دسترسی افراد به خدمات سلامت

دسترسی افراد به خدمات سلامت

8 خرداد 1398

دسترسی عادلانه به خدمات سلامت

دسترسی افراد به خدمات (حتی اولیه) سلامت یکی از اولویت‌های اصلی در سراسر جهان است؛ ولی یک گزارش جدید در شماره سپتامبر The Lancet نشان می‌دهد که ظاهراً در موضوع سلامت، اهمیت کیفیت بیشتر از کمیت است....

طبق برآورد این مطالعه، هر سال ۵ میلیون نفر در کشورهای درآمد پایین و متوسط به‌دلیل درمان بی کیفیت فوت می‌کنند. 

- این رقم بسیار بیشتر از تعداد ۳/۶ میلیون نفر افرادی است که در این کشورها در اثر عدم دسترسی به درمان تلف می‌شوند! این رقم همچنین پنج برابر آمار تلفات اچ‌آی‌وی/ ایدز (یک میلیون نفر در سال) و سه برابر مرگ‌ومیر دیابت در همین کشورهاست!

به‌نظر پژوهشگران، مدت‌هاست همه صاحب‌نظران سلامت در جهان اصرار دارند که دسترسی به خدمات سلامت همگانی را به‌عنوان یک اصل اولیه به دولت‌ها و کشورها بقبولانند. ولی واقعیت این است که الزام افراد برای مراجعه به درمانگاه، بدون این‌که بدانیم در آن‌جا چه اتفاقی برای آنان می‌افتد، می‌تواند به‌منزله فرستادن آنان به قتلگاه با پای خودشان باشد!

خدمات سلامت

این یافته‌ها حاصل یک پروژه دو ساله در کمیسیون سلامت جهانی لانست است که به بررسی کیفیت خدمات سلامت در اقصی نقاط جهان می‌پردازد. این کمیسیون مشتمل بر ۳۰ مرکز در ۱۸ کشور است. 

- داده‌ها از طیفی از منابع شامل مطالعات داخلی در ۴۷ کشور و بیش از ۸۱ هزار مطالعه در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های ۱۸ کشور به‌دست آمده که با پشتیبانی آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده (USAID) انجام گرفته است.

بزرگ‌ترین یافته این گزارش این است که در صورت توسعه و ارتقای کیفیت درمان در ۱۳۷ کشور جهان، می‌توان سالانه از مرگ ۸/۶ میلیون نفر پیشگیری کرد. 

- در بیشتر این کشورها، پزشکان و پرستاران حتی به نیمی از توصیه‌های علم پزشکی عمل نمی‌کنند. 

خدمات سلامت

- متوسط زمان ویزیت کودکی که به‌شدت بیمار است در این کشورها کمتر از ۶ تا حداکثر ۸ دقیقه است. این زمان برای تشخیص صحیح کافی نیست. در پنج کشور آفریقایی تنها نیمی از پزشکان و پرستاران قادر به تشخیص ذات‌الریه یا دیابت هستند. نظام سلامت به‌طورکلی ناکارآمد است. تاخیرهای طولانی مرسوم است.

 
ترجمه شده توسط راضیه فرقانی
منبع: https://www.thelancet.com

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما