مزایای زایمان در آب

مزایای زایمان در آب

18 تير 1401

مزایای زایمان درآب برای زنان باردار و نوزادان

بر اساس یافته‌های جدید منتشر شده در مجله  BMJ Open، زایمان در آب «مزایای واضح» برای والدین سالم و نوزادان آنها ارائه می‌کند.

محققان 36 مطالعه قبلی را که شامل بیش از 150000 زن بود، تجزیه و تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که زایمان در آب "به اندازه مراقبت های استاندارد برای مادران سالم و نوزادان آنها ایمن است".

طبق گزارش "مرکز ملی تحقیقات زایمان بریتانیا"، مطالعات جدید بر روی بیش از ۱۵۰ هزار مورد زایمان در آب، ثابت می‌کند که این نوع زایمان مزایای غیرقابل انکار برای زنان باردار و نوزادانشان دارد.

همچنین مشخص شد که زایمان در آب در مقایسه با مراقبت‌های استاندارد منجر به مداخلات و عوارض پزشکی کمتری در حین و بعد از زایمان می‌شود - و همچنین میزان رضایت بیشتری برای مادر دارد.

زایمان در آب شامل استفاده از استخر زایمان برای رسیدن به آرامش و تسکین درد است.

مادر یا برای زایمان از استخر خارج می‌شود، بنابراین نوزاد می‌تواند برای تنفس در هوا بیرون بیاید، یا در حوضچه زایمان باقی می‌ماند و نوزاد را به سطح آب می‌آورد تا شروع به تنفس کند.

محققان می‌خواستند میزان مداخلات مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز در حین و بعد از زایمان را بین دو نوع مختلف زایمان در آب مقایسه کنند و ببینند آیا نتایج بین زایمان در آب و مراقبت‌های استاندارد که شامل استخر زایمان نمی‌شود، متفاوت است یا خیر.

آنها 36 مطالعه قبلی را که بین سال‌های 2000 تا 2021 منتشر شده بود و شامل بیش از 150000 زن بود، تجزیه و تحلیل کردند.

اکثر مطالعات در واحدهای زنان و زایمان انجام شد.

این مطالعات شامل طیف وسیعی از مداخلات و نتایج مانند زایمان القایی، پاره شدن مصنوعی کیسه آب، استفاده از اپیدورال بود. پذیرش در مراقبت های ویژه و شیردهی.

به گفته نویسنده اصلی این مطالعه، دکتر اتل برنز، از دانشگاه آکسفورد بروکس، تجزیه و تحلیل داده های تلفیقی از نتایج مطالعه نشان داد که زایمان در آب، صرف نظر از اینکه زنان در استخر یا خارج از استخر زایمان کنند، "مزایای واضحی برای زنان دارد". در بخش‌های زنان و زایمان - جایی که بیشتر زایمان‌ها انجام می‌شود و احتمال مداخلات و عوارض مراقبت‌های بهداشتی بیشتر از واحدهای تحت رهبری ماما است.

او گفت: "زایمان در آب به اندازه مراقبت های استاندارد برای مادران سالم و نوزادان آنها ایمن بود."

مزایای زایمان در آب

در مقایسه با مراقبت های استاندارد، زایمان در آب به طور قابل توجهی استفاده از اپیدورال، مواد افیونی تزریقی، اپیزیوتومی و همچنین درد و خونریزی شدید پس از زایمان را کاهش داد.

او همچنین می‌گوید که زایمان در آب باعث افزایش سطح رضایت مادران و احتمال یک پرینه سالم می‌شود.

تفاوتی در میزان سزارین وجود نداشت.

او افزود: غوطه ور شدن در آب می تواند احتمال پرینه دست نخورده را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و اپیزیوتومی را کاهش دهد، مداخله ای که هیچ فایده ای برای پرینه یا جنین ندارد، می تواند درد، اضطراب پس از زایمان را افزایش دهد و تأثیر منفی بر تجربه زایمان زن داشته باشد.

یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد که موارد بیشتری از کنده شدن بند ناف در بین زایمان‌های آب دیده می‌شود.

  • منبع:
    ndependent.co.uk
  • ترجمه وتدوین:
    راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما