بهترین سن بارداری برای زن و مرد

بهترین سن بارداری برای زن و مرد

28 بهمن 1397

بهترین سن برای باردار شدن چیست؟

از نظر پزشکی دبرا رز ویلسون، PhD، MSN، RN، IBCLC، AHN-BC، CHT در 19 سپتامبر 2018 بررسی شده است - نوشته شده توسط استفانی واتسون

بررسی اجمالی پیشگیری از بارداری

با قدردانی از روش های پیشگیری از بارداری و دسترسی گسترده به فناوری های تولید مثل، امروزه زوج ها کنترل بیشتری برای تشکیل خانواده نسبت به زمان گذشته دارند. 
منتظر ماندن برای شروع یک خانواده امکان پذیر است، اگر چه می تواند بارداری را کمی سخت تر کند.
باروری به طور طبیعی با  افزایش سن کاهش می یابد و داشتن  فرزند در زندگی وبارداری در سن بالا می تواند خطر عوارض حاملگی را افزایش دهد.
گفته می شود بهترین سن بارداری" وجود ندارد. تصمیم برای شروع یک خانواده باید بر اساس بسیاری از عوامل - از جمله سن  و آمادگی شما برای   والد شدن می باشد.
فقط به این دلیل که سن بارداری شما بالاتر از سن ۳۰ یا ۴۰ ساله نباشد، به این معنی نیست که شما یک کودک سالم نخواهید داشت!
برای مطالعه بیشتر جهت بهترین سن بارداری  باید بارداری در هر مرحله از زندگی خود رامطالعه کنید.

درباره بایدها و نبایدهای بارداری چه میدانید؟


 

بارداری در سن۲۰ سالگی شما

زنان بیشتر بارور هستند و بهترین فرصت برای بارداری در  سن۲۰ سالگی دارند.
این زمانی است که شما بیشترین تعداد تخمک با کیفیت را در دسترس دارید و خطرات بارداری در این سن بارداری  کمتر است.
 بارداری در سن ۲۵ سالگی، احتمال بارداری پس از ۳ ماه تلاش  برای باردار شدنكمتر از ۲۰ درصد است.

 بارداری در  سن۳۰ سالگی شما

باروری به تدریج در سن 32 سالگی شروع به کاهش می کند. پس از 35 سالگی، این کاهش با سرعت بیشتری است.
زنان با حدود یک میلیون تخمک متولد می شوند -وتعداد تخمک ها به مرور زمان کاهش می یابد.
در سن 37 سالگی تخمین زده می شود که حدود 25000 تخمک ازدست بدهند
بارداری در سن 35 سالگی، شانس بارداری پس از 3 ماه تلاش برای بارداری به حدود 12 درصد می رسد.
خطر بروز سقط جنین و اختلالات ژنتیکی نیز بعد از سن 35 سالگی افزایش می یابد. در دوران بارداری یا در حین زایمان نوزاد ویا بعد از زایمان با مشکلات بیشتری روبه رو می شود.
به همین علت، پزشک ممکن است برای شما و نوزاد خود آزمایش غربالگری و آزمایش بیشتری را پیشنهاد کند.
 
بهترین سن بارداری زن و مرد

 بارداری در سن40 سالگی شما

کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG) توصیه می کند که ارزیابی ناباروری برای زوج هایی که زن بیش از 35 سال دارند و بیش از شش ماه تلاش برای باردار شدن داشته باشند توصیه می شود. 
طبق گفته انجمن جامعه پزشکی باروری (ASRM)، زنان به طورمعمول زمانی که چرخه قاعدگی به طور دائم متوقف می شود درمعرض یائسگی هستند - حدود 50 سالگی است. این ادعا غلط رایج است که تا آن زمان زنان بارور می شوند. اکثر زنان توانایی بارداری موفق در اواسط دهه 40 را از دست می دهند. 
در حقیقت، ASRM برآورد می کند که ازسن 40 سالگی، یک زن در هر ماه  میزان شانس بارداری 5 درصد است.  حدود نیم (54 درصد) زنان بالای 35 سال پس از یک سال تلاش به طور طبیعی باردار می شوند.
کاهش توانایی زن برای باردار شدن به طور طبیعی در سن۴۰ سالگی می باشد. در سن ۴۰ سالگی، شانس بارداری پس از ۳ ماه تلاش برای باردار شدن حدود ۵تا۷ درصد است.
با گذشت زمان وافزایش سن بارداری کمیت و کیفیت تخمک کاهش می یابد. تخمکهای قدیمی تر می توانند مشکلات کروموزومی بیشتری داشته باشند، که باعث افزایش احتمال ابتلا به یک نوزاد با نقص مادرزادی می شود.
اکثر زنان در سن ۴۰ سالگی هنوز می توانند حاملگی سالم و کودک داشته باشند، اما در این سن بارداری زمان خطرها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. این خطرات عبارتند از:
زایمان زودرس، زایمان سزارین ،وزن پائین تولد ، مرده زایی
شرایط پزشکی مانند دیابت و فشار خون بالا در زنان بعد از سن۳۵ سال رایج است. که دراین سن بارداری می تواند به عوارض حاملگی مانند دیابت بارداری و پره اکلامپسی مبتلا شوند.
پس از سن ۴۰ سالگی، پزشک شما ممکن است آزمایشات و نظارت بیشتری انجام دهد تا عوارض احتمالی را  در این سن بارداری جستجو ومشخص کند.

گزینه های باروری

اگر شما بیش از ۳۵ سال سن دارید و بیش از ۶ ماه تلاش برای بارداری داشته اید، ممکن است در این سن بارداری با مشکلات باروری برخورد کنید. پزشک یا متخصص بارداری می تواند علت اینکه چرا هنوز باردار نشده اید را مشخص کند و مراحل بعدی  جهت تلاش برای بارداری را توصیه می کند.
فن آوری های کمک باروری  (ART) می تواند به شما کمک کند که باردار شوید، اما آنها نمی توانند به طور کامل سن بارداری  را پایین بیاورند و برای سن باردارشدن وتعیین بهترین سن بارداری  برای شما تصمیم گیری کنند .
پزشکان مشکلات ناباروری و عدم باروری در زنان را با داروهایی که باعث تولید تخمک و تکنیک هایی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، مورد استفاده قرار می دهند.
اما شانس  بارداری موفق با این روش ها در سن بارداری  پائین تر بیشتر است
یکی دیگر از گزینه ها استفاده از یک تخمک اهدا کننده سالم است. تخمک با اسپرم شریک زندگی شما لقاح یافته و سپس به رحم منتقل می شود.

انجماد تخمک شما

اگر شما کاملا آماده نیست که یک خانواده داشته باشید، اما می دانید که در آینده تصمیم به بارداری دارید ، ممکن است بخواهید تخمک خود را در طول سال های اوج باروری ( بهترین سن بارداری) ، انجماد کنید.
در ابتداشما هورمون ها را برای تحریک تولید تخمک دریافت می کنید. سپس تخمک ها بازیابی  و منجمد می شوند. آنها می توانند برای چندین سال یخ زده بمانند.
هنگامی که شما آماده استفاده از آنها هستید، تخمک های یخ زده  با اسپرم  تزریق شده لقاح یافته . جنین های حاصل از آن در رحم شما جایگزین می شوند.
انجماد تخمک های شما تضمین بارداری نیست.  هنگامی که شما در اواخر سن ۳۰ و۴۰ سالگی هستید ( سن بارداری)، حتی با تخمک های جوانتر نیز مشکل دارید. اما  می توانید اطمینان حاصل کنید که تخمک های سالم برای شما در دسترس هستند در زمانی که آماده هستید.
 
بهترین سن بارداری زن و مرد

باروری مردان

باروری مردان هم با  افزایش سن کاهش می یابد. اما این فرآیند دیرتر اتفاق می افتد، معمولا حدودا از سن 40 سالگی شروع می شود.

پس از این سن، مردان دارای حجم  وتعداد کم اسپرم مواجه هستند. اسپرم آنها نیز  به خوبی شنا نمیکند.

سلولهای اسپرم مرد مسن بیشتر احتمال دارد که اختلالات ژنتیکی نسبت به مردان جوانتر داشته باشند.

هر چه مرد مسن تر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تاشریک زندگی خود را باردار کند. همسرش، بدون در نظر گرفتن سنش، در معرض خطر بیشتری برای سقط جنین است.

این به این معنا نیست که یک مرد نمی تواند  درسن 40 سالگی وبالاتر ازسن ۴۰ سال پدر شود ، اما ممکن است کمی دشوارتر از سن پایین تر ازسن ۴۰ سال باشد.

طبق ASRM سن همچنین موجب کاهش باروری مردان می شود.  ولی میزان کاهش کمتر است و به نظر می رسد کاهش باروری مردان دیرتر در زندگی اتفاق می افتد.

اما بعضی از مردان ممکن است  تغییر اسپرم وکاهش باروری از اواسط تا اواخر سن ۴۰ سالگی شروع شود  این تغییرات می تواند مشکلات باروری و مسائل مربوط به ناهنجاری های کروموزومی یا رشد در کودک را ایجاد کند.

مزایای دیرتر بچه دار شدن | فواید

علاوه بر اینکه زمان برای بررسی شغل و ارتباطات  به شما  می دهد، در انتظار بارداری مزایای دیگری هم برای شما و هم برای کودک شما دارد.
یک مطالعه 2016 نشان داد که مادران مسن تر بیمارتر هستند و تمایل دارند فریاد بزنند و فرزندانشان کمتر مجازات شوند. بچه های آنها نیز در مدرسه ابتدایی مشکلات اجتماعی، عاطفی و رفتاری کمتری دارند.
تحقیقات همچنین نشان داده است که کودکان متولد شده در مادران مسن معمولا سالم هستند و تحصیلات بیشتری نسبت به همسالان خود دارند که از مادران جوان متولد شده اند.
در انتظار باردار شدن حتی ممکن است به شما کمک کند که مدت زمان طولانی تری زندگی کنید. یکی دیگر از مطالعات 2016 نشان داد که شانس زندگی تا 90 سال بیشتر در زنان است که بارداری در سن بالاتر و داشتن فرزند را به تعویق انداخته ا ند
هیچ مدرکی وجود ندارد که تأخیر در تولد باعث ایجاد هر یک از این اثرات شود. ممکن است عوامل دیگر در مادران مسن تر ممکن است نقش داشته باشد. اما این یافته ها نشان می دهد که برخی از مزایای انتظار  وجود دارد

چه وقت کمک باید گرفت؟

اگر شما تلاش برای باردار شدن داشته اید، اما  موفق نشد، وقت آن است که یک متخصص باروری را ببینید.

زمان ویزیت پزشک

در صورتیکه سن شما از ۳۵ سال کمتر است،   یک سال فرصت دارید تلاش کنید ولی اگر سن شما بالاتر از ۳۵ سال ۶ ماه است
زوج هایی که بیماری های ژنتیکی شناخته شده دارند یا افرادی که سقط جنین های متعدد داشته اند نیز باید با پزشک یا متخصص باروری آنها را بررسی کنند.
گذشت زمان  می تواند باردار شدن را به چالش بکشد. با این وجود هنوز هم ممکن است یک کودک سالم داشته باشید وقتی که شما در سن30 یا 40 سالگی خود هستید.
در نهایت، زمان مناسب برای باردار شدن این است که  شما احساس کنید زمان مناسب است. این غیر منطقی نیست که منتظر بمانید تا زمانی که احساس اعتماد به نفس بیشتری در کار و امور مالی خود  برای شروع ساختن خانواده خود داشته باشید.
اگر بخواهید منتظر بمانید، ممکن است بخواهید با پزشک یا متخصص باروری خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچگونه مشکل بهداشتی در مسیر خود ندارید.
 
ترجمه راضیه فرقانی
منبع: www.healthline.com

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما

حوری مرتضوی
حوری مرتضوی
28 بهمن, 1397 ساعت 21:41

ممنون از راهنمایی های شما..

جعفری
جعفری
6 ارديبهشت, 1400 ساعت 10:19

بهترین سن بارداری برای مرد چه سنی است؟