بیماری mondor پستان

بیماری mondor پستان

24 تير 1400
این بیماری با ترومبوفلبیت اسکلروزان رگهای زیر جلدی دیواره قدامی قفسه سینه مشخص می شود
 
پاتوفیزیولوژی 
پاتوفیزیولوژی به عنوان فشار وارد شده به ورید با رکود خون یا ضربه مستقیم به خود ورید است در مواردی که چنین شواهدی نشان داده نشود، منطقی ترین توضیحات بر اساس حرکت مکرر پستان همراه با انقباض و شل شدن عضلات سینه، که باعث کشش و شل شدن رگها می شود. یک سوتین تنگ ممکن است در ایجاد ضربه مستقیم نقش داشته باشد.
بدنسازانی که از تمرینات شدید ورزشی توراکو شکمی استفاده می کنند نیز ممکن است مستعد باشند  بیماری موندور ممکن است فقط شامل یک یا چند کانال کانال وریدی باشد: ورید توراکوپیگاستریک، ورید توراسیک جانبی و ورید اپی گاستریک فوقانی. قسمتهای فوقانی و داخلی پستان هرگز درگیر نمی شوند. بیماری موندور همچنین می تواند در آلت تناسلی، کشاله ران، حفره antecubital و ناحیه خلفی دهانه رحم ایجاد شود.
 ممکن است ورید اپی گاستریک توراکوپیگاستیک، توراکای جانبی یا فوقانی را درگیر کند. همچنین بیشتر اوقات با جراحی سرطان پستان و جراحی پلاستیک  در ارتباط است همچنین ممکن است در نتیجه برداشتن گره های زیر بغل پس از پارگی کاشت سینه سیلیکون ژل رخ دهد ویا  عارضه بیوپسی سوزن هسته ای با هدایت سونوگرافی باشد آسیب ناشی از افزایش پستان به عنوان یک عامل مستعد کننده توصیف شد. واکنشهای ازدیاد حساسیت نیز ممکن است زمینه ساز باشد، بیماری موندور آلت تناسلی بندرت با گال و با خودارضایی بیش از حد مرتبط است.
ظاهر بیماری  یک گره زیر جلدی ، که در ابتدا قرمز و حساس است و متعاقباً به یک نوار بدون درد، سخت و الیافی تبدیل می شود که همراه با کشش و جمع شدن پوست است ، مشخص است. این وضعیت، اگرچه خوش خیم و محدود به خود است، اما با سرطان پستان همراه است. این فقط به درمان علامتی نیاز دارد. با این حال، پزشک باید از وجود آن آگاهی داشته باشد تا به درستی آن را تشخیص دهد و وجود اختلالات سیستمیک، به ویژه سرطان پستان را رد کند. ترومبوز ورید آلت تناسلی زیر جلدی (بیماری موندور آلت تناسلی مرد) نیز توصیف شده است پاتوژنز آن ناشناخته است اما به طور ناگهانی به صورت تورم تقریباً بدون درد در سطح پشت آلت تناسلی ظاهر می شود. به ندرت، ممکن است به عنوان فرورفتگی از جنبه آلت تناسلی شکمی مشهود باشد. ثبت مشابه ممکن است به ندرت در کشاله ران، شکم، بازو و زیر بغل رخ دهد..
بیماری موندور در زنان 3 برابر بیشتر از مردان است. سن این بیماری می تواند در افراد در هر سنی رخ دهد، اما بیشتر بیماران 30-60 ساله هستند. پیش بینی ثابت شده است که بیماری موندور خود محدود شونده و خوش خیم است. همانطور که سایر اشکال ترومبوفلبیت مهاجر وجود دارد، بیماری موندور ممکن است نشانه ای از کارسینومای مخفی در جای دیگر بدن باشد. بیماران مبتلا به این بیماری باید تحت نظر قرار گیرند. بیماران با سابقه بیماری موندور باید معاینات دوره ای پستان، ماموگرافی و آزمایشات اضافی برای جستجوی سرطان در جاهای دیگر انجام دهند.
 
(Dr ali Hojat (Fellowship in Breast Surgery
بیماری mondir به صورت ترومبوفلبيت وريدهاى سطحى برست است و خودمحدود شونده است و با داروهاى صد التهابى غير استروييدى مثل بروفن و كمپرس گرم زودتر بهبود ميابد و اهميت و خطرى ندارد. علت ان هنوز مشخص نيست ولى مواردى مثل هايپوكواگولوپاتى و سوتين تنگ و تروما و جراحى ممكن است از علل ان باشند.
 
emedicine.medscape.com+
ترجمه : مریم سادات معصوم زاده

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما