روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری

5 اسفند 1397

چگونه روش های پیشگیری از در جلوگیری از بارداری موثر است؟

 میزان اثر روش پیشگیری از بارداری شما بستگی به نوع وسیله پیشگیری از بارداری و اینکه آیا از این روش  به درستی استفاده می کنید، دارد.
برخی از روش ها از روش های دیگر پیشگیری از بارداری موثرتر هستند. شما باید دستورالعمل ها را دنبال کنید و از روش پیشگیری از بارداری بصورت صحیح استفاده کنید،  تا  این روش پیشگیری از بارداری تا حد ممکن موثر  باشد.
با برخی از روشها، مانند ایمپلنت، نیازی به یادآوری کردن برای استفاده از آنها نیست. این روش ها با "استفاده بدون شکست  کاربر" شناخته می شوند.
هیچ روش پیشگیری از بارداری 100٪ قابل اعتماد نیست و برخی می توانند عوارض جانبی داشته باشند. در مورد تمام روش های موجود، از این طریق می توانید تصمیم بگیرید که کدام  روش پیشگیری از بارداری برای شما مناسب  

استفاده کامل یا استفاده معمولی

تمام روش ها در اینجا لیست شده است، نشان می دهد که چگونه  استفاده کامل از آنها" موثر هستند. این زمانی است که  روش همواره درست استفاده می شود.
بعضی از روش ها ی پیشگیری از بارداری با "استفاده معمول" کمتر موثر هستند. این زمانی است که روش همیشه به درستی استفاده نمی شود - به عنوان مثال، از فراموش کردن یک قرص و یا تزریق بعد از زمانی که نیاز به تزریق است . بعضی از روش های پیشگیری از بارداری  استفاده معمولی  ندارند، زیرا  هیچ گونه شکست در کاربر وجود ندارد
اگرازروش های، پیشگیری از  به درستی استفاده نکنید،اثر پیشگیری از بارداری کمتر خواهدبود
روشهای پیشگیری از بارداری برگشت پذیر (LARC) طولانی مدت شما لازم نیست که به یاد داشته باشید که از این روشها دریافت یا استفاده کردید. آنها هیچ گونه شکست در کاربر ندارند، بنابراین با استفاده معمولی اثر کمتر ندارند
 
 ضد بارداری ایمپلنت: بیش از 99٪ موثر با استفاده کامل. آنها به مدت سه سال کار می کنند اما می توانند زودتر آنها را خارج کرد. کمتر از یک در صد از زنان با استفاده از ایمپلنت در یک سال باردار می شوند. سیستم داخل رحمی (IUS): بیش از 99٪ موثر است. یک IUS به طور معمول برای مدت پنج سال کار می کند اما می تواند زودتر خارج شود. کمتر از 1 در 100 زن هنگام استفاده از IUS باردار می شوند. دستگاه داخل رحمی (IUD): بیش از 99٪ موثر است. IUD می تواند 5 تا 10 سال  بسته به نوع، در رحم قرار گیرد اما  در هر زمان می توان خارج کرد. کمتر از 1 در 100 زن در یک سال، بسته به نوع IUD باردار می شوند. انواع قدیمی تر کمتر موثر هستند. 
 
میزان اثر روش پیشگیری از بارداری شما بستگی به نوع وسیله پیشگیری از بارداری و اینکه آیا از این روش  به درستی استفاده می کنید، دارد.

ضد بارداری تزریقی

استفاده کامل: بیش از 99٪ موثر است. کمتر از یک نفر در 100 زن  در سال باردار می شود در صورتی که از ضدبارداری  به طور منظم استفاده شود
استفاده معمولی: حدود 94٪ موثر است. حدود 6 در 100 زن  در یک سال باردار  می شود.
تزریق به مدت 8 یا 12 هفته بسته به نوع انجام می شود.

پچ و حلقه

ضد بارداری پچ

استفاده کامل: بیش از 99٪ موثر است. کمتر از یک نفر در 100 زن درسال باردار می شوند اگر به درستی  از پچ ضد بارداری استفاده شود.
 استفاده معمولی: حدود 91٪ موثر است. حدود 9 نفر از 100 خانم که از پچ استفاده می کنند، در یک سال باردار خواهند شد.

حلقه واژنی

استفاده کامل: بیش از 99٪ موثر است. کمتر از 1 در 100 زن  در یک سال، درصورت استفاده صحیح از حلقه واژنی باردار می شوند. 
استفاده معمولی: حدود 91٪ موثر است. حدود 9 در 100 زن  در یک سال با استفاده از حلقه باردار خواهد شد . 

قرص ضد بارداری

قرص  ضد بارداری ترکیبی

استفاده کامل: بیش از 99٪ موثر است. کمتر از یک نفر از 100 زن  در سال که از قرص ترکیبی  درست استفاده می شود باردار می شوند. استفاده معمولی: حدود 91٪ موثر است. حدود 9 از 100 خانم که از قرص ترکیبی استفاده می کنند، در یک سال باردار می شوند.

قرص پروژستین تنها

استفاده کامل: 99٪ موثر است. حدود 1 در 100 زن  در یک سال، زمانی که  از قرص پروژسترون تنها به درستی استفاده شود باردار می شوند. استفاده معمولی: حدود 91٪ موثر است. حدود 9 نفر از 100 زن در یک سال باردار خواهند شد. استریلیزاسیون (پیشگیری از بارداری دائمی) عقیم سازی زن: بیش از 99٪ موثر است. حدود 1 در 200 زن  در طول عمر خود پس از عقیم شدن باردار می شوند
عقیمی مردان و یا وازکتومی: حدود 1 در 2000 مرد می توانند در طول عمر خود  پس از وازکتومی دوباره بارور شوند.

کاندوم زنانه ومردانه

کاندوم مردانه

استفاده کامل: 98٪ موثر است. این بدان معنی است که 2 نفر از 100 زن که شرکای جنسی خود از یک کاندوم استفاده می کنند، در یک سال باردار می شوند.
 استفاده معمولی: حدود 82٪ موثر است. این به این معنی است که در حدود 18 زن در 100 زن در یک سال باردار خواهند شد.

کاندوم زنانه

استفاده کامل: 95٪ موثر. حدود 5 در 100 زن که از یک زن کاندوم استفاده می کنند، در یک سال باردار خواهند شد. استفاده معمولی: حدود 79٪ موثر است. در حدود 21 زن در 100 زن  در یک سال باردار می شود
 
پیشگیری از بارداری

دیافراگم و کلاه

استفاده کامل: 92-96٪ موثر است. بین 4 تا 8 زن در 100 نفر که از یک دیافراگم یا کلاه با اسپرم کش استفاده می کنند، در سال باردار می شوند. 
استفاده معمولی: در حدود 88- 71٪ موثر است. بین 12 تا 29 زن در 100 نفر با استفاده از دیافراگم یا کلاه، در یک سال باردار خواهند شد. 

تنظیم خانواده طبیعی

استفاده کامل: اگر روش های تنظیم خانواده به طور دقیق دنبال شود می تواند تا 99٪ موثر باشد. این شامل نظارت بر ترشحات سرویکس و درجه حرارت بدن پایه شماست. این کار موثرتر است اگر بیش از یک روش استفاده شود و توسط متخصصین آموزش داده شود. تا 1 از 100 زن در سال اگر از این روش کامل استفاده  شود باردار می شوند . 
استفاده معمولی: حدود 76٪ موثر است. در حدود 24 نفر از 100 زن باتنظیم خانواده طبیعی در یک سال باردار خواهند شد.
 

پیشنهاد می کنیم مقاله ی روش های پیشگیری از بارداری پس از زایمان را مطالعه فرمایید

 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما

سولماز
سولماز
6 ارديبهشت, 1400 ساعت 10:24

چند تا از روش های جلوگیری از بارداری بعد از رابطه میگید؟