بارداری و زایمان

بارداری و زایمان

بزرگ‌ترین علت برای زایمانی آهسته یا متوقف شده، ترس است. وقتی یک مادر احساس می‌کند که تحت نظر است، چراغ‌هایی با نورهای شدید اطراف اوست و فرم‌های زیادی برای پُر کردن و سوال‌هایی متعددی برای پاسخگویی وجود دارد همه این‌ها اضطراب آورند و این احساس تنش و اضطراب باعث می‌شود که بدن زایمان را به شکلی آهسته پیش ببرد. بانوانی که وارد مراحل زایمان می‌شوند، نباید تحت چنین فشارهایی قرار گیرند، بلکه باید تشویق شوند تا در اتاقی با نور کم همراه با همه اطرافیان دلسوزش استراحت کنند. "حقیقت: طی زایمان با قرار گرفتن در حالت چمباتمه، روی زانوان یا روی چهار دست و پا، پیوند ناحیۀ شرمگاه 30%  فضای اضافه را کسب می‌کند." نوروپپتید اکسی توسین به عنوان یک هورمون و یک تعدیل کننده عصبی عمل می کند و بر بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان از جمله تولید مثل تأثیر می گذارد. در طول زایمان و دوره پس از زایمان، نقش کلیدی در تنظیم و کنترل فرآیندهایی دارد که زایمان ایمن و سلامت مادر و کودک را تضمین می کند. به خصوص شروع زایمان، پیشرفت زایمان و شیردهی اولیه با واسطه اکسی توسین انجام می شود. در مغز مادر، شروع پیوند مادر و نوزاد و واکنش های عاطفی مادر نسبت به فرزندش را کنترل می کند. در این بررسی، ما وضعیت فعلی دانش در مورد نقش اکسی توسین را در طول جنبه‌ها و مکانیسم‌های مختلف زایمان انسان، با ترکیب تحقیقات انجام شده از مطالعات انسانی و حیوانی، خلاصه می‌کنیم. استرس های فیزیولوژیکی و روانی در هنگام زایمان و شیردهی می تواند اثرات منفی بر پیشرفت زایمان، شیردهی و پیوند داشته باشد.یعنی آندروفین دراث ترس وااضطراب ترشح می شود که ضد هورمون اکسی توسین در مادر عمل می کند ما در مورد اینکه چگونه مراقبان زایمان می توانند از اثرات مثبت اکسی توسین حمایت کنند و اثرات استرس را به حداقل برسانند، بحث می کنیم. یکی از این موارد ورود به جایگاه ناآشنا وهمراهان غریب می باشد .باتوجه به کلاسهای آمادگی زایمانی باید مادر با محیط زایمان ویا مامای همراه آشنا باشد. بهترین همراه همسر مادر باردار می باشد .. علاوه بر این، ما جنبه‌هایی از اصول و ارتباطات اولیه نوروبیولوژیکی را برجسته می‌کنیم که تحقیقات بیشتری برای بهبود درک ما از مقررات و اثرات اکسی توسین برای حمایت از سلامت مادر و نوزاد مورد نیاز است. وقتی هورمون های استرس ( کاتگولامین ها) وارد سیستم مادر می‌شود، بدن وارد حالت پرواز و ترس می‌شود و زایمان را فوراً متوقف می‌کند. ذهن فطری او (جایی‌که زایمان باید اتفاق افتد) نشانه‌های تنش را از بدن او دریافت می‌کند و پیام‌هایی شیمیایی را برای آهسته یا متوقف کردن زایمان می‌فرستد. احتمال دارد مادری که مضطرب یا هراسان است، عمل یا واکنشی وحشت‌زده داشته باشد. برای غلبه بر این چالش، باید برای بازگرداندن دوبارۀ احساس ایمنی و آرامش تلاش کنید.  ماما می‌تواند به مادر کمک کند تا به احساس ایمنی و آسایش دست یابد. مادری که آب بدنش کم شده است، نیز در خطر است. بانوان هنگام زایمان باید جرعه جرعه آب یا عصاره میوه ها را بنوشند یا بین انقباض ها تکه‌های یخ بمکند

1401/08/03
|
12:17

درود،واقعیت اینه که درد زایمان، یک درد درونی و فیزیولوژیکه.ناشی از آسیب و ترومای بیرونی و محیطی نیست. این اولین مشخصه ست. دومین مشخصه، اینه که دردش یکسره نیست.کاملا فرصت ریکاوری بین دردها هست.باید هنرِ استفاده از آن را آگاه باشید وآموزش داشته باشید. .. دردی با شروع ناگهانی نیست... آرام آرام شدت گرفته و شما همزمان با درد رشد میکنی. جالبه "اکثر" کسانی که زایمان کردن این جملات رو راجع به پروسه زایمان شون بکار نمی برند و اتفاقا کسانیکه "تجربه" زایمان ندارند، اما مثلا یکبار از جلوی زایشگاه رد شدن و احیانا صداهایی شنیدن و... بیشتر از این جملاتِ اغراق آمیز استفاده میکنند!

سلام من ترس از زایمان و دوران بارداری دارم همسرم و خانوادم اوایل خیلی اصرار ب بارداری من داشتن اما با مخالفتای من اوناهم دیگ مث قبل اصراری ندارن🤷🏻‍♀️ خودم بچه دوس دارم اما فک کردن ب خیلی مسائل از جمله همین زایمان😣منصرفم میکنه😲🙁

ارسال نظر
{{ error }}

کاربر گرامی، جهت نوشتن پیام ضروریست که به حساب خود در سایت مامایی نوین ماما وارد شوید، قبل از ثبت نام و ورود به سایت نمی توانید پیامتان را ارسال کنید

تاپیک های به روز شده