بارداری و زایمان

بارداری و زایمان
عنوان

عکس رنگی از رحم

| 6 پست

سلام به شما ممنون ازسایت نوین ماما ی سوال داشتم عکس رنگی چگونه وبه چه منظور انجام می شود و آیا در ماهی که عکس رنگی از لوله ها و رحم گرفته میشه اقدام به بارداری کرد؟؟ سیکل بنده31 روزه، روز انجام عکس 11 سیکل

1398/03/27
|
13:10

عکسبرداری رنگی از رحم (HSG) یک روش است که با استفاده از اشعه ایکس برای دیدن لوله های رحم و رحم شما. معمولا کمتر از 5 دقیقه طول می کشد و شما می توانید در همان روز به خانه برگردید.  پزشک ممکن است به شما بگوید که یک ساعت قبل از انجام عکس رنگی رحم  یک داروی ضد درد را  دریافت کنید. او همچنین ممکن است یک آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند. او پيش از آن درباره پيشنهادات خود با شما صحبت خواهد کرد. شما احتمالا می توانید پس از این عمل  ( عکسبرداری رنگی از رحم ) تا خانه خودتان رانندگی کنید، اما ممکن است دوست یا یک شخصی همراه تان داشته باشید که در زمانی که شما احساس خوبی ندا رید به شما کمک کند پزشک شما این آزمایش را در دفتر یا کلینیک انجام خواهد داد. شما با  درازکشیدن روی یک تخت معاینه زیر یک تصویرگر اشعه ایکس به نام فلوروسکوپ شروع خواهید کرد. او یک اسپکولوم را به واژن  وارد می کند تا آن را باز نگه دارد و سپس دهانه رحم را پاک  می کند بعد او یک لوله نازک به نام یک کانولا را در دهانه رحم قرار داده و به آرامی رحم را با مایع حاوی ید پر می کند.  کنتراست ید در رحم و لوله های فالوپ در  مقابل اشعه ایکس است در نهایت دکتر شما اسپکولوم را برداشته و تصاویر را با اشعه ایکس فلورسکوپ انجام خواهد داد. مایع کنتراست، تصویری از رحم و لوله های فالوپ و نحوه حرکت مایع در داخل آنها را نشان می دهد. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که  به اطراف حرکت کنید تا بتواند تصاویر جانبی را بگیرد و ممکن است شما احساس ناراحتی وکرامپ داشته باشید. وقتی تصاویر کامل می شود، کانولا را برمی دارد چند روز پس از عمل ( عکس رنگی رحم )، ممکن است برخی از لکه بینی  از واژن را داشته باشید. سرفه، سرگیجه و  ناراحتی معده نیز ممکن است داشته باشیدو درمورد زمان انجام آن لازم به ذکر است که بعد از دوره قاعدگی عکس رنگی رحم  را انجام خواهد داد، اما قبل از اینکه تخمک گذاری انجام شود، در این زمان احتمال بارداری وجود دارد.  عکسبرداری رنگی از رحم در طول نیمه اول سیکل قاعدگی احتمالا بین روزهای یک تا چهارده انجام میشود که احتمال بارداری ردشود برای این منظور واطمینان از اینکه در طی بارداری انجام نشود ارزیابی سونوگرافی لگن قبل از  عکس رنگی رحم HSG انجام پروسه عکس رنگی رحم HSG در ابتدای فاز فولیکولار نگهداری یک شاخص بالا از  پیش بینی بارداری، و نه تنها تکیه بر تاریخ قاعدگی. آزمایش حاملگی در روز ی که عکس رنگی رحم انجام میشود، حتی در زنان با دوره های منظم و به ویژه برای زنان با یک دوره نامنظم یا آمنوره، اجباری است  

درود وسپاس از همراهی شما درتالار گفتگوی نوین ماما باتوجه به اینکه تشخیص سونوگرافی مشکلات آناتومیک داخل رحمی مانند رحم دوشاخ است بهترین گزینه تشخیص رحم دوشاخ لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی این مساله تایید شود. تشخیص دقیق رحم دو شاخ با عکس رنگی رحم است که بعد از ازدواج می توانید انجام بدهید. این بیشتر بدون‌ علامت است و هنگام بارداری و زایمان تشخیص داده می‌شود. معمولا در اولین سونوگرافی دوران بارداری، رحم دوشاخ تشخیص داده می‌شود

درود وسپاس از انتخاب وب سایت نوین ماما جهت تبادل نظرات وبرقراری ارتباط وهم اندیشی اسپاسم مي تواند موجب نماي كاذب انسداد لوله باشد و در HSG بعدي مي تواند لوله باز تصوير شود . اگر در HSG در صورت گزارش انسداد پروگزیمال لوله ، می توانید HSG را تکرار کنید . اگر HSG مجدد كرديم و باز همان وضيعت اول را ديديم کلا زمانی که بیمار فاکتور دیگر نازایی نداشته باشد( بخصوص سن خانم و مدت نازایی و فاکتور مردانه ، چون در صورت وجود چند فاکتور برای نازایی بهترین اقدام همان انجام IVF هست .) اما اگر انسداد پروگزیمال تنها فاکتور غیر طبیعی باشد ، درخواست مجدد HSG و اگر انسداد مجدد گزارش شود . ان هنگام پروگزیمال کاتتریزیشن ، كاتتريريشين لوله ي و انسداد بر طرف می شود و spillage طبيعي لوله ي برقرارمی شود Proximal Tubal Obstruction با هيستروسكوپ كاتتر عبورداده مبسود . متاسفانه اکثر بیماران مولتی فاکتوریال یا جند فاکتور عامل نازایی آنها هستند وبهترین گزینه در آنها IVF است.

درود وسپاس ازشما برای انتخاب وب سایت نوین ماما واظهار نظرات وپبشنهاداتان که همواره درارائه بهترین شیوه خدمت رسانی ما را راهنمایی می فرمایید.بلی تلاش ما جهت بهره مندی بیشتر کاربران استفاده از نظرات اساتید وکارشناسان زنان ومامایی است امیدوارم درآینده نزدیک بهترین بهره مندی از تبادل اطلاعات درتالار گفتگو وب سایت نوین ماما ایجاد شود ودر مورد پرسش شما درمورد خطرات عکس رنگی لازم به ذکراست که عکس رنگی از رحم (HSG) نسبتا ایمن است، اما تمام مراحل با خطرات مواجه هستند. اگر واکنش حساسیتی به مواد درون مایع دارید، ممکن است دچار مشکل شوید. عفونت لگن یا آسیب به رحم نیز ممکن است ایجاد شود.  اگر دچار علائم زیر در هنگام عمل( عکس رنگی رحم ) شده اید،بلا فاصله با پزشک خود تماس بگیرید: ترشح واژن که بوی ناخوشایند را می دهد درد و یا گرفتگی عضلانی در شکم شما، استفراغ ، خونریزی شدید، تب . پزشک شما با توجه به گزارش عکس رنگی در مورد نتایج با شما صحبت خواهد کرد و  برای شماتوضیح می دهد که آیا آزمایش های بیشتری لازم است یا خیر. اگر این گزارش نشان دهد که لوله های فالوپ شما مسدود شده اند، ممکن است به یک روش به نام لاپاراسکوپی نیاز داشته باشید. این  عمل به پزشک اجازه می دهد که به طور مستقیم در لوله های فالوپ را ببیند. همچنین ممکن است پزشکتان لقاح آزمایشگاهی یا IVF را توصیه کند. پزشک  در مورد گزینه های موجود با شما صحبت خواهد کرد و به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما مناسب است.

خطرات عکس رنگی از رحم (HSG )چیست؟ HSG یک روش تشخیص بسیار سالمی است و در کمتر از ۱% موارد مشکلاتی شناسایی شده است: عفونت: شایع‌‌ترین مشکلات شناخته شده در ارتباط با HSG عفونت است. این مشکل زمانی که بیمار از عفونت‌‌های لوله‌ای قبلی مانند عفونت کلومیدیایی رنج می‌‌برده‌اند، دیده شده است. در موارد نادر عفونت باعث آسیب به لوله‌‌های رحمی شده که نیاز به قطع لوله‌‌های رحمی وجود دارد. بیمار بایستی پزشک خود را در زمانی که درد فزاینده و تب در ۲ – ۱ روز پس از HSG را تجربه می‌کند مطلع سازد. بی‌‌حال شدن، غش کردن: در موارد نادر بیمار در طول و یا کمی پس از انجام HSG دچار منگی و گیج‌شدگی می‌‌شود. در معرض اشعه: میزان در معرض اشعه قرار گرفتن در HSG بسیار کم است و کمتر از میزان استفاده شده در تست‌‌های کلیوی و روده‌‌ای است. حتی اگر بیمار در همان ماه باردار شود، این در معرض اشعه بودن، باعث آسیب‌رسانی نمی‌شود. اگر حاملگی مطرح باشد HSG نبایستی انجام شود. حساسیت به ید: در موارد بسیار نادر یک بیمار ممکن است به ید حساسیت داشته باشد. اگر بیمار به ید، مواد رنگی کنتراست وریدی و یا غذاهای دریایی حساسیت دارد، باید پزشک خود را مطلع کند. زنانی که به ید حساسیت دارند، باید تحت انجام HSG بدون ماده حاجب یدی قرار گیرند. اگر بیمار دچار خارش، کهیر و یا ادم شد، باید پزشک خود را مطلع سازد. لکه‌بینی: لکه‌بینی ۲ – ۱ روز پس از انجام HSG رخ می‌‌دهد. اگر یک بیمار بعد از HSG خونریزی شدید دارد، باید به پزشک خود اطلاع‌رسانی کند

سلام من هم سوالی داشتم در مورد عکس رنگی رحم من ۲۱ سالمه و یک ساله که ازدواج کردم تا الان طبیعی جلوگیری کردم.. ولی دو سه ماه اقدام ب بارداری کردم و نشد... و قبلا سنوگرافی انجام دادم و به من گفتن که رحم دوشاخ داری حالا ب پزشکم مراجعه کردم گفت برام عکس رنگی بگیر که بدونم از چه نوعی هست رحمت.. درجواب عکس مشخص شد که رحم از نوع دوشاخ است. برای تعیین شکل رحم ولوله ها انجام می شود

سلام من الان از شهریور ماه که کورتاژ داشتم تا الان یک سره دچار عفونت میشم تمام بهداشت و رعایت میکنم در ضمن در رحم یک پولیپ داشتم که کورتاژکردم همون شهریور ماه عکس رنگی هم گرفتم تشخیص عفونت والتهاب لوله طرف چپ داده شد وتحت درمان قرار گرفتم ولی دکترم گفته باید مجدد عکس رنگی بعد از درمان انجام دهم

خطرات عکس رنگی چیست؟ بعضی ها میگن خطر داره میشه راهنمایی کنید ؟ تالار گفتکوی مامایی و زنان و زلیمان چند تا هست ولی اکثراً کارشناس مامایی پاسخ نمیده و صرفا مردم هستند خیلی خوب میشه اگر در کنار پاسخ های مردم یک کارشناس مامایی یا زنان و زایمان هم باشه هم نظارت کنه هم راهنمایی. ممنون

سلام ۳۱ ساله، ۳ سال ازدواج کردم، ۱سال برای بارداری اقدام کردم سابقه بارداری و سقط ندارم تمام آزمایش‌های هورمونی‌ام و سونو نرمال بوده آزمایش‌های همسرم نیز نرمال است روزگذشته عکس رنگی رحم انجام دادم، گفتن شکل رحم درست درنیومد چون مایع سریع حرکت کرده ولی لوله‌ها باز بود به نظر شما علت اینکه باردار نمیشم چیست؟ سپاسگزارم

"عکس رنگی رحم نی نی سایت"

هزینه عکس رنگی از رحم با دفترچه تامین اجتماعی چقدر میشه؟

هزینه عکس رنگی از رحم با دفترچه تامین اجتماعی 320 تا 380 در میاد

ارسال نظر
{{ error }}

کاربر گرامی، جهت نوشتن پیام ضروریست که به حساب خود در سایت مامایی نوین ماما وارد شوید، قبل از ثبت نام و ورود به سایت نمی توانید پیامتان را ارسال کنید

تاپیک های به روز شده