی عملکردی بوده و و مشکل آفرین نیستند ولی دانستن این مطلب با وجود اینکه باعث کاهش درد نمیشود، خیالتان را راحت میکند.
2. خونریزی یا لکه بینی در هفته دوم بارداری : خونریزی یا لکه بینی در این مرحله قاعدگی میتواند طبیعی باشد، چنانچه خونریزی یا لکه بینی تان مداوم و طول کشیده باشد، درمورد مشکلات بالقوه تان با پزشکتان صحبت کنید
 

تغذیه در هفته دوم بارداری

1. انواع مختلفی غذا از همه گروه های غذایی بخورید و جایگزین های سالم و بهداشتی استفاده کنید. مطمئن باشید که رژیم شما حاوی سبزیجات نارنجی و سبز، غلات، و پروتئین باشد. 
2. قابل قبول نیست که شیرینی و چربی نخورید ولی مقدار آن را محدود کنید. 
3. از مولتی ویتامین‌های بارداری استفاده کنید تا ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بدن‌تان فراهم شوند. فولیک اسید و آهن، دو ماده ‌ای هستند که مادران باردار به آن احتیاج دارند و در این قرص‌ها یافت می‌شوند. با پزشک خود درباره نوع و مصرف آن مشورت کنید. 
4.  مصرف کافئین اگر به صورت معتدل باشد خطری برای شما و جنین ایجاد نمی‌کند، اما اگر در روز بیشتر از 200 میلی‌گرم کافئین (در کاپوچینو یا قهوه) مصرف کنید خطر سقط جنین تا دو برابر افزایش می‌یابد.
 

ورزش در هفته دوم بارداری

تصمیم برای بارداری و مادرشدن شاید همراه با استرس باشد. ورزش یکی از راه های مفیدی است که شما را از قید و بند استرس و فشار های عصبی منفی می رهاند. پس سعی کنید در برنامه هفتگی خود 4 تا 5 روز در هفته و هر روز به مدت 30 دقیقه، ورزش کنید.

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما