کرونا ویروس در حین بارداری یا زایمان

کرونا ویروس در حین بارداری یا زایمان

28 اسفند, 1398

کرونا ویروس در حین بارداری یا زایمان

در اینجا آنچه شما باید بدانید وجود دارد!

15 مارس 2020

داشتن نوزاد به اندازه کافی استرس زا است بدون وجود بیماری همه گیر کرونا ویروس (COVID19) و اطلاعاتی نادرست مرتبط با آن!

اگر شما باردار هستید و یا به زودی زایمان می کنید، بهتر است از منابع معتبری مانند سازمان بهداشت جهانی ، کالج رویال زنان و زایمان و وزارت بهداشت دولت استرالیا اطلاعات دریافت کنید.

ویروس کرونا - این ویروس جدید است 

از آنجا که COVID-19 یک ویروس جدید است ، ما هر روز در مورد آن بیشتر می آموزیم. از آنجا که بیشتر زنان باردار جوان و به طور کلی سالم هستند ، احتمال اثرات شدید آن کمتر است (که این یک خبر خوب است). اما همانطور که کودک نیز باید در نظر گرفته شود، این تصور می تواند پیچیده تر باشد.

نوزادی که به تازگی پس از تولد در مادری در انگلیس با COVID-19 متولد شده است ، مثبت ارزیابی شده است اما مطمئن نیستیم که آیا این نوزاد بیماری را در رحم (بعید است) یا بعد از تولد (به احتمال زیاد) آلوده شده باشد.

تا آنجا که می دانیم ، کودک خوب است و مادر تحت معالجه قرار می گیرد. گزارش های دیگر در مورد نوزادان مبتلا به COVID-19 همچنین نشان داده اند که آنها دارای علائم خفیف و بهبودی خوبی هستند.

کرونا در بارداری

نوزاد با کرونا ویروس

آنچه برای آمادگی و پاسخ به آن نیاز دارید بدانید

از تجربه چین گرفته تا توصیه های WHO  مرتبط با کرونا و بارداری و زایمان

تا به امروز ، بسیاری از اطلاعات ما در مورد COVID-19 از چین آمده است. این جایی است که یکی از اولین مطالعات ، شامل تنها 9 زن باردار مبتلا به COVID-19 بود.

همه این زنان سزارین داشتند ، هیچکدام به طور جدی ناخوشایند نبودند و همه مادران و نوزادان بهبود یافتند. این مطالعه نشان داد که هیچکدام از نوزادان COVID-19 را دریافت نکردند و هیچ مدرکی مبنی بر ویروس در نوزاد ، شیر مادر یا مایع آمنیوتیک وجود نداشت. هنوز مشخص نیست که چرا این نوزادان به واسطه سزارین به دنیا آمدند. چین نرخ سزارین بسیار بالایی دارد که مطلوب نیست و این ممکن است بر نحوه پاسخ آنها تأثیر بگذارد.

دستورالعملهای جدید سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با بیماری کرونا آمده است:

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد زنان باردار علائم یا علائم متفاوتی دارند یا در معرض خطر بیماری شدید هستند. تاکنون هیچ مدرکی در مورد انتقال مادر از کودک به هنگام بروز عفونت در سه ماهه سوم وجود ندارد ... WHO توصیه می کند که سزارین به طور ایده آل فقط در صورت توجیه پزشکی انجام شود.

چرا زنان باردار به COVID-19 (ویروس کرونا) مستعدتر نیستند؟

زنان باردار به طور کلی مستعد ابتلا به ویروس هایی هستند که باعث مشکلات تنفسی می شوند (مانند آنفولانزا). ایمنی آنها پایین آمده ، ریه های آنها فشرده تر شده و به اکسیژن بیشتری احتیاج دارند.

با این حال ، به نظر نمی رسد که با COVID-19 چنین باشد. در یک تجزیه و تحلیل از 147 زن مبتلا به COVID-19 ، تنها 8٪ بیماری شدید و 1٪ در وضعیت بحرانی بودند. این پایین تر از جمعیت عمومی است.

. تضعيف پاسخ ايمني در دوران بارداري كه براي ممانعت از واكنش بدن مادر دربرابر كودك لازم است، ممكن است درواقع محافظتي دربرابر كوويد ۱۹ ايجاد كند. به نظر مي رسد كوويد ۱۹ در افرادي شديدتر باشد كه سيستم ايمني آن ها در برخورد با اختلالات سلامتي ديگر به شدت فعال مي شود.

، بیشتر مردان نسبت به زنان به COVID-19 مبتلا می شوند و زنان احتمالاً کمتر به فرم شدید بیمار می شوند و می میرند. تا به امروز ، میزان مرگ و میر برای زنان 1.7 درصد و برای آقایان 2.8 درصد است.

با این حال ، با گسترش همه گیر این ممکن است تغییر کند. زنان بیشتر کارکنان بهداشت را تشکیل می دهند و مراقبان که با افراد بیمار بیشتری در تماس هستند

برای کاهش شیوع ویروس کرونا، عطسه یا سرفه را به آرنج خود وارد کنید. Shutterstock

آیا کرونا برای زن باردار خطر دارد؟

چگونه زنان باردار می توانند از خود و دیگران در برابر کرونا محافظت کنند؟

زنان باردار برای محافظت از خود باید همان کارهایی را انجام دهند که عامه مردم انجام می دهند ، از جمله:

پوشاندن دهان هنگام سرفه (با سرفه در آرنج خم شده )

اجتناب از افرادی که مریض هستند

شستن دستها اغلب با صابون و آب یا ضد عفونی کننده الکل و

اجتناب از اجتماعات بزرگ.

عاقلانه است که در حال حاضر به خارج از کشور سفر نکنید. ممکن است هنگام بازگشت ، مجبور به قرنطینه شوید

زنانی که فکر می کنند ممکن است COVID-19 را منفی کرده باشند ، اکنون می توانند با پزشک معالج خود و یا سایر متخصصان بهداشتی مشورت کنند

خدمات تلفنی (تماس ویدیویی) به جای مراجعه حضور داشته باشید

به زنانی که باردار هستند و یا تازه زایمان کرده اند ، اولویت خدمات تلفنی قرار می گیرند.

اگر از شما خواسته شده است که بخاطر تماس با شخصی که مبتلا به COVID-19 شده اند ، یا به این بیماری مبتلا شده اید ، خود را قرنطینه کنید ، حتماً از طریق تلفن با ماما یا متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید و توصیه های ارائه دهنده خدمات درمانی خود را دنبال کنید.

در مورد مراجعه به بیمارستان برای ویزیت قبل از زایمان و زایمان چه می توان گفت؟

ملاقات باپزشك را ادامه دهيد؛ اما اگر يكي دو جلسه را از دست داديد، دچار استرس نشويد و درصورت مناسب بودن وضعيت، ترخيص زودهنگام ممكن است ايده ي هوشمندانه اي باشد. اگر در مركز زايمان يا بيمارستان نوبت گرفته ايد، نگران نباشيد؛ چراكه اقدامات احتياطي زيادي براي به حداقل رساندن خطر عفونت انجام مي شود. در بيشتر مواقع، زايمان طبق برنامه پيش مي رود و درصورت مساعدبودن وضعيت شما و نوزاد، بازگشت زودهنگام به خانه گزينه ي مناسبي است.ممكن است جنين در رحم به كوويد ۱۹ مبتلا شود؟جُفت سيستم تصفيه ي بسيار كارآمدي است و وظيفه ي شگفت انگيزي در حفاظت از جنين دربرابر آسيب برعهده دارد؛ البته ويروس زيكا از اين نظر استثنا بود. هيچ مدركي دال بر افزايش عوارض موجود نيست. اگر مادر بسيار ناخوش باشد. براي مثال، درجه حرارتش بالا بود يا به ذات الريه مبتلا بود، نوزاد ممكن است زودرس متولد شود. اگر م

اگر به مراکز تولد یا بیمارستان بستری شوید ، اقدامات احتیاطی زیادی وجود دارد که خطر عفونت را به حداقل می رساند. زایمان همانطور که در اکثر موارد پیش بینی شده انجام می شود و تشویق کردن به برگشت زود هنگام به خانه ایده آل خواهد بود اگر شما و نوزادتان حالتان خوبی باشد

آگاه باشید که بعضی از بیمارستان ها حضور ملاقات کنندگان به غیر از شریک زندگی دربیمارستان ، برای حمایت از مردم وسعی در کاهش خطر در جامعه محدود کرده اند.


ویروس و بیماری کرونا چگونه منتشر می شود و راه های پیشگیری آن چیست؟


آیا کودک می تواند با COVID-19 (ویروس کرونا) در رحم آلوده شود؟

جفت یک سیستم تصفیه بسیار کارآمد است و یک کار شگفت انگیز را برای محافظت از آسیب به نوزادان انجام می دهد. ویروس Zika نیز از این قاعده مستثنی بود.

هیچ مدرکی در مورد افزایش عوارض موجود نیست ، اگرچه اگر یک زن بسیار بدحال باشد (با درجه حرارت بالا یا ذات الریه) ، ممکن است نوزاد زودتر از موعد متولد شود.

اگر بیماری مادر باردار شدید باشد ، این ممکن است به دلیل مداخله عمدی متخصصان بهداشت باشد.

اما به طور کلی ، تشخیص COVID-19 نباید منجر به تصمیم گیری برای تولد زودرس شود ، مگر اینکه تصور شود که پایان بارداری به دلیل شرایط کلی مادر برای مادر مفید است.

شواهد كافی وجود ندارد كه نشان دهد COVID-19 سقط جنین را افزایش می دهد و شناختن اثرات طولانی مدت دیگر بر روی كودك ، خیلی زود است.

بعد از تولد چه کاری باید انجام دهم؟

فواید شیردهی آنقدر مهم است که WHO توصیه می کند این کار باید ظرف یک ساعت از تولد آغاز شود. در صورت خوب بودن کودک ، تماس پوستی به پوست باید بلافاصله پس از تولد پشتیبانی شود.

در صورت خوب بودن کودک ، تماس پوستی به پوست باید بلافاصله پس از تولد پشتیبانی شود. Shutterstock

اگر مادر خیلی بیمار است ، باید برای ترشح شیر خود کمک شود. تغذیه با شیر مادر به ویژه در برابر بیماریهای عفونی مؤثر است زیرا آنتی بادی ها و سایر عوامل مهم ایمنی را به کودک منتقل می کند. اگر زن یا نوزاد مبتلا به عفونت باشند ، ترکیب شیر مادر حتی برای افزایش مؤلفه های مهم که به کودک در مبارزه با عفونت کمک می کنند ، تغییر می کند. بنابراین ، اگر شما به فکر رها کردن از شیردهی هستید ، شاید تا پایان این بیماری همه گیر ادامه یابد.

WHO توصیه می کند زنانی که COVID-19 دارند قبل و بعد از تماس با کودک دست خود را بشویند ، در صورت بروز علائم (مانند سرفه) ، در نزدیکی کودک از ماسک پزشکی استفاده کنند و به طور مرتب سطحی را که ممکن است لمس کرده باشند ضد عفونی کنند

برای محافظت از بیماری کرونا شما چه کار دیگه ای میتوانید انجام دهید.

هنگامی که واکسن آنفولانزای فصلی در دسترس قرار گرفت ، واکسینه شوید. ما می دانیم که این می تواند در دوران بارداری محافظ باشد. این برای زنان باردار رایگان است و هیچ خطری برای کودک شما از واکسن آنفولانزا وجود ندارد. شما از COVID-19 در امان نخواهید بود اما از آنفولانزا محافظت می کنید (که می تواند برای زنان باردار بسیار مشکل ساز باشد). آخرین چیزی که شما می پرسید این است که همزمان آنفولانزا و COVID-19 داشته باشید.

واکسیناسیون رایگان آنفولانزا از اواسط ماه آوریل در دسترس پزشکان عمومی خواهد بود اما اگر خانمها زودتر آنها را بخواهند ، می توانند از اواخر ماه مارس آنها را با هزینه ای در داروخانه دریافت کنند.

از همه بیشتر ، سعی کنید آرام باشید و اگر بسیار نگران هستید با ماما یا پزشک خود صحبت کنید.

 

منبع: theconversation.com

ترجمه : راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما