اهمیت مدیریت درد در طی دوره نقاهت

اهمیت مدیریت درد در طی دوره نقاهت

24 آذر 1397
مطالعه جدید بر اهمیت مدیریت درد در طی دوره نقاهت تاکید دارد
 در حالی که درد زایمان با افسردگی پس از زایمان مرتبط بادردی است که مادر بعد از زایمان متحمل میشود در حالی که آن را قبلا در ارتباط با درد حین زایمان  می دانستند  تحقیقات جدید ارائه شده در کنفرانس سالانه انجمن متخصصین بیهوشی عامل اصلی آن را نشان می دهد
 
تحقیقات قبلی نشان داده است درد ناشی از تولد ممکن است خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش دهد، اما مشخص نیست که کدام بخش از پروسه کار (مثلا قبل  _ در حین یا بعد از زایمان) ممکن است منبع مشکل باشد. این اولین مطالعه ای است که تفاوت درد پس از زایمان از درد حین زایمان را مشخص می کند و آن را به عنوان یک عامل خطر مهم برای افسردگی پس از زایمان شناسایی می کند.

درباره افسردگی بعد از زایمان چه میدانید؟


 

 
دکترجی ژو، ، مدیر برنامه ریزی و کارشناسی ارشد بیهوشی در بیمارستان بریگام و زنان، ودانشکده پزشکی  هاروارد، بوستون می گوید: "برای سالهای زیادی ما نگران نحوه مدیریت درد در کار بوده ایم، اما بهبود درد پس از زایمان و زایمان اغلب نادیده گرفته می شود." . "تحقیقات ما نشان می دهد که ما نیاز به تمرکز بیشتری بر کمک به مادران برای مدیریت درد بعد از تولد نوزاد داریم." با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، علائم افسردگی بعد از زایمان - از جمله ناراحتی شدید، انرژی کم، اضطراب، گریه کردن، تحریک پذیری و تغییرات در خواب و یا الگوهای خوردن - حدود یک نهم زنان تاثیر می گذارد. افسردگی پس از زایمان می تواند منجر به کاهش میزان شیردهی و پیوند ضعیف با نوزاد شود.
 
در این تحقیق، گروه تحقیقاتی دکتر ژوئوس نمرات درد (از ابتدای کار تا ترخیص بیمارستانی) را برای 4،327 مادر نخستین بار که برای اولین بار زایمان واژینال یا سزارین (بخش C) در بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان بین اول ژوئن ۲۰۱۵تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ تولد نوزاد داشتندمورد بررسی قرار داد. ،  نمره های درد را به نمره های افسردگی پس از زایمان مادران (EPDS) در هفته ی بعد از زایمان مقایسه کردند.
 
دکتر ژو، افسردگی پس از زایمان را به طور قابل توجهی با نمره درد بعد از زایمان افزایش دارد. مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان شکایات مربوط به درد را در طی نقاهت نشان دادند و اغلب داروهای ضد درد اضافی را مورد نیاز داشتند. زنان در گروه افسردگی بعد از زایمان احتمال بیشتری داشتندکه زایمان به طریق سزارین داشته باشند آنها همچنین دارای گزارش های بیشتری درباره کنترل درد  پس از زایمان ناکافی بوده داشتند.
 
ترجمه: راضیه فرقانی
منبع: www.asahq.org 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما