چرخه پاسخ جنسی

چرخه پاسخ جنسی

19 مهر 1400
چرخه پاسخ جنسی 
Sexual Response Cycle: Sexual Arousal, Orgasm, and More
 
چرخه واکنش جنسی به دنباله ای از تغییرات جسمی و احساسی گفته می شود که با تحریک جنسی فرد و مشارکت در فعالیتهای تحریک کننده جنسی، از جمله مقاربت و خودارضایی (masturbation) رخ می دهد. دانستن اینکه بدن فرد در هر مرحله از چرخه چگونه واکنش نشان می دهد، می تواند رابطه را تقویت کرده و به فرد در تعیین علت مشکلات جنسی کمک کند.
 
مراحل چرخه پاسخ جنسی چیست؟
چرخه پاسخ جنسی دارای چهار مرحله است: هیجان، ارتفاع، ارگاسم و حل(excitement, plateau, orgasm, and resolution)
اگرچه زمان بندی در مردان و زنان معمولاً متفاوت است هردو این مراحل را تجربه میکنند به عنوان مثال، بعید است که هر دو طرف به طور همزمان به ارگاسم برسند. علاوه بر این، شدت پاسخ و زمان صرف شده در هر مرحله از فردی به فرد دیگر متفاوت است. درک این تفاوتها ممکن است به زوجین در درک بهتر بدن و واکنشهای یکدیگر کمک کند و تجربه جنسی را افزایش دهد.
 
 
فاز 1: هیجان 
ویژگیهای کلی مرحله هیجان، که می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد، شامل موارد زیر است: تنش عضلانی افزایش می یابد، ضربان قلب افزایش می یابد و تنفس تسریع می شود. ممکن است پوست قرمز شود (لکه های قرمزی روی قفسه سینه و پشت ظاهر می شود). نوک سینه ها سفت یا برجسته می شوند، جریان خون به دستگاه تناسلی افزایش می یابد و در نتیجه تورم کلیتوریس و لبهای کوچک (لبهای داخلی) و نعوظ آلت تناسلی مرد ایجاد می شود. لوبریکاسیون واژن شروع می شود. پستان متورم می شود و دیواره های واژن شروع به تورم می کند. بیضه های مرد متورم می شود، کیسه بیضه سفت شده و شروع به ترشح مایع می کند.
 
فاز 2: پایداری 
 ویژگیهای کلی مرحله پایداری، که تا آستانه ارگاسم ادامه دارد، شامل موارد زیر است: تغییرات آغاز شده در فاز 1 تشدید می شود. واژن همچنان از افزایش جریان خون متورم می شود و دیواره های واژن به رنگ بنفش تیره در می آیند. کلیتوریس زن بسیار حساس می شود (حتی ممکن است در لمس آن دردناک باشد) بیضه های مرد سفت می شود. تنفس، ضربان قلب و فشار خون همچنان در حال افزایش است. اسپاسم عضلانی ممکن است در پاها، صورت و دست ها شروع شود. تنش عضلانی افزایش می یابد.
 
فاز 3: ارگاسم
 ارگاسم نقطه اوج چرخه پاسخ جنسی است. این کوتاهترین مرحله است و به طور کلی فقط چند ثانیه طول می کشد. ویژگیهای کلی این مرحله شامل موارد زیر است: انقباضات غیر ارادی ماهیچه ها شروع می شود. فشار خون، ضربان قلب و تنفس با دریافت سریع اکسیژن در بالاترین میزان خود قرار دارند. اسپاسم عضلات پا، تنش جنسی ناگهان و به زور آزاد می شود. در زنان ، ماهیچه های واژن منقبض می شوند. رحم همچنین تحت انقباضات موزون قرار می گیرد. در مردان، انقباضات موزون ماهیچه های زیر آلت تناسلی منجر به انزال منی می شود. بثورات پوستی ممکن است در کل بدن ظاهر شود.
 
فاز 4: فرونشینی 
بدن به آرامی به سطح عادی عملکرد خود باز می گردد و قسمت های متورم و راست شده بدن به اندازه و رنگ قبلی خود باز می گردد. این مرحله با یک احساس عمومی آرامش، افزایش صمیمیت و اغلب خستگی مشخص می شود. برخی از زنان با تحریک بیشتر جنسی قادر به بازگشت سریع به مرحله ارگاسم هستند و ممکن است ارگاسم های متعددی را تجربه کنند،مردان پس از ارگاسم به دوره نقاهت نیاز دارند که دوره مقاومت (refractory period )نامیده می شود و در این مدت دیگر نمی توانند به ارگاسم برسند. مدت دوره مقاومتی در مردان متفاوت است و معمولاً با افزایش سن افزایش می یابد.
 
🌐https://www.webmd.com
ترجمه مریم سادات معصوم زاده

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما