بی اشتهایی عصبی و عملکرد جنسی

بی اشتهایی عصبی و عملکرد جنسی

17 مهر 1400
بی اشتهایی عصبی و عملکرد جنسی 
Anorexia and sexual function 
 
وسواس فکری، خویشتن داری و کمال گرایی سه ویژگی شخصیتی هستند که اغلب با بی اشتهایی همراه هستند و می توانند مانع میل جنسی شوند.
اثر گرسنگی بر سلامت فیزیولوژیکی شامل هیپوگنادیسم یا عدم عملکرد صحیح تخمدان ها است، کاهش سطح هورمون های مربوط به عملکرد جنسی  می تواند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارد.
دلایل کاهش میل جنسی لزوماً به خود اختلال خوردن مربوط نمی شود، بلکه عوامل دیگری است که با این اختلال خوردن همراه است: به عنوان مثال افسردگی
و از آنجا که تقریباً 33 تا 50 درصد از افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی در برخی از مواقع زندگی خود دارای اختلالات خلقی - مانند افسردگی هستند، می تواند عامل مهمی در کاهش میل جنسی شما باشد. مهارکننده های بازجذب سروتونین (SSRIs)  دسته ای از داروها که اغلب به عنوان ضدافسردگی و در درمان اختلالات خوردن استفاده می شوند شناخته شده است عوارض جانبی رایج می تواند شامل کاهش میل جنسی و مشکل در رسیدن به ارگاسم باشد.
 
مطالعه اول: طبق نتیجه گیری افزایش میل جنسی با ترمیم وزن در بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی همراه است ، افسردگی گذرا نیز با افزایش وزن همراه است.
یک مطالعه کوچک در سال 2004 نشان داد که 53 درصد از 32 زن بازمانده از ترومای جنسی، اختلالات خوردن را تجربه کرده اند.
 
یک مطالعه در سال 2001 نشان داد که در مقایسه با زنانی که تصور مثبتی از بدن خود دارند، کسانی که نارضایتی از بدن خود را تجربه می کنند، کمتر رابطه جنسی و ارگاسم را گزارش می کنند. زنانی که دارای تصویر بدنی منفی هستند نیز احساس راحتی کمتری دارند. یک نظرسنجی نشان داد تقریباً یک سوم زنان ناتوانی در رسیدن به ارگاسم را دارند زیرا بیش از حد بر ظاهر خود تمرکز کرده اند. اما عکس آن نیز صادق است زنانی که دارای تصویر بدنی مثبت هستند اعتماد به نفس بیشتری از خود نشان می دهند ، قاطعیت بیشتر و میل جنسی بالاتری برخوردارند.
 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.healthline.com
ترجمه : مریم سادات معصوم زاده

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما