ایمونوتراپی، سلولهای تومور در سرطان اولیه پستان سه گانه منفی را از بین می برد

ایمونوتراپی، سلولهای تومور در سرطان اولیه پستان سه گانه منفی را از بین می برد

14 مهر, 1398

ایمونوتراپی، سلولهای تومور در سرطان اولیه پستان سه گانه منفی را از بین می برد

 
تاریخ: 30 سپتامبر 2019
منبع: انجمن اروپایی  انکولوژی پزشکی 
خلاصه: با توجه به نتایج جدید آزمایش KEYNOTE-522 ، ایمنی درمانی اضافه شده به شیمی درمانی پاسخ کامل پاتولوژیک را در بیماران مبتلا به سرطان پستان  سه گانه منفی  بهبود می بخشد. نتایج موقت از این مطالعه ، که اولین مرحله  سه تحقیق از ایمونوتراپی در سرطان اولیه پستان است، همچنین پیشرفت در بقای عاری از وقایع را نشان داد.
با توجه به نتایج مطالعات KEYNOTE-522 ارائه شده در کنگره ESMO 2019 در بارسلون ، اسپانیا ، ایمنی درمانی اضافه شده به شیمی درمانی ، پاسخ کامل پاتولوژیک را در بیماران مبتلا به سرطان اولیه پستان سه گانه منفی را بهبود می بخشد. 
داده ها حاکی از آن است که پاسخ کامل آسیب شناختی کامل با pembrolizumab به عود کمتر می رسد. "
  
سرطان  پستان سه گانه منفی، تهاجمی ترین زیر گروه سرطان پستان است و بیشتر در زنان جوان مبتلا است. بیماران به طور معمول شیمی درمانی را انجام می دهند و به دنبال آن عمل جراحی برای برداشتن تومور انجام می شود. این بهترین فرصت برای پاسخگویی کامل از نظر پاتولوژیک است ، یعنی هیچ سلول سرطانی روی تومور خارج نشده باقی نمی ماند. زنان با پاسخ كامل آسيب شناسي 85-90٪ احتمال درمان دارند ، در حالي كه افراد مبتلا به بافت تومور زنده مانده باقي مانده احتمال 40 تا 50٪ عود دارند كه اغلب در عرض سه سال اتفاق مي افتد.
 
KEYNOTE-522 تست کرد که آیا اضافه کردن ایمونوتراپی به شیمی درمانی قبل از عمل می تواند پاسخ کامل آسیب شناختی و بقای عاری از وقوع را در زنان مبتلا به سرطان پستان سه گانه اولیه را بهبود بخشد. در مجموع 1717 بیمار به طور تصادفی با نسبت 2:1 به پمبرولیزوماب یا دارونما اختصاص داده شدند ، هر دو به مدت 5 تا 6 ماه قبل از   عمل شیمی درمانی  با آنتراسیکلین ها ، تاکسان ها و پلاتین اضافه شدند. پس از عمل ، بیماران به مدت نه دوره ، درمان اختصاصی پمبرولیزوماب یا دارونما را ادامه دادند.
 
تجزیه و تحلیل ارائه شده در کنگره ESMO 2019 پس از پیگیری های متوسط ​​15.5 ماه انجام شد. پاسخ كامل آسيب شناختي ، كه در 602 بيمار اول ارزيابي شده است ، از 51/2 درصد (فاصله اطمينان 95٪ [CI] 44.1-58.3) در گروه دارونما به 64.8٪ (95٪ CI 59.9-69.5) در گروه pembrolizumab (P = 0.00055). اشمیت گفت: "ما یک تفاوت 13.6٪ را پیدا کردیم که این یک مزیت بالینی است."
سرطان پستان سه گانه منفی
از آنجا که سرطان پستان سه گانه  منفی  مهاجم است و عود مجدد اغلب در اوایل اتفاق می افتد ، محققان تجزیه و تحلیل موقت بقای عاری از وقوع را انجام دادند. روند مطلوبی برای گروه pembrolizumab با نسبت خطر 63/0 (95٪ CI 0.43-0.93) وجود داشت ، اشمیت گفت: "اینها داده های اولیه هستند ، اما آنها نشانه محکمی را ارائه می دهند که افزودن سیستم ایمنی درمانی به شیمی درمانی جدید باعث جلوگیری از  عود سرطان پستان می شود.  اگر از عود جلوگیری کنیم ، بیماران بیشتری را درمان می کنیم ، اما برای تأیید به داده های طولانی مدت نیاز داریم. "

مدیریت فیبروآدنوم پستان


عوارض جانبی ناشی از درمان درجه 3 یا بالاتر به ترتیب در گروههای pembrolizumab و دارونما به ترتیب در 78.0٪ و 73.0٪ رخ داده است. اشمیت خاطرنشان کرد: بسیاری از عوارض ناشی از رژیم شیمی درمانی شدید است. عوارض جانبی با پیوند بالقوه به ایمونوتراپی در 42٪ از شرکت کنندگان در مطالعه که داروی pembrolizumab در مقابل 21٪ دارونما بودند ، رخ داده است. وی گفت: "ایمنی درمانی برخی از عوارض جانبی را به شیمی درمانی اضافه کرده اما هیچ سیگنال ایمنی جدیدی وجود ندارد."

 
پروفسور فابریس آندر ، موسسه Gustave Roussy ، Villejuif ، فرانسه ، با بیان نتایج برای ESMO ، اظهار داشت: "سرطان پستان سه گانه  15٪ از سرطان های پستان را تشکیل می دهد. این  نیاز به درمان پزشکی کامل نیست ، زیرا تنها درمانی که در مراحل اولیه تأیید شده است. شیمی درمانی است. این مطالعه می تواند تأثیر عمده ای در درمان این بیماران داشته باشد. "
آندر خاطرنشان كرد كه پاسخ كامل آسيب شناسي يك نقطه خاتمه معتبر براي تاييد سازمان غذا و دارو آمريكا (FDA) است. "این وضعیت خوبی برای آزمایش این است که آیا FDA دارویی را برای تأثیر  سرطان پستان سه گانه منفی بر اساس پاسخ کامل آسیب شناختی تصویب می کند. ترکیبی از آنتی بادی مونوکلونال ضد PD-1-pembrolizumab به علاوه شیمی درمانی می تواند در صورت تصویب به یک استاندارد مراقبت تبدیل شود.
"او گفت. در حالی که انتظار می رفت از سود زیادی در نرخ پاسخ استفاده شود ، ارزش پیش بینی ضعیف PD-L1 تعجب آور بود. وی گفت: "این احتمالاً به این دلیل است كه بیشتر سرطانهای پستان سه گانه منفی درمراحل اولیه ، برخی  PD-L1 مثبت را نشان می دهند ، گاهی اوقات پایین تر ازدرجه پیش تعیین شده( cut off) است. نقش شیمی درمانی به عنوان  اثرحساس ضد PD-1  در مراحل اولیه  ،  سرطان پستان سه گانه منفی  نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. آندره گفت "قدم بعدی این خواهد بود که تعریف کنیم کدام یک از بیماران مقاوم هستند و در اولویت قرار گرفتن اهداف در این جمعیت قرار دارند. ما همچنین باید تأثیر این کلاس جدید دارو را در مسائل مربوط به بقا مشخص کنیم."
 
منبع: www.sciencedaily.com
ترجمه : راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما