فیبروآدنومای پستان

فیبروآدنومای پستان

22 مرداد, 1398

فیبرو آدنومای پستان


فیبروآدنوما از شایع ترین توده های غیر سرطانی (خوش خیم) پستان در زنان جوان است. درمان ممکن است شامل نظارت برای تشخیص تغییرات در اندازه یا احساس ، بیوپسی برای ارزیابی توده یا جراحی برای برداشتن آن بکار رود .

علائم

فیبروآدنوما توده های جامد پستان است که مشخصات آن عبارتند از:
گرد با حاشیه های صاف با حدود مشخص، قوام نرم یا لاستیکی، متحرک در لمس، بدون درد
در یک یا هر دو سینه می توانید یک یا چند فیبرونونوما داشته باشید.


چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر دربافت طبیعی پستان زنان سالم توده احساس شود. باید درموارد زیر پزشک شما را ویزیت کند
شما یک توده جدید پستان را تشخیص می دهید. متوجه تغییرات دیگری در پستان می شوید. توده پستان که قبلاً بررسی کرده اید رشد کرده است یا در غیر این صورت تغییر کرده است و به نظر می رسد از بافت اطراف پستان مجزا است.

علل

علت فیبرونونوما ناشناخته است، اما ممکن است مربوط به هورمونهای دوران باروری باشد. فیبروآدنوما بیشتر در سالهای باروری اتفاق می افتد، می تواند در دوران بارداری یا از طریق هورمون درمانی بزرگتر شود و ممکن است بعد از یائسگی کوچک شود، هنگامی که سطح هورمون کاهش می یابد.

 


 

انواع فیبرونونوما

علاوه بر فیبرآدنوما ساده ، موارد زیر وجود دارد:

فیبروآدنومای پیچیده: اینها می تواند حاوی تغییراتی باشد، مانند رشد زیاد سلول ها (هایپرپلازی) که می توانند به سرعت رشد کنند. یک آسیب شناس بعد از بررسی بافت از بیوپسی فیبرو آدنومای پیچیده را تشخیص می دهد.


فیبروآدنوما جوانی: این رایج ترین نوع توده پستان است که در دختران و نوجوانان بین 10 تا 18 سال وجود دارد. اینها می توانند رشد کننداما بیشتر اوقات کوچک وناپدید می شوند.


 فیبروآدنوما( Giant)
. تا بزرگتر از 2 اینچ (5 سانتی متر) رشد کنند. ممکن است لازم باشد که آنها برداشته شوند زیرا می توانند بافت پستان را فشار داده یا جایگزین بافتددیگر  پستان شوند. اگرچه معمولاً خوش خیم است ،
بعضی از تومورهای فیلودس می توانند سرطانی شوند (بدخیم). پزشکان معمولاً توصیه می کنند که این موارد برداشته شود

اکثر فیبروآدنوماها بر احتمال ابتلا به سرطان پستان تأثیر نمی گذارد. با این وجود، اگر فیبروآدنوما پیچیده یا تومور فیلودس وجود داشته باشد، ممکن است خطر سرطان پستان شما کمی افزایش یابد.

فیبروآدنومای پستان تشخیص و درمان


در طی معاینه بالینی ، پزشک شما هر دو سینه را برای وجود توده و سایر مشکلات بررسی می کند. برخی از فیبروآدنوما برای لمس بسیار کوچک است ، بنابراین می توان آنها را فقط در آزمایش های تصویربرداری کشف کرد.
اگر  احساس می کنید توده ای در پستان وجود دارد (قابل لمس است) ، بسته به سن و ویژگی های توده ، پزشک ممکن است آزمایشات یا تست های تشخیصی خاصی را توصیه کند.

 


آزمایشات تشخیصی توده پستان


ماموگرافی تشخیصی: ماموگرافی از اشعه X برای تولید تصویری (ماموگرافی) از مناطق مشکوک در بافت پستان استفاده می کند. فیبروآدنوما ممکن است در یک ماموگرافی به عنوان توده پستان با لبه های صاف و گرد ، متمایز از بافت پستان اطراف ظاهر شود.
سونوگرافی پستان: این فناوری از امواج صوتی برای تولید تصاویری از قسمت داخلی پستان استفاده می کند. در صورت داشتن بافت متراکم پستان ، پزشک ممکن است علاوه بر ماموگرافی ، سونوگرافی پستان را نیز  درخواست کند.

برای خانم های جوان تر از 30 سال که توده سینه دارند ، پزشک به احتمال زیاد ابتدا سونوگرافی پستان را برای ارزیابی توده درخواست می کند.

اگر یک ماموگرافی نشان دهد که توده پستان یا ناهنجاری دیگری دارید ، ممکن است از سونوگرافی پستان برای ارزیابی بیشتر توده استفاده شود. سونوگرافی پستان می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که یک  توده پستان جامد است یا از مایعات پر شده است. توده جامد به احتمال زیاد یک فیبروآدنوما است. یک توده پر از مایعات به احتمال زیاد یک کیست است.

روشهای ( پروسیجرهای) ارزیابی توده پستان

آسپیراسیون با سوزن نازک
:  از طریق یک سوزن نازک که درون پستان شما وارد شده است ، پزشک سعی در برداشتن محتویات توده پستان دارد. اگر مایعات بیرون بیایند ، توده احتمالاً کیست است.

__________________________________________________________________________________________________________________________

بیشتر بخوانید:ترشحات نوک پستان

__________________________________________________________________________________________________________________________
 

کورن نیدل بیوپسی: رادیولوژیست با راهنمایی از سونوگرافی معمولاً این روش را انجام می دهد. پزشک برای جمع آوری نمونه های بافت از توده از سوزن استفاده می کند ، که برای آزمایش به آزمایشگاه می روند.


اطلاعات بیشتر
ماموگرافی
بیوپسی سوزنی
سونوگرافی


درمان
در بسیاری موارد ، فیبروآدنوما نیازی به درمان ندارد. با این حال ، برخی از خانم ها برای جلب آرامش خاطر ، جراحی را انتخاب می کنند.

مدیریت غیر جراحی


اگر پزشک معقول باشد که توده پستان شما فیبروآدنوما باشد - براساس نتایج معاینه بالینی ، آزمایش تصویربرداری و بیوپسی - ممکن است نیازی به جراحی نداشته باشید.

ممکن است در مورد عمل جراحی تصمیم بگیرید زیرا:

جراحی می تواند شکل و بافت پستان را  تغییر دهد
فیبروآدنوما گاهی به خودی خود کوچک یا از بین می رود

پستان دارای چندین فیبروآدنوما است که به نظر پایدار است - هیچ تغییری در اندازه در سونوگرافی در مقایسه با سونوگرافی اولیه ندارد
اگر تصمیم به جراحی نگرفتید ، مهم است که با مراجعه به پزشک معالج و سونوگرافی پستان ، فیبروآدنوما را پی گیری کنید تا تغییرات در ظاهر یا اندازه توده تشخیص داده شود. اگر بعداً نگران فیبروآدنوما شدید، می توانید برای از بین بردن مجدد آن جراحی را تجدید نظر کنید.

عمل جراحی


اگر یکی از آزمایشات شما - معاینه بالینی سینه ، آزمایش تصویربرداری یا بیوپسی - غیر طبیعی باشد یا اگر فیبرونونوما بسیار بزرگ باشد ،  یا بزرگتر  شودو یا باعث علائم می شود ، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای از بین بردن فیبروآدنوما توصیه کند.

روشهای برداشتن فیبروآدنوما شامل موارد زیر است:

لامپکتومی یا بیوپسی اکسیژنال. در این روش ، جراح بافت پستان را برداشته و آن را برای بررسی سرطان به آزمایشگاه می فرستد.

 


Cryoablation
پزشک شما وسیله ای نازک  مانند  (کرایوپروب) را از طریق پوست  وارد فیبرودنوما می کند. از گاز برای انجماد و از بین بردن بافت استفاده می شود.
بعد از برداشتن فیبرونونوما، ممکن است یک یا چند فیبروآدنوما جدید ایجاد شود. لازم است توده های جدید پستان با ماموگرافی، سونوگرافی و احتمالاً بیوپسی ارزیابی شوند - تا مشخص شود كه توده فیبروآدنوما است یا ممكن است سرطانی باشد.


ترجمه : راضیه فرقانی
منبع: www.mayoclinic.org

 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما