توبکتومی

توبکتومی

26 شهريور 1399

 توبکتومی

Laparoscopic Tubal ligation

توبکتومی به روش لاپاراسکوپی یک روش عقیم_سازی جراحی است که در آن لوله های رحمی یک زن مسدود و یا قطع می شود. 

بستن لوله می تواند در دوره پریود یا در هر زمان دور از بارداری انجام شود  تقریباً نیمی از عقیم سازی های زنان با فاصله است و نیمی دیگر در زمان زایمان سزارین یا بلافاصله پس از زایمان انجام می شود. 

بیشتر عقیم سازی به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. بستن لوله لاپاروسکوپی دارای مزایای بسیاری است که استفاده از آن به عنوان روش انتخابیست. 

واین فرصت را برای کشف آناتومی لگن و شکم فراهم می کند، به خصوص اگر بیمار شکایاتی مانند درد لگن داشته باشد. این روش یک عمل جراحی سرپایی با بهبودی سریع است که به بیماران امکان بازگشت سریع به محل کار یا خانه خود را می دهد. 

معایب بستن لوله به روش لاپاراسکوپی 

می توان به بیهوشی و هزینه تجهیزات لاپاراسکوپی اشاره کرد. این روش خطرات خاص خود را دارد. از جمله خطرات نادر آسیب روده ، خونریزی، انتقال خون و با برخی روش های عقیم سازی ، آسیب حرارتی. همه روشهای عقیم سازی خطرات شکست دارند.

موارد استفاده از توبکتومی

 تمایل به عقیم سازی دائمی 

 موارد منع انجام توبکتومی 

 هرگونه موارد منع مصرف جراحی لاپاراسکوپی، نگرانی از اینکه تصمیم بیماربرای عقیم سازی کاملاً داوطلبانه نبوده یا اینکه بیمار مدت زمان مورد نظر برای عمل را کاملاً درک نمی کند، سایر مواردی که به هیسترکتومی یا اوفورکتومی دو طرفه نیاز دارد (به عنوان مثال ، بدخیمی زنان)، حاملگی.

مروری مشترک ایالات متحده در زمینه عقیم سازی 

اطلاعات مربوط به 10،685 زن را که به مدت 8 تا 14 سال تحت نظر بوده اند ، منتشر کرد. این مطالعه 143 شکست عقیم سازی با حاملگی را نشان داد .با تمام روشهای در نظر گرفته شده (تک قطبی ، دو قطبی ، حلقه Falope ، کلیپس، Pomeroy peripartum)

کوتریزیشن دو قطبی دارای احتمال شکست  24/8 در هر 1000 روش ، حلقه فالوپ 17/7 و کلیپس 36،5 همه اینها به روش لاپاراسکوپی انجام شد. 

 احتمال شکست مستقیماً تحت تأثیر سن قرار گرفت: هرچه سن کمتری در زمان عقیم سازی داشته باشد، میزان شکست بالاتر خواهد بود.

چندین مطالعه مشاهده ای آینده نگر

کاهش خطر سرطان تخمدان را پس از یک روش عقیم سازی نشان داده اند. علاوه بر این ، هیچ ارتباطی بین سرطان پستان و عقیم سازی یافت نشده است.

 در حالی که PID و آبسه های توبو-اورین در بیماران عقیم شده رخ می دهد.

 یک مطالعه همگروهی در سراسر فرانسه توسط Bouillon و همکاران که شامل 105357 زن بود ، گزارش داد که خطرات پیامدهای پزشکی با عقیم سازی هیستروسکوپی در مقایسه با عقیم سازی لاپاراسکوپی به طور قابل توجهی افزایش نمی یابد. عقیم سازی هیستروسکوپی در مقایسه با عقیم سازی لاپاراسکوپی در زنانی که برای اولین بار عقیم می شوند، با خطر بیشتر عوارض زنان در طی 1 سال و بیش از 3 سال همراه بود.

 

هیچ ارتباطی بین سرطان پستان و عقیم سازی یافت نشده است.

 

عوارض لاپاراسکوپی 

 آسیب روده ، مثانه یا رگ های خونی یا سوراخ شدن توسط تروکار، چاقوی جراحی یا سوزن Veress. این عوارض بسیار نادر است اما می تواند تهدید کننده زندگی باشد 

تبدیل به لاپاراتومی 

 تبدیل ممکن است به دلیل یافته های آناتومیکی غیرطبیعی مانند چسبندگی گسترده ، آناتومی غیرطبیعی لگن یا توده های لگنی ایجاد شود. بیماری های همراه مانند چاقی یا جراحی قبلی شکم می تواند این خطر را افزایش دهد. 

بررسی آمریكا در مورد عقیم سازی نشان داد كه تبدیل به لاپاراتومی در 0.9٪ از روشهای عقیم سازی لاپاراسکوپی به دلیل مشکل در لوله رحمی، پنوموپریتونئوم یا ورود ناموفق، بیماری اتفاقی یا عارضه لاپاراسکوپی رخ داده است.

 آسیب حرارتی

 بیشتر صدمات حرارتی ناشی از عمل عقیم سازی، با عقیم سازی به روش تک قطبی رخ می دهد. روش دو قطبی به عنوان یک روش عقیم سازی ایمن تر است زیرا جریان الکتریکی در بافت سطحی قرار دارد. 

در بررسی مشترک ایالات متحده از عقیم سازی یک آسیب حرارتی که با بستن لوله لاپاراسکوپی رخ داده است ، در طی یک حلقه Falope با cauterization همراه بوده است. این آسیب ها معمولاً با شکم حاد ، علائم صفاقی ، تب یا سپسیس حدود 5-7 روز پس از عمل مشاهده می شوند.

 در یک بررسی کاکرین میزان درد بیشتر در گروه حلقه Falope نسبت به گروه مکمل دو قطبی گزارش شده است. قرار دادن دستکار رحم می تواند منجر به سوراخ شدن رحم یا پارگی رحم شود. سوراخ شدن رحم را می توان از طریق لاپاراسکوپی ارزیابی کرد و معمولاً نیازی به هیچ مداخله ای نیست ، زیرا خونریزی معمولاً خود به خود متوقف می شود. اگر خونریزی رحم دیده شود ، می توان آن را با فشار و زمان ، کوتر یا بستن بخیه برطرف کرد. در صورت مشاهده خونریزی شدید ، خونریزی دهانه رحم را می توان با فشار ، نیترات نقره ، محلول مونسل یا بخیه برطرف کرد. مرگ های مرتبط با بستن لوله بسیار نادر است.

 گزارش هایی از مهاجرت  خود به خودی کلیپ Filshie از مکان های مختلف از جمله واژن ، مجرای ادرار و دیواره شکم گزارش شده است.

تکنیک های مختلف جراحی نیز احتمال متغیر موفقیت آمیز جراحی را دارند. کوتر دو قطبی باعث آسیب به ناحیه وسیعی از لوله رحمی می شود و برگشت آن دشوار است. گیره Filshie  در بخش کمی از لوله رحمی تأثیر می گذارد و حداقل آسیب جانبی دارد. حلقه در مقایسه با  دو قطبی میزان نسبتاً بالایی از موفقیت مجدد رناستوموز دارد ، اما به اندازه کلیپس Filshie نیست. بارداری در 72٪ موارد برای حلقه Falope و 90٪ برای کلیپ Filshie پس از جراحی مجدد  موفقیت آمیز بوده. تمام روشهای لوله ای برای موفقیت آمیز بودن به انسداد کامل لوله رحمی بستگی دارد

 بیشتر شکست ها در یک روش به تشکیل فیستول توبوپریتونئال است. تصور می شود که این مکانیزم بخش عمده ای از حاملگی های خارج رحمی پس از عقیم سازی  باشد.

بررسی مشترک عقیم سازی ایالات متحده 

کاهش تعداد روزها و میزان خونریزی و درد قاعدگی را در گروه عقیم سازی زنان نشان داد. با این حال ، آنها متوجه اندکی افزایش بی نظمی قاعدگی شدند. هیچ تفاوتی در این نتایج در بین کوتریزاسیون دوقطبی، حلقه، کلیپس، و salpingectomy جزئی ندیدند. این مطالعه شامل تمامی روشهای عقیم سازی بود

_____________________________________________________________________________

بیشتر بخوانید: روش های پیشگیری از بارداری پس از زایمان

_____________________________________________________________________________

خطر حاملگی خارج رحمی 

در بین گروه های  دو قطبی (65٪ حاملگی خارج رحمی) ، گروه حلقه Falope (29٪) و گروه گیره  (15٪) بود.

سندرم عقیم سازی

بسیاری از مطالعات سندرم عقیم سازی پس از بستن لوله  را بررسی کرده اند. هیچ تعریف اجماعی از این سندرم وجود ندارد ، اما یک توصیف کلی شامل افزایش دیسمنوره ، خونریزی شدید قاعدگی و سندرم قبل از قاعدگی است. مطالعات اصلی که این سندرم را بررسی میکردند ، مقدار قابل توجهی از سوگیری راداست ودر ارزیابی عوامل مخدوش کننده ، مانند استفاده از کنترل بارداری قبل از عقیم سازی یا حاملگی اخیر ، ارزیابی نشد

در بیمارانی که تحت عمل بستن لوله قرار گرفته اند ، میزان هیسترکتومی افزایش می یابد. 

بررسی مشترک تجزیه و تحلیل عقیم سازی در ایالات متحده 10،698 زن را طی 14 سال دنبال کرد و میزان هیسترکتومی 17٪ را نشان داد.

لذت جنسی به دنبال توبکتومی

بررسی مشترک عقیم سازی ایالات متحده 4576 زن را طی 5 سال دنبال کرد و بیماران را در مورد علاقه و لذت جنسی بررسی کرد. 80 درصد زنان هیچ تغییری در علاقه و لذت جنسی گزارش نکردند. چندین زن دارای نوسانات سطح علاقه و لذت جنسی بودند. زنانی که دارای امتیازات ثابت هستند 10 برابر بیشتر علاقه جنسی و 15 برابر بیشتر لذت جنسی دارند. این موضوع صرف نظر از سن در زمان عمل یا زمان عقیم سازی درست بود. در صورت پشیمانی ، علاقه و لذت جنسی کاهش می یابد. به طور کلی ، هیچ تغییری در جنسیت زنان منتسب به عقیم سازی وجود نداشت.

 

ترجمه:مریم سادات معصوم زاده

منبع: emedicine.medscape.com

 

 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما

نیکی
نیکی
6 ارديبهشت, 1400 ساعت 10:42

توبکتومی یا وازکتومی چه فرقی دارن؟