مشاوره پیش از بارداری از نگاه انجمن بارداری آمریکا

مشاوره پیش از بارداری از نگاه انجمن بارداری آمریکا

21 اسفند 1397

کمیته امور زنان و زایمان انجمن  پزشکی باروری آمریکا

این نظر کمیته به طور مشترک توسط کمیته کالج متخصص زنان وزایمان و انجمن  پزشکی باروری با همکاری اعضا کمیته Daniel M. Breitkopf، MD و Micra Hill، DOA ایجاد شده است.
این اطلاعات به عنوان یک منبع آموزشی برای کمک به پزشکان در ارائه مراقبت های زنان و زایمان طراحی شده است و استفاده از این اطلاعات داوطلبانه است. 

مشاوره پیش از بارداری

قبل از بارداری چه کنیم

خلاصه: هدف مراقبت از قبل از بارداری، کاهش خطر ابتلا به عوارض نامطلوب بهداشتی برای مادر، جنین و نوزاد است.  برای بهینه سازی سلامت، رفع موانع خطر و ارائه آموزش در مورد حاملگی سالم در زنان باردار است. همه کسانی که در حال برنامه ریزی برای شروع بارداری هستند باید مشاوره شوند، از جمله افراد غیر همجنس گرا، ، همجنسگرایان، ، دوجنس گرا، تراجنسیتی، ......مشاوره با سوال زیر شروع می شود: "آیا می خواهید در سال آینده باردار شوید؟" مشاوره پیش از بارداری مناسب است؟، آیا مراجعی که در سن  باروری است در حال حاضر از روش پیشگیری از بارداری  استفاده می کند. از آنجائیکه وضعیت سلامت و عوامل خطر در طول زمان می تواند تغییر کند، مشاوره قبل از بارداری باید چندین بار در طول عمر باروری زن انجام شود، او فرصت های خود را برای تحصیل افزایش می دهد و به طور بالقوه پیامدهای باروری و بارداری او را به حداکثر می رساند. بسیاری از بیماری های مزمن پزشکی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری های روانپزشکی و بیماری تیروئید به نتایج نا مطلوب بارداری منجر می شود و باید قبل از بارداری به طور مطلوب مدیریت شود. مشاوره در مورد فواصل مطلوب بین حاملگی ممکن است برای کاهش عوارض بعدی مفید باشد. ارزیابی عفونت های منتقله از راه جنسی باید در زمان مشاوره قبل از بارداری انجام شود. زنانی که برای مشاوره قبل از بارداری مراجعه می کنند، باید برای  غربالگری روتین ژنتیکی  که برای زنان باردار توصیه می شود، باید آزمایش شوند.
مراجعین باید  از مصرف روتین الکل، محصولات نیکوتین و داروهای مصرفی آنها، از جمله داروهای مخدرو داروهای دیگر که به دلایل غیر پزشکی استفاده می شود، پرسش شود. غربالگری برای خشونت شریک جنسی ( پارتنر) باید در طول مشاوره قبل از بارداری انجام شود. پیش از بارداری  بایدمادر  را  به مصرف  مکمل اسید فولیک را تشویق کرد تا خطر عوارض عصبی را کاهش داد.

توصیه ها و نتیجه گیری

کالج متخصص زنان و متخصص زنان و زایمان (ACOG) و انجمن  پزشکی باروری آمریکا (ASRM) توصیه های زیر را ارائه می دهند:
هر گونه برخورد  با زنان غیر باردار یا مردان دارای پتانسیل تولید مثل (به عنوان مثال، بدون استرلیزاسیون) فرصتی است برای مشاوره درباره سلامتی و عادات سالم که ممکن است نتایج حاصل از باروری و زایمان را بهبود بخشد.
مشاوره با سوال زیر شروع می شود: "آیا می خواهید در سال آینده باردار شوید؟"
هدف مراقبت از قبل از بارداری، کاهش خطر ابتلا به عوارض نامطلوب بهداشتی برای زن، جنین و نوزاد است که با همکاری با زن برای بهینه سازی سلامت، رفع عوامل خطرساز قابل تغییر و ارائه آموزش در مورد حاملگی سالم است.
زنان باید قبل از اینکه باردار شوند یا به محض اینکه متوجه شدند که باردار هستند، برای  برای بدست آوردن تاریخ صحیح بارداری و مراقبت در مورد شرایط پزشکی که در طی دوران بارداری ایجاد میشود چک شوند، .
بسیاری از بیماری های مزمن پزشکی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری های روانپزشکی و بیماری تیروئید به نتایج نا مطلوب حاملگی منجر می شود و باید قبل از بارداری به طور مطلوب مدیریت شود.
تمام داروهای تجویز شده و تجویز نشده در طول مشاوره قبل از بارداری باید بررسی شوند. این بررسی همچنین باید شامل مکمل های غذایی و محصولات گیاهی باشد که بیماران ممکن است از آنها استفاده می کنند اما می تواند بر تولید مثل و حاملگی تاثیر بگذارد.
زنانی که برای مشاوره قبل از بارداری مراجعه می کنند، باید برای شرایط مشابه ژنتیکی که برای زنان باردار توصیه می شود، باید آزمایش شوند.
زنان سنین باروری باید واکسیناسیون سالانه خود را برای دیفتری،کزاز و  (Tdap) بررسی کنند. سرخک ،اریون-سرخچه؛ هپاتیت B؛ و واریسلا
همه بیماران باید یک ساله واکسیناسیون آنفلوانزا دریافت کنند؛ آن دسته از زنان که در فصل ابتلا به آنفولانزا باردار هستند و یا حامله خواهند شد، مزایای بیشتری خواهند داشت.
ارزیابی  عفونت های منتقله جنسی (STI) باید در زمان مشاوره قبل از بارداری انجام شود.
بیماران با احتمال بالقوه در معرض برخی از بیماری های عفونی مانند ویروس زیکا باید درمورد محدودیت های سفر و زمان انتظار مناسب قبل از اقدام به حاملگی مشورت کنند.
همه بیماران باید به صورت منظم از مصرف الکل، محصولات نیکوتین و داروهای مصرفز آنها، از جمله داروهای مخدر و داروهای دیگر که به دلایل غیر پزشکی استفاده می شود، خواسته شود.
غربالگری برای خشونت شریک جنسی باید در طول مشاوره قبل از بارداری رخ دهد.
پیش از بارداری مادر باید مکمل اسید فولیک را در کاهش خطر عوارض عصبی لوله (NTDs) تجویز شود
بیماران باید در مورد رژیم غذایی و مکمل های ویتامین خود را برای تأیید رعایت مقدار توصیه شده روزانه برای کلسیم، آهن، ویتامین A، ویتامین B12، ویتامین B، ویتامین D و سایر مواد مغذی مورد بررسی وآزمایش قرار گیرند.
قبل از شروع بارداری باید بیماران را تشویق کرد تا قبل از شروع بارداری، شاخص توده بدنی (BMI) را در محدوده طبیعی بدست آورند، زیرا BMI کم یا زیاد با ناباروری و عوارض حاملگی مادر و جنین مرتبط است.
بیماران باید در مورد رژیم غذایی و مکمل های ویتامین خود را برای تأیید رعایت مقدار توصیه شده روزانه  مورد بررسی وآزمایش قرار گیرند.

معرفی نتایج مادر و جنین

 برای متخصص زنان و زایمان فرصتی عالی برای بهبود نتایج مادر و جنین از طریق مشاوره پیش از بارداری است. همانند یک دیدار خوب، دیدار قبل از باردی (زمانی که بیمار  بحث ارائه می دهد  در مورد احتمال حاملگی در آینده) یک فرصت عالی برای مشاوره به بیماران در مورد حفظ یک شیوه زندگی سالم و به حداقل رساندن خطرات سلامتی (1) فراهم می کند. هدف مراقبت از قبل از حاملگی، کاهش خطر ابتلا به عوارض نامطلوب بهداشتی برای زن، جنین و نوزاد است.
با همکاری زنان برای بهینه سازی سلامت، تشخیص عوامل خطر قابل درمان، و ارائه آموزش در مورد حاملگی  سالم. مشاوره پیش از بارداری باید شامل بررسی ایمن سازی بیمار، ارزیابی ایمنی و سایر  آزمایشات دیگر  باشد. همه کسانی که در حال برنامه ریزی برای شروع بارداری هستند باید مشاوره شوند، از جمله افراد غیر همجنس گرا، همجنس گرا، همجنسگرایان، همجنس گرا، دوجنس گرا، تراجنسیتی، intersex...... عوارض بارداری ممکن است با شناسایی مناسب و کاهش عوامل خطرساز کاهش یابد، در حالی که ممکن است غربالگری ژنتیک باعث شود که زن و شوهر تصمیم گیری آگاهانه در مورد برنامه ریزی خانواده انجام دهند. مدیریت شرایط پیش از بارداری ممکن است در دوران قبل از بارداری بهینه شود و احتمال ابتلا به عوارض مرتبط با بارداری را کاهش دهد. علاوه بر این، شناختن جنبه های اجتماعی  بیماران در طول مشاوره قبل از بارداری ممکن است راه هایی برای کمک به بهبود استفاده از مراقبت های قبل از زایمان، از جمله شناخت موانعی که بیماران هنگام دسترسی به مراقبت های بهداشتی با آن مواجه می شوند، شناسایی کنند.

زمان مشاوره پیش از بارداری

غربالگری مستقیم برای کسانی که قصد بارداری دارند ، همانطور که در "یک پرسش اصلی موضوع" بیان شده است، جزء اصلی کیفیت خدمات مراقبت های اولیه پیشگیری (2) است. هر گونه مشاوره  با زنان غیر باردار یا مردان دارای پتانسیل تولید مثل  فرصتی است برای مشاوره درباره سلامتی و عادات سالم که ممکن است نتایج حاصل از باروری و زایمان را بهبود بخشد. مشاوره با سوال زیر شروع می شود: "آیا می خواهید در سال آینده باردار شوید؟" مشاوره پیش از بارداری مناسب است، آیا بیمار در سن باروری در حال حاضر از روش پیشگیری از بارداری استفاده می کند. از آنجائیکه وضعیت سلامت و عوامل خطر در طول زمان می تواند تغییر کند، مشاوره قبل از بارداری باید چندین بار در طول عمر زایمان زن انجام شود، او فرصت های خود را برای تحصیل افزایش می دهد و به طور بالقوه پیامدهای باروری و بارداری او را به حداکثر می رساند. علاوه بر این، مشاوره پیش از بارداری می تواند توسط متخصص زنان و زایمان بیمار نابارور قبل از ارجاع به یک متخصص غدد درون ریز و متابولیسم انجام شود، و بیشتر آموزش بیمار را بهبود می بخشد. کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان و ASRM به پوشش و دسترس بودن   خدمات مشاوره و خدمات پیشگیرانه توصیه می کند که جزء اصلی مراقبت های بهداشتی زنان است.

با توجه با اهميت مشاوره قبل از بارداري، پیشنهاد می شود در صورت نياز می توانید با ما در تماس باشید

تنظیم خانواده و فاصله بارداری
تنظیم خانواده یک جنبه اساسی مشاوره قبل از بارداری است. تقریبا 45٪ از حاملگی ها در ایالات متحده ناخواسته است و بارداری ناخواسته خطر عوارض حاملگی را افزایش می دهد (3). آموزش  و افزایش آگاهی از تاثیر سن بر باروری (4) و برنامه ریزی برای تعداد  خانواده در مشاوره بیمارانی که قصد بارداری دارند نیاز است، ضروری است. مشاوره در مورد فواصل مطلوب بین حاملگی ممکن است برای کاهش عوارض بعدی مفید باشد. زنان باید از فواصل  کوتاه مدت کمتر از 6 ماه اجتناب کنند و باید از خطرات و مزایای بارداری تکراری قبل از 18 ماه (5، 6) مشاوره شود. فواصل  کوتاه نیز با کاهش میزان زایمان واژینال پس از سزارین برای زنان تحت جراحی سزارین  قرار گرفته اند مرتبط است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) معیارهای واجد شرایط پزشکی ایالات متحده برای استفاده از روش های پیشگیری از بارداری و توصیه های تمرین انتخابی ایالات متحده برای استفاده از روش های پیشگیری از بارداری (8، 9) می تواند برای تسهیل مشاوره پیشگیرانه مبتنی بر شواهد برای تطابق با برنامه ریزی تنظیم خانواده فردی و فاصله بین بارداری نیاز دارد. برای زنان نابارور برنامه ریزی برای استفاده از فن آوری تولید مثل برای باردار شدن، فاصله زمانی بارداری کمتر از 18 ماه، اما بیشتر از 6 ماه ممکن است توصیه شود .
زن جوانی که جوانتر از 35 سال است که تصمیم به بارداری دارد و دارای فاکتور خطرناکی برای تشخیص ناباروری ندارد، اگر پس از 12 ماه از  قطع پیشگیری از بارداری باید به سرعت ارزیابی شود
یک زن 36 ساله و بالاتر باید بعد از ۶ ماه ا زقطع پیشگیری از بارداری ارزیابی شود. اردزیابی جامع باید انجام شود و درمان با ارائه مراقبت های بهداشتی  آموزش دیده و متخصص  آغاز می شود. برای زنان مبتلا به عدم تخمک گذاری و افرادی که دارای عوامل خطرساز  قابل تشخیص آشکار برای ناباروری هستند، باید توجه زیادی به ارزیابی و درمان پس از ارائه شدن داده شود.
اگر علت ناباروری،  مشخص شده یا تلاش برای  درمان ناموفق باشد ،  در هر مرحله ارجاع به متخصص بارداری برای مردان و زنان مورد توجه قرار گیرد. تخمک گذاری ماهانه در زنان  با قاعدگی  منظم و قابل پیش بینی، بدون تغییر بیش از 2-3 روز در محدوده 35-35 روز، احتمال دارد. به عنوان مثال، یک زن با دوره ی 26-28 روز احتمالا تخمک گذاری دارد، در حالی که یک زن با چرخه 25، 34، 26، و سپس 35 روز به احتمال زیاد تخمک گذاری ندارد. بیمارانی که خواهان حاملگی هستند باید مشاوره شوند که دوره باروری در طی 3-4 روز قبل از تخمک گذاری   و هر 1-2 روزه مقاربت ورابطه جنسی داشته باشند بیشترین میزان بارداری را دارند  بیماران ممکن است در مورد کیت پیش بینی تخمک گذاری یا برنامه های الکترونیکی برای باروری تحقیق کنند. این ابزار با کیفیت متفاوت است، و اطلاعات در مورد مفید بودن آنها محدود است 

مرور تاریخچه های پزشکی، جراحی و روانپزشکی

بسیاری از بیماری های مزمن مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری های روانپزشکی و بیماری تیروئید پیامدهای حاملگی را در پی داشته و باید قبل از بارداری به طور مطلوب مدیریت شوند (جدول 1). ممکن است به ارجاع دادن به متخصص پزشکی مادر و جنین توجه شود. داده ها برای توصیه یا برای غربالگری جهانی برای بیماری تیروییدی ساب کلینیکال توصیه نمی شود. با این حال، غربالگری ممکن است برای بیماران با عوامل خطر (مثلا سن بیشتر از 30 سال، چاقی مضر، سابقه کمبود حاملگی، زایمان زودرس یا ناباروری) مناسب باشد .
جراحی و روانپزشکی

بررسی داروهای کنونی

تمام داروهای تجویز شده و تجویز نشده در طول مشاوره قبل از بارداری باید بررسی شوند. این بررسی همچنین باید شامل مکمل های غذایی و محصولات گیاهی باشد که بیماران ممکن است از آنها استفاده کنند اما می تواند برباروری و حاملگی تاثیر بگذارد.  ایمنی در بارداری  دارو و مکمل باید مورد بحث قرار گیرد. داروهای دارای تراتوژنسیته بالقوه باید مورد بازبینی قرار گیرند و خطرات خاص هر دارو به طور کامل مورد بحث قرار گیرد. هنگامی که یک بیمار داروهای بالقوه teratogenic مصرف می کند، باید اهمیت پیشگیری از بارداری قابل اعتماد را تأکید کرد. برای بیمارانی که در دوران باروری می خواهند، داروهای بالقوه تراتوژنیک مصرف کنند باید با همکاری ارائه دهنده خدمات بهداشتی تجویز شود قبل از اینکه بیمار  پیشگیری از بارداری را قطع کند.  از دوزهای  حداقل  ومؤثر داروها باید هربار که از نظر پزشکی منطقی است، استفاده شود. برای اطلاعات در مورد اثرات داروهایی که برای مدیریت افسردگی در دوران بارداری استفاده می شود، به بررسی مدیریت افسردگی در دوران بارداری می پردازیم، گزارش شده توسط ACOG و انجمن روانپزشکی آمریکا (14). شرکای مذکر باید برای استفاده از آندروژنها نظیر تستوسترون غربالگری شوند. استفاده از آندروژن با آزو اسپرمی و ناباروری در مردان  همراه است که ممکن است در برخی موارد با برگشت پذیر باشد

بررسی تاریخچه خانواده و ژنتیک

سابقه ژنتیکی و خانوادگی بیمار و شریک زندگی او  باید بدست آید. این ممکن است شامل سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی، ناهنجاریهای ونقص های زایمانی، اختلالات روانی و سرطان سینه، تخمدان، رحم و کولون باشد. هنگامی که وضعیت بیماری حاملگی ژنتیکی در یک یا هر دو طرف تشخیص داده می شود، بررسی کامل سوابق پزشکی و توصیه های ژنتیکی برای آموزش بیمار بر اثرات بیماری و گزینه های بالقوه پیش از بارداری و غربالگری بارداری زودهنگام پسران توصیه می شود. زنان که برای مشاوره قبل از بارادی مراجعه می کنند باید برای شرایط مشابه ژنتیکی  که زنان باردار از آنها استفاده می کنند توصیه شود، اگر چه پوشش بیمه ای برای غربالگری وجود ندارد و ممکن است مانع برخی از بیماران باشد.
مشاوره  پیش ازبارداری مزایای دیگری را برای شناسایی ، زوج هایی که خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی دارند ،  ارائه می دهد و تست مناسب برای بهینه سازی آموزش، مشاوره و گزینه های لازم برای دستیابی به بارداری سالم را ارائه می دهد. زوج هایی که در معرض خطر داشتن فرزندان مبتلا به بیماری های ژنتیکی خاص هستند، می توانند درمورد ارثی و دوره بیماری مشاوره شوند و برای مداخلات بالقوه مانند آزمایش های ژنتیک قبل از لانه گزینی، ارجاع داده شوند. برای مشاوره و توصیه های غربالگری، جدول 2 را ببینید.
 

ایمن سازی برای بیماری

زنان سنین باروری باید سالانه خود را برای بیماری Tdap، سرخک، اریون، سرخجه، هپاتیت B و واریسلا بررسی کنند. همه بیماران باید یک ساله واکسیناسیون آنفلوانزا دریافت کنند؛ آن دسته از زنان که در طول فصل ابتلا به آنفلوانزا باردار هستند  مفید می باشد (21). زنان بالغ که هرگز دوز Tdap دریافت نکرده یا وضعیت واکسیناسیون Tdap نامعلوم است، باید یک دوز واحد را دریافت کنند، همانطور که برای بزرگسالان غیر باردار توسط CDC توصیه می شود. علاوه بر این، واکسن Tdap باید به همه زنان در طول هر بارداری بین 27 تا 36 هفته صرف نظر از تاریخ ایمن سازی قبل از بارداری گرفته شود. واکسیناسیون پاپیلومای انسانی (HPV) و غربالگری سرطان سرویکس باید مطابق با دستورالعمل های فعلی انجام شود. واکسیناسیون HPV در حال حاضر  در دوران بارداری توصیه نمی شود، اما نباید اجتناب کرد و یا به تعویق افتاد زیرا یک زن ممکن است بخواهد باردار شود و یا ممکن است تلاش برای باردار شدن داشته باشد. اگر مجموعه واکسن HPV آغاز شده و بیمار پس از آن باردار شود، تکمیل مجموعه واکسن باید تا ختم بارداری به تاخیر بیافتد . واکسیناسیون برای سرخجه و واریسلا باید حداقل 28 روز قبل از بارداری یا در دوره پس از زایمان داده شود، اگر قبلا داده نشده باشد. از آنجا که دو دوز واکسن واریسلا توصیه می شود و CDC توصیه می کند که زنان به مدت یک ماه پس از واکسیناسیون باردار نباشند، زنانی که در دوران بارداری می خواهند شروع به واکسیناسیون کنند 2 ماه قبل از شروع بارداری انجام شود . برخی از بیماران  با سن بالا ممکن است تمایل به بارداری  داشته باشند و افراد بالای 50 سال نیز باید در مقابل هرپس زوستر واکسینه شوند  نیاز به سایر واکسیناسیون ها باید در هنگام ویزیت قبل از بارداری با بررسی سلامت، شیوه زندگی و خطرات شغلی سایر عفونت ها و تجویز دوز مورد نیاز باتوجه به اندیکاسیون توصیه می شود . کمیته مشورتی CDC در برنامه ایمن سازی  اطلاعات بیشتری  در مورد ایمن سازی را ارائه می دهد

غربالگری بیماری  های عفونی

ارزیابی نیاز به غربالگری STI باید در زمان مشاوره قبل از بارداری انجام شود. راهنمایی در مورد غربالگری توصیه شده STI  از CDC و ASRM در دسترس است. گونوره، عفونت کلامیدیائی، سیفلیس و ویروس نقص ایمنی بدن (اچ آی وی) باید بر اساس سن و عوامل خطر بررسی شوند. مشاوره برای کاهش خطر STI باید ارائه شود . برای راهنمایی های فعلی در مورد غربالگری هپاتیت C برای زنان غیر باردار، توصیه های CDC را ببینید . کسانی که در معرض خطر ابتلا به سل هستند، باید قبل از بارداری مورد بررسی قرار گیرند . قرار گرفتن در معرض توکسوپلاسموز باید مورد ارزیابی قرار گیرد و مشاوره انجام شود. توجه زیادی به برنامه های آموزشی برای کاهش عفونت توکسوپلاسما گوندی و به تبع آن توکسوپلاسموز مادرزادی صورت گرفته است. با این حال، علیرغم موفقیت هایی که در برخی مطالعات مشاهده شده نشان داده شده است، چندین بررسی (از جمله بررسی کاکرین) نشان می دهد که نقاط ضعف در طراحی مطالعه، نتیجه گیری می کند که چنین راه هایی به طور موثر توکسوپلاسموز مادرزادی را کاهش می دهد (31). بیماران با احتمال بالقوه در معرض برخی از بیماری های عفونی مانند ویروس زیکا باید درمورد محدودیت های سفر و زمان انتظار مناسب قبل از اقدام به حاملگی مشورت کنند.  متخصصین زنان و زایمان ممکن است از بیمار درباره سابقه سفر اخیر یا آینده خود وهمسرش را برای دکتر بازگو کند. CDC راهنمایی های به روز در مورد اقدامات احتیاطی زیکا  و دیگر بیماری های عفونی را ارائه می دهد. اطلاعات و راهنمایی در مورد ویروس زیکا نیز از ACOG و ASRM  در دسترس است.
غربالگری بیماری  های عفونی

افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی بدن

در صورت بروز حاملگی، تمام بیماران باردار شده با HIV باید مشاوره قبل از بارداری را دریافت کنند . مشاوره پیش از بارداری باید شامل بحث مفصل از مداخلات برای کاهش خطر انتقال پریناتال، راه های بهینه سازی سلامت دراز مدت و اثرات احتمالی داروهای ضد ویروس در جنین باشد. هر بیمار مبتلا به HIV که در معرض حاملگی قرار دارد باید مشاوره شود که باید با درمان ضد ویروس درمان شود که درمان با آنتی ویروس در حدی که سطح ویروس در خون قابل تشخیص نباشد. تلقیح مصنوعی امن ترین راه برای زوجین آلوده به اچ آی وی است که باردار می شوند، در حالی که خطر ابتلا به انتقال HIV به یک شریک سالم را کاهش می دهد . تجویز پروفیلاکسی آنتی ویروس قبل از بارداری برای شرکای غیرفعال HIV ممکن است یک ابزار اضافی برای کاهش خطر انتقال جنسی  باشد. یک زن  که آلوده به HIV نیست با یک  شریک مرد آلوده به اچ آی وی که می خواهد برای رسیدن به حاملگی رابطه جنسی داشته باشد باید یک مرجع  تخصصی با آموزش و تجربه لازم در زمینه بیماری های عفونی یا غدد درون ریز و ناباروری برای مشاوره مراجعه کند. همانند مشاوره قبل از بارداری برای زنان غیر آلوده به HIV،  زنان مبتلا به HIV، بهبود سلامت زنان قبل از بارداری و شناسایی عوامل خطر برای پیامدهای مادرزادی و جنین است. شیوه های رابطه جنسی ایمن و اجتناب از STI ها باید مورد بحث قرار گیرد و هر دو طرف باید برای STI مورد بررسی قرار گیرند، که باید در صورت وجود آن مورد بررسی قرار گیرد. انتخاب درمان ضد ویروسی در زنان باردار باید بر میزان اثربخشی رژیم، وضعیت هپاتیت B زنان، پتانسیل تراتوژنیک داروها، تعاملات بالقوه دارو و نتایج احتمالی مادر و جنین)  توجه کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر، به دفترچه راهنمای ACOG شماره 167، مراقبت های زایمان زنان و نوجوانان مبتلا به ویروس نقص ایمنی بدن مراجعه کنید.

ارزیابی استفاده از مواد

 ازهمه بیماران باید شرح حال از مصرف روتین الکل، محصولات نیکوتین و مواد مخدر، از جمله داروهای تجویزی و داروهای دیگر که به دلایل غیر پزشکی استفاده می شود ،خواسته شود. اثرات جانبی ناشی از سیگار کشیدن در دوران بارداری شامل محدودیت رشد داخل رحمی،  جفت سر راهی،  جدا شدن زودرس کیسه آب، کاهش عملکرد تیروئید مادران ، پارگی زودهنگام پرده آمنیون
وزن کم هنگام تولد، مرگ و میر در دوران بارداری  و حاملگی خارج رحمی  کودکان متولد شده در زنان که در دوران بارداری سیگار می کشند، در معرض خطر افزایش آسم، کولیت و چاقی کودکان هستند . بارداری به نظر می رسد انگیزه زنان را برای توقف سیگار کشیدن است؛ 46٪ از افراد سیگاری قبل از بارداری ترک سیگار را مستقیما قبل یا در دوران بارداری ترک کردند ؛ با این حال، زنان که نمی توانند در دوران بارداری ترک کنند ممکن است اختلال مصرف دخانیات داشته باشند . استراتژی های موثر برای توقف دخانیات، از جمله مداخله مدل  5A's استفاده می شود.
الگوهای مصرف الکل باید تعیین شود و  توصیه می شودکه در دوران بارداری هیچ سطح ایمنی با هر نوع مصرف الکل وجود ندارد. اختلالات طیف الکل جنینی شدید ترین نتیجه نوشیدن قبل از تولد است و با اختلالات سیستم عصبی مرکزی، نقص رشد و اختلال در صورت همراه است. نقایص ناشی از الکل شامل کاهش رشد، اختلالات چهره، اختلال در سیستم عصبی مرکزی، اختلالات رفتاری و اختلال در رشد فکری است (50). الکل می تواند بر روی یک جنین در هر مرحله از حاملگی تأثیر بگذارد و نقص شناختی و مشکلات رفتاری ناشی از الکل در دوران بارداری مادام العمر است. مداخلات مشاوره کوتاه مدت رفتاری می تواند خطر ابتلا به بارداری در معرض الکل را کاهش دهد 
2 تا 5٪ زنان باردار مورد استفاده ماری جوانا قرار می گیرند. چندین ایالت اخیرا ماری جوانا را برای استفاده تفریحی یا اهداف دارویی قانونی کرده اند. ماری جوانا ممکن است اثرات مضر بر تولید مثل داشته باشد و اثر  سیگار کشیدن ماری جوانا در دوران بارداری ممکن است به عنوان تنباکو مضر باشد .  بارداران باید تشویق شوند که استفاده از ماری جوانا را متوقف کنند.  در نظر گرفتن بارداری با توجه به استفاده از مواد مخدر و اختلال مصرف مواد مخدر بررسی شوند. به گزارش کمیته ACOG 711، اختلال مصرف مواد مخدر و اختلالات مصرف مواد مخدر در بارداری برای ابزارهای غربالگری معتبر، از قبیل پرسشنامه، از جمله 4P، صفحه نمایش سریع NIDA و CRAFFT (برای زنان 26 سال یا کمتر) 
قرار گرفتن در معرض خشونت، خشونت شریک جنسی و اختلالات جنسی و تولید مثل
بیش از یک سوم زنان در ایالات متحده در طول زندگی خود تجاوز جنسی، خشونت فیزیکی یا سرخوردگی توسط همسر  خود تجربه کرده اند . غربالگری برای خشونت شریک جنسی باید در طول مشاوره قبل از بارداری رخ دهد. بحث در مورد خشونت شریک جنسی باید نشان داده شود که همه بیماران در عمل بررسی می شوند. اطمینان از حریم خصوصی و محرمانه بودن مواردنمایش خشونت شریک جنسی است؛ با این حال، بعضی از قوانین ایالتی الزامات گزارشگری اجباری را برای ارائه دهندگان خدمات بهداشتی برای نوع خاصی از آسیب یا افشاگری و برای گروه های خاصی از بیماران ارائه می دهند. بنابراین، مهم است که بیماران را در مورد آنچه که طبق قوانین دولتی ضروری است، برای اطلاع پزشکان به مقامات اعلام کنیم. سوالات نمونه ای برای شروع گفتگو در نظر کمیته ACOG شماره 518، خشونت شریک جنسی (54) ارائه شده است. پرسشنامه های خودمراقبت به عنوان یک مصاحبه پزشک در غربالگری برای خشونت شریک جنسی و خشونت جنسی موثر است.  خشونت جنسی شامل طیف وسیعی از رفتارهایی است که یک شریک میتواند در رابطه با تصمیمگیری جنسیتی برای فشار دادن یا اجباری فرد برای داشتن رابطه جنسی بدون استفاده از جرم فیزیکی استفاده کند . شايعترين شيوه خشونت جنسی عبارتند از خرابکاری روشهای پيشگيری از بارداری، اجبار بارداری و فشار برای باردارشدن (56). اگر سوءاستفاده ادامه یابد، باید ارزیابی ایمنی فوری بیمار و خانواده اش مشخص شود و منابع اجتماعی برای قربانیان فراهم شود.

ارزیابی وضعیت تغذیه ای

میوه ها، سبزیجات و مولتی ویتامین های روزانه منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها هستند که می توانند در سلامت باروری مردان و زنان کمک کنند. پیش از بارداری مادر باید مکمل اسید فولیک را تشویق کند تا خطر ابتلا به NTD را کاهش دهد. همه زنان در سن باروری (15-45 سال) باید مکمل اسید فولیک را مصرف کنند. برای زنان دارای خطر متوسط، مکمل 400 میکروگرم در روز، استفاده کنند
زنان در معرض خطر ابتلا به NTD، از جمله زنان باردار  با سابقه قبلی NTD یا زنان مبتلا به اختلالات جدی، باید مصرف 4 میلی گرم اسید فولیک در روز  را توصیه می شود. به علت خطر سمیت ویتامین A، زنان که نیاز به اسید فولیک اضافی دارند نباید ویتامین های اضافی در دوره قبل از زایمان مصرف کنند؛ در عوض، زناني که در معرض خطر ابتلا به NTD هستند، بايد مکمل هاي اسيد فوليک اضافي دریافت کنند. اغلب مولتی ویتامین های قبل از تولد حاوی مقادیر مناسب اسید فولیک برای زنان با خطر متوسط ​​است . استفاده از ویتامین های پیش از تولد نیز با خطر کم سقط جنین همراه است . متوسط ​​مصرف کافئین (کمتر از 200 میلی گرم در روز) به نظر می رسد عامل اصلی در سقط جنین یا زایمان زودرس باشد.
بیماران باید در مورد رژیم غذایی و مکمل های ویتامین خود را برای تأیید رعایت مقررات توصیه شده روزانه برای کلسیم، آهن، ویتامین A، ویتامین B12، ویتامین B، ویتامین D و سایر مواد مغذی مورد آزمایش غربالگری قرار گیرند. وزارت کشاورزی ایالات متحده ابزارهایی برای ارزیابی شخصی ارائه می دهد ، و دفتر پیشگیری از بیماری ها و ارتقاء سلامت راهنمایی بالینی ارائه می دهد . توصیه های روزانه ردر دستورالعمل مراقبت پریناتال، نسخه هشتم، از ACOG و آکادمی کودکان آمریکا  در دسترس است. مصرف ماهی با سطوح جیوه بالا باید حذف شود و اداره غذا و داروی ایالات متحده یک منبع  برای  جلوگیری از مصرف ماهی را  فراهم می کند. عفونت ليستريا مادري با زايمان زودرس و ديگر عوارض مادري و نوزادي همراه است و زنان باردار بايد از خوردن غذاهاي با خطر بالاي آلودگي ليستريا جلوگيري كنند. راهنمای دستورالعمل CDC برای غذا را بیابید . بیماران که در معرض خطر ابتلا به اختلالات خوردن هستند، باید آزمایش و مشاوره شوند . بیماران مبتلا به بیماری های  سو جذب دستگاه گوارش ، جراحی بای پس معده و یا کسانی که در رژیم گیاهخوار هستند ممکن است نیاز به دریافت ویتامین و مواد معدنی دارند.

دستیابی و حفظ وزن بدن سالم

بیماران باید پیش از تلاش برای بارداری تلاش کنند تا BMI را در محدوده طبیعی بدست آورند زیرا BMI غیر طبیعی بالا یا پایین با ناباروری و عوارض حاملگی مادر و جنین مرتبط است . خطرات تولید مثل از چاقی شامل، ناباروری، سقط جنین، نقایص زایمان، زایمان زودرس، دیابت حاملگی، فشار خون حاملگی، زایمان سزارین و حوادث ترومبوآمبولیک است . چاقی همچنین خطر ابتلا به بیماری های غیر تولید مثلی از جمله سکته مغزی، بیماری قلبی، نوع خاصی از سرطان، آرتریت، کلسترول بالا، فشار خون بالا و دیابت وزایمان سزارین ، ترومبو آمبولی را افزایش می دهد  زنان باردار با  BMI  پایین در معرض خطر ابتلا به جنین های کوچک  و نوزادانی کم وزن هستند  . ایده آل وزن باید قبل از اینکه زن تلاش کند برای باردار شدن بهینه سازی شود، اگر چه منافع بهداشتی پس از بارداری باید با کاهش باروری ناشی از  افزایش زنان  سنجیده شود.

ارزیابی تمرین و فعالیت بدنی

ورزش منظم  سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد، کاهش چاقی و همراهی  با بیماری را کاهش می دهد و طول عمر را بالا می برد. بیماران باید حداقل 30 دقیقه در روز، 5 روز در هفته، حداقل 150 دقیقه تمرین متوسط ​​در هفته ورزش کنند . این سطوح ورزش توصیه می شود قبل از بارداری، در دوران بارداری، و در زنان بعد از زایمان. تغییرات غذایی با تمرینات باعث کاهش وزن بیشتر نسبت به ورزش به تنهایی می شود . در مقایسه با همتایان غیر باردار خود، ورزش نیاز به نظارت مکرر و دقیق تر دارند، زیرا آنها تمایل دارند برنامه تمرینات شدیدتری را در دوران بارداری حذف کنندو آموزش زودهنگام آموزش شدید بعد از زایمان را ادامه دهند. ورزش در بارداری باید توجه خاصی به اجتناب از هیپرترمی، حفظ هیدراتاسیون مناسب و حفظ مصرف کالری کافی برای جلوگیری از کاهش وزن داشته باشند که ممکن است بر رشد جنین تاثیر بگذارد 
ارزیابی برای تراتوژنیسیته و محیط زیست و مواجهه شغلی
نصب و شواهد قوی نشان می دهد که خطرات باروری و حاملگی در ارتباط با محیط وجود دارد

تراتوژنیسیته در محل کار و اختلال های غدد درون ریز

. با گذشت زمان یک زن باردار، ممکن است اختلالات ارگانوژنز اتفاق افتاده باشد. به  همین علت، تاریخچه بیمار قبل از بارداری و شناسایی مواردی که مواجهه شده بررسی شود  اگر قرار گرفتن در معرض تشخیص داده شود، بیماران می توانند در مورد اجتناب از قرار گرفتن در معرض عوامل سمی آموزش ببینند و در صورت لزوم به برنامه های شغلی  مواجهه ممکن است ارائه شود  در خانه (مثلا پلاستیک با بیسفنول A، آفت کش ها، رنگ سرب، آزبست) و در محل کار را شامل شود. بخش های استخدام در معرض خطر خاصی از خطر بالقوه مخاطره آمیز در دوران بارداری شامل کشاورزی (آفت کش ها)، تولید (حلال های آلی و فلزات سنگین)، تمیز کردن خشک (حلال) و مراقبت های بهداشتی (زیست شناسی و اشعه) . برای اطلاعات بیشتر بخش اطلاعات بیشتر را ببینید.
 غدد درون ریز

آشنایی با بارداری

زنان باید قبل از اینکه باردار شوند یا به محض اینکه متوجه شدندکه باردار هستند، برای کمک به احراز صحیح  مراقبت در مورد شرایط پزشکی که در طی دوران بارداری باید تغییر کند،  مراقبت های پزشکی  داشته باشند. درست بودن سن بارداری در سه ماهه اول بارداری، ارزش در مدیریت عوارض احتمالی حاملگی و علائم زایمان را فراهم می کند.
برای اطلاعات بیشتر
کالج آمریکایی ماماها و متخصصین زنان و زایمان منابع اضافی را در مورد موضوعات مربوط به این سند مشخص کرده است که ممکن است برای متخصصین جراحی عمومی، سایر ارائه دهندگان خدمات درمانی و بیماران مفید باشد. شما ممکن است این منابع را در www.acog.org/More-Info/PrepregnancyConsulting مشاهده کنید.
این منابع فقط برای اطلاعات هستند و به معنای جامع نیستند. ارجاع به این منابع، تأییدیه انجمن کالج ماماها و متخصصین زنان و زایمان سازمان، وب سایت سازمان یا محتوای منابع را شامل نمی شود. منابع ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کنند.

منبع :

Prepregnancy Counseling - ACOG

www.m.acog.org

 
ترجمه راضیه فرقانی
 

پیشنهاد می کنیم مقاله ی روش های جلوگیری از بارداری را مطالعه فرمایید

 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما