بارداری بعد از زایمان سزارین

بارداری بعد از زایمان سزارین

3 مرداد 1401

بارداری بعداز زایمان سزارین

مشکلات باروری بعد از زایمان سزارین

دراین مقاله به طورخلاصه به موارد زیر می پردازیم:

۱.در طول سزارین چه اتفاقی می افتد؟

۲. اسکار سزارین چه تاثیری بر باروری دارد؟

۳.چه عوارضی دیگری ازقیبل: آندومتریوز، تغییر در دوره های قاعدگی و.... در اثر سزارین ایجاد می شود و ممکن است مشکلات باروری ایجاد شود؟

۴. چگونه مشکل ناباروری بعد از سزارین رفع میشود وبارداری اتفاق می افتد؟

۵. آیا نتایج مطالعات تاثیر سزارین بر باروری را تائید می کنند؟

اگر قبلاً فرزندی را از طریق سزارین به دنیا آورده اید، با این روش بیشتر آشنا هستید. در حالی که کسانی که آن را انجام ندادهاند، آن را صرفاً بهعنوان «بریدن باز برای برداشتن نوزادتان میدانند، احتمالاً میدانید که سزارین یک عمل جراحی بزرگ است. زنانی که سزارین میکنند ممکن است از عوارض جانبی متعددی رنج ببرند و مشکلاتی را تجربه کنند که تا آخر عمر ادامه مییابد و ممکن است بر توانایی باردار شدن مجدد تأثیر بگذارد.

در طول سزارین چه اتفاقی می افتد؟

سزارین زمانی انجام میشود که مشخص شود به دلایلی یک زن نمیتواند نوزاد خود را از طریق واژینال به دنیا بیاورد. تصمیم برای انجام سزارین ممکن است خیلی قبل از زمان زایمان گرفته شود یا اگر مادر یا نوزاد در مضیقه هستند، تصمیم لحظه آخری باشد.در طول سزارین، نوزاد با جراحی از رحم مادر خارج می شود.

این کار با ایجاد یک برش در شکم و سپس برشی دیگر در رحم انجام می شود. متخصصان توضیح میدهند که نحوه ایجاد برش رحم بسیار مهم است، زیرا نحوه بهبود اسکار میتواند بر توانایی زن برای باردار شدن مجدد تأثیر بگذارد و همچنین میتواند بر نحوه انجام زایمانهای بعدی تأثیر بگذارد.

زنان بیش از هر زمان دیگری در ایالات متحده از طریق سزارین زایمان می کنند. داده ها نشان می دهد که تقریباً از هر 3 زن، 1 نفر زایمان طبیعی را انجام نمی دهد. محققان فرض می کنند که دلیل این امر افزایش نرخ چاقی در بین زنان آمریکایی و استفاده مکرر از اپیدورال و همچنین داروهایی است که باعث ایجاد زایمان می شوند، که هر دو می توانند عوارض ایجاد کنند.

سزارین می تواند برای مادر و جنین نجات بخش باشد، اما تلاش مجددی برای کاهش تعداد این روش ها وجود دارد، زیرا ممکن است در بارداری بعدی مشکلاتی ایجاد کنند. علاوه بر این، 90 درصد از زنانی که اولین نوزاد خود را با سزارین به دنیا می آورند، برای زایمان های بعدی هم این کار را انجام می دهند.

سزارین و جای زخم

مانند هر جراحی که شامل برش است، ایجاد بافت اسکار پس از سزارین طبیعی است. با این حال، گاهی اوقات این اسکار می تواند باعث التهاب یا انسداد شدید شود که بارداری آینده را دشوار می کند.

علاوه بر این، بافت اسکار می تواند رشد کند و باعث تشکیل توده های بزرگ شود که می تواند باعث اندومتریوز شود. اندومتریوز نه تنها دردناک است، بلکه می تواند باعث ناباروری نیز شود. اگر بسیار شدید باشد، پزشک ممکن است حذف سلولها و بافت آندومتر را پیشنهاد کند.سایر عوارضی که در اثر سزارین ایجاد می شود و ممکن است به مشکلات باروری کمک کند عبارتند از:

  • عفونت هایی که در محل برش اتفاق می افتد
  • لوله های فالوپ آسیب دیده یا مسدود شده اند
  • خونریزی های ناشی از جراحی
  • آسیب به سایر اندام ها در ناحیه از جمله مثانه یا روده
  • تغییر در تخمک گذاری یا دوره های قاعدگی
  • رفع مشکل ناباروری - بارداری بعد از سزارین

به طور کلی، به زنانی که سزارین شده اند، توصیه می شود حداقل 18 تا 24 ماه صبر کنند تا باردار شوند. این به بدن فرصتی می دهد تا به درستی و کامل بهبود یابد. ضروری است که طی 6 تا 12 ماه پس از انجام عمل سزارین، اقدام به بارداری مجدد نکنید. در آن مرحله، خطر پارگی رحم بالا میرود و عوارض بارداری میتواند تهدید کننده زندگی باشد.

با این حال، اگر در زمان پیشنهادی صبر کرده اید و پس از حداقل 6 ماه تلاش هنوز باردار نشده اید، ممکن است از ناباروری ثانویه ناشی از سزارین قبلی خود رنج ببرید. این مشکلی است که شما در حال حاضر یک فرزند دارید، درست است؟

با این وجود، اگر می خواهید فرزندان بیشتری داشته باشید، درک این شکل از ناباروری به همان اندازه ناباروری اولیه دشوار است و باید به آن رسیدگی کنید تا بتوانید خانواده خود را تشکیل دهید!

بهترین راه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بارداری پس از سزارین این است که با یک متخصص باروری با تجربه مشورت کنید که واقعاً می تواند از طریق آزمایش تشخیص دهد که آیا مشکل باردار شدن شما ناشی از جای زخم سزارین یا دلیل مرتبط دیگری است یا به طور کلی چیز دیگری است

 آیا طبق شواهد ومطالعات انجام شده بین سزارین و باروری بعدی ارتباطی وجود دارد؟

بیشتر مطالعات گزارش میدهند که باروری بعد از سزارین در مقایسه با زایمان واژینال کاهش مییابد. با این حال، مطالعات با طراحی قویتر اثرات کوچکتری را نشان میدهند و مشخص نیست که آیا ارتباط علت و معلولی است یا خیر.

آنچه قبلاً شناخته شده است: یک بررسی سیستماتیک قبلی که در سال 1996 منتشر شد و در آن شش مطالعه شامل 85728 زن خلاصه شد، پیشنهاد کرد که سزارین باروری بعدی را کاهش میدهد. مطالعات وارد شده از محدودیت های روش شناختی شدید رنج می برند.مرور سیستماتیک و متاآنالیز مطالعات کوهورت که نتایج باروری بعدی زنانی را که سزارین کردهاند با زنانی که از طریق واژینال زایمان کردهاند، مقایسه میکند.

 نتایج

 یک متاآنالیز نشان میدهد که بیمارانی که تحت عمل سزارین قرار گرفتهاند، میزان بارداری بعدی 9 درصد کمتر است [نسبت خطر (RR) 0.91، فاصله اطمینان 95 درصد (CI) (0.87، 0.95)] و 11 درصد نرخ تولد کمتر [RR] 0.89، 95% فاصله اطمینان (CI) (0.87، 0.92)]، در مقایسه با بیمارانی که به صورت واژینال زایمان کرده بودند. مطالعاتی که سن مادر را کنترل میکردند یا بهطور خاص سزارین انتخابی اولیه را برای زایمان بریچ تحلیل میکردند، و مطالعاتی که طبق NOS کمتر مستعد سوگیری بودند، اثرات کوچکتری را گزارش کردند.

  • منابع:infertilitydocs.com
  • pubmed.ncbi.
  • ترجمه وتدوین : راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما