بارداری ریسک ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهد

بارداری ریسک ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهد

12 ارديبهشت 1400
به نظر میرسد که خطر وقوع سنگ کلیه در دوران بارداری زیاد باشد، اما اینکه این خطر تا یک سال پس از زایمان همچنان بالا بود، متعجب کنندست.
 
نویسنده ارشد اندرو رول :
در حالی که بیشتر سنگهای کلیه در دوران بارداری با عبور دردناک زود تشخیص داده می شوند، ممکن است برخی از آنها برای مدت طولانی قبل از دفع در کلیه پایدار بمانند و مجدد منجر به عبور دردناک شوند.
نتایج این مطالعه نشان می دهد که مشاوره قبل از تولد در مورد سنگ کلیه ممکن است کمک کننده باشد، به خصوص برای زنان با سایر عوامل خطر سنگ کلیه مانند چاقی 
 در مقایسه با زنان غیر باردار، احتمال تشکیل سنگ کلیه علامت دار در یک زن باردار در سه ماهه اول مشابه بود (نسبت شانس ، 0.92 ؛ P = 0.8) ، در سه ماهه دوم شروع به افزایش می کند (OR ، 2.00 ؛ P =). 007) و بیشتر در سه ماهه سوم افزایش میابد (OR ، 2.69 ؛ P = 0.001) ، و در 0 تا 3 ماه پس از زایمان به اوج خود رسیده است (OR ، 3.53 ؛ P <0.001). این خطر تا 1 سال پس از زایمان به حالت اولیه بازگشت.
 
این ارتباطات پس از تنظیم سن و نژاد یا عواملی چون دیابت،  فشار خون بالا و چاقی همچنان ادامه داشت. این نتایج از نظر سن، نژاد ، دوره زمانی یا تعداد بارداری های قبلی تفاوت معناداری نداشت. خطر ابتلا به سنگ کلیه در زنان باردار و زنان چاق در مقایسه با وزن طبیعی بیشتر بود (01/0 = P). و در مقایسه با زنانی که قبلاً باردار نبوده اند،  یک بارداری قبلی نیز خطر ابتلا به سنگ کلیه در علامت را تقریباً 30٪ افزایش داده است (OR ، 1.29؛ 03/0 = P).
 
 دلایل مختلف فیزیولوژیکی وجود دارد که باعث می شود بارداری به تشکیل سنگ کلیه کمک کند. در دوران بارداری،  فشرده شدن حالب و شل شدن حالب به دلیل افزایش سطح پروژسترون می تواند باعث استاز ادرار شود. علاوه بر این، افزایش دفع کلسیم در ادرار و افزایش pH ادرار در دوران بارداری می تواند باعث تشکیل سنگ فسفات کلسیم شود. توصیه های غذایی عمومی برای جلوگیری از سنگ کلیه شامل نوشیدن مایعات فراوان و مصرف رژیم کم نمک است.
 
ترجمه :مریم سادات معصوم زاده 
منبع: www.medscape.com

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما