طریقه انتشار ویروس کرونا

طریقه انتشار ویروس کرونا

15 اسفند, 1398

 طریقه انتشار ویروس کرونا
 پرسش وپاسخ ها  از طریق وبلاگ بهداشت هاروارد
با انتقال کرونا ویروس ، بسیاری از سؤالات و برخی پاسخها
تاریخ انتشار 27 فوریه ، 2020 ، ساعت 10:30 بامداد
تاد الرین ، دکتر
شرکت کننده


انتشار سریع  کرونا ویروس که اکنون  با نام COVID-19 نامیده می شود ، در سراسر جهان زنگ خطر را ایجاد کرده است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) یک وضعیت اضطراری بهداشت جهانی اعلام کرده است و بسیاری از کشورها با افزایش موارد تأیید شده دست و پنجه نرم می کنند. در آمریكا ، مركز كنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) به مردم توصیه می كند كه برای  اختلال در زندگی روزمره آماده شوند كه در صورت شیوع كرونا در جوامع ، ضروری خواهد بود.

در زیر ، ما به تعدادی سؤال درباره COVID-19 که توسط خوانندگان وبلاگ بهداشت دانشگاه هاروارد مطرح شده است ، پاسخ می دهیم. امیدواریم با دسترسی به اطلاعات قابل اعتماد ، سؤالات بیشتری را اضافه کرده و پاسخ را به روز کنید.


خطرات ویروس کرونا برای زن باردار و زایمان


 

 • آیا کرونا ویروس به صورت فردی به فرد گسترش می یابد؟
 • دوره کمون برای کورو ویروس چیست؟
 • علائم کرونا ویروس جدید چیست؟
 • آیا افرادی که بدون علامت هستند می توانند کرونا ویروس را گسترش دهند؟
 • آیا  کرونا ویروس  روی پارچه ، فرش و سایر سطوح نرم زنده می ماند؟ در مورد سطوح سخت چطور؟
 • آیا باید از ماسک صورت استفاده کنم تا  در برابر coronavirus محافظت کنیم؟ آیا فرزندان من؟
 • آیا کسی که  از ماسک صورت استفاده کند از ابتلا مصونیت دارد؟
 • آیا باید بسته هایی را از چین بپذیرم؟
 • آیا می توانم با خوردن غذای تهیه شده توسط دیگران ، coronavirus را بگیرم؟
 • آیا باید با فرزندانم می توانم با هواپیما سفر کنم؟
 • آیا واکسنی برای coronavirus در دسترس است؟
 • آیا درمانی برای کرونا ویروس جدید وجود دارد؟
 • این coronavirus جدید چگونه تأیید شده است؟
 • این کرونا ویروس چقدر کشنده است؟
 • اگر فکر می کنند خود  یا فرزندشان مبتلا هستند چه کاری باید انجام دهند؟ به یک کلینیک مراقبت اورژانس بروند؟ یابه ER؟
 • آیا افرادی که ازبیماری  کرونا بهبود می یابند هنوز هم می توانند حامل باشند و بنابراین آن را گسترش می دهند؟


آیا coronavirus به صورت فردی به فرد گسترش می یابد؟
بله ، ویروس می تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل یابد ، به احتمال زیاد از طریق قطرات بزاق یا مخاطی که در هوا تا شش پا حمل می شود یا به همین ترتیب وقتی فرد آلوده سرفه یا عطسه می کند ، یا از طریق ذرات ویروسی که هنگام  دست دادن ویا نوشیدن مشترک با کسی که مبتلا به ویروس است منتقل می شود
اغلب واضح است که فرد بیمار باشد ، اما مواردی وجود داشته است که افرادی که هنوز احساس بیماری نمی کنند✔ ویروس داشته و می توانند آن را گسترش دهند.
اقدامات اساسی برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا و سایر عفونت ها  احتمالاً به جلوگیری از شیوع این ویروس کمک می کند. CDC یک لیست مفید از اقدامات پیشگیرانه دارد.


قرنطینه ها و محدودیت های سفر در حال حاضر در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا نیز در نظر گرفته شده است تا به شکستن زنجیره انتقال کمک کند. مقامات بهداشت عمومی مانند CDC ممکن است رویکردهای دیگری را برای افرادی که ممکن است در معرض ویروس قرار داشته باشند ، از جمله انزوا در خانه و نظارت بر علائم برای یک دوره زمانی (معمولاً 14 روز) ، بسته به سطح در معرض قرار گرفتن خطر  ، توصیه کنند. CDC  برای افرادی که مبتلا به هستند برای کمک به بهبودی  آنهاو جلوگیری از بیمار شدن دیگران  دستورالعمل هایی را دارد

دوره کمون برای کرونا ویروس چیست؟
دوره کمون ، فاصله بین ابتلا به بیماری و نشان دادن علائم بیماری است. برآوردهای فعلی نشان می دهد که علائم COVID-19 معمولاً در بیشتر موارد در حدود پنج روز یا کمتر مشاهده می شود ، اما دامنه ممکن است بین یک تا 14 روز باشد.

علائم coronavirus جدید چیست؟
تب ، سرفه خشک ، مشکل در تنفس و بعضی اوقات پنومونی از علائم شایع COVID-19 است.

آیا افرادی که بدون علامت هستند می توانند کروناویروس راانتقال دهند؟
فردی که بدون علامت است ممکن است ویروس را منتقل و دیگران را بیمار کند.   به چه شکل انتقال بدون علامت رخ می دهد نامشخص است.

آیا می توان کرونا ویروس را روی پارچه ، فرش و سایر سطوح نرم زندگی کرد؟ در مورد سطوح سخت چطور؟
در حال حاضر ، هیچ مدرکی مبنی بر انتقال COVID-19 ، coronavirus جدید از سطوح نرم مانند پارچه یا فرش به انسان وجود ندارد.
این احتمال وجود دارد که ویروس روی سطحی که اغلب لمس می شود ، مانند یک doorknob ، وجود داشته باشد ، اگرچه طبق اطلاعات جدید WHO ، ذرات ویروسی احتمالاً برای چند ساعت زنده می مانند. این همچنین فرض می کند که فردی که به ویروس مبتلا است ، پس از عطسه کردن یا سرفه کردن   یا پس ازمالیدن چشم  ،  یک سطح  را با دستان خود لمس کند. به همین دلیل است که اقدامات پیشگیرانه شخصی مانند شستن مکرر دستان با صابون و آب یا ضدعفونی کننده دست با الکل و پاک کردن سطوح  لمس شده با مواد ضد عفونی کننده یا اسپری تمیز کردن خانگی ، ایده خوبی است.

آیا  از ماسک صورت جهت محافظت در برابر  coronavirus باید استفاده کنم؟ آیا فرزندان من؟
توصیه های بهداشت عمومی را در جایی که زندگی می کنید دنبال کنید. در حال حاضر ، ماسک صورت برای عموم مردم در ایالات متحده توصیه نمی شود. احتمال ابتلا به ویروس در ایالات متحده احتمالاً پایین است ، زیرا در حال حاضر شواهد زیادی در مورد انتشار در جمیعت آمریکا وجود ندارد. در این مقاله ، فقط یک مورد تأیید شده در ایالات متحده ربطی به سفر به چین یا تماس نزدیک با مسافران چینی ندارد. حتی اگر برخی موارد تأیید شده COVID-19 در ایالات متحده وجود داشته باشد ، احتمالاً  ابتلا به آنفلوانزا و ابتلا به آنفولانزا بسیار بیشتر است. (تاکنون در این فصل ، نزدیک به 30 میلیون مورد آنفولانزا و مرگ و میر 17000 نفر رخ داده است.)
برخی از مراکز درمانی افراد را ملزم به پوشیدن ماسک تحت شرایط خاص می کند ، مانند اینکه از شهر ووهان ، چین یا استان هوبی اطراف آن سفر کرده اند ، یا با افرادی که انجام افرادی که بیماری آنها تائید شده  ، در تماس بوده اند.
اگر علائم تنفسی مانند سرفه یا عطسه دارید ، متخصصان توصیه می کنند از ماسک استفاده کنید تا از دیگران محافظت کنید. این ممکن است به  پیشگیری از انتشارقطرات حاوی هر نوع ویروس ، از جمله آنفولانزا کمک کند و از تماس نزدیک (هر کسی در فاصله سه تا شش پا از فرد آلوده) محافظت کنید.
CDC

اطلاعات بیشتری در مورد ماسک ها ارائه می دهد. WHO فیلم ها و تصویرهایی را در مورد زمان و چگونگی استفاده از ماسک ارائه می دهد.

آیا کسی که اختلال سیستم ایمنی  دارد از ماسک استفاده کند؟
اگر به دلیل بیماری یا درمان اختلال سیستم ایمنی دارید ، با پزشک خود مشورت کنید که آیا پوشیدن ماسک در برخی شرایط برای شما مفید است یا خیر. ما در حال حاضر در ایالات متحده درگیر بیماری همه گیر آنفولانزا هستیم. در مقابل ، ما موارد COVID-19 محدود داریم و هیچ مدرکی مبنی بر انتقال پایدار فرد به فرد در جوامع ما وجود ندارد. در این زمان ، معنی ندارد برای کسی که اختلال سیستم ایمنی دارد ، در مجامع عمومی ، ماسک بپوشد تا خطر ابتلا به COVID-19 را کاهش دهد!. با این وجود ، اگر ارائه دهنده خدمات درمانی به شما توصیه می کند وقتی در مکان های عمومی  ،به دلیل سیستم ایمنی  آسیب پذیر ماسک بزنید ، این توصیه را دنبال کنید. اما اگر برای محافظت در برابر آنفولانزا و ویروس های تنفسی دیگر به شما توصیه نمی شود از آن استفاده کنید ، پس برای من منطقی نیست که در حال حاضر ماسک پوشیدن را برای محافظت در برابر COVID-19 توصیه کنید.

آیا باید بسته هایی را از چین بپذیرم؟
هیچ دلیلی وجود ندارد که گمان کنیم بسته های   در بندر چین  COVID-19  وجود دارد. به یاد داشته باشید ، این ویروس تنفسی شبیه به آنفولانزا است. ما  بسته های چینی را در طول فصل آنفولانزای دریافت آنها را متوقف نمی کنیم. ما باید برای همین پاتوژن جدید همان منطق را دنبال کنیم.

آیا می توانم با خوردن غذای تهیه شده توسط دیگران ، coronavirus را بگیرم؟
ما هنوز در مورد انتقال COVID-19  درحال آموزش هستیم. هنوز مشخص نیست که آیا این امکان پذیر است ، اما اگر چنین باشد احتمالا  از این قاعده  استثنااست.   (این گفته ، COVID-19 و سایر کرونا ویروسی ها در مدفوع برخی از بیماران تشخیص داده شده است) ، بنابراین در حال حاضر ما نمی توانیم احتمال انتقال گاه به گاه از دست گیرندگان مواد غذایی آلوده را رد کنیم. ویروس احتمالاً با پختن غذا از بین می رود.

آیا می توانم همراه فرزندم با هواپیما سفر کنم؟
از مشاوره سفر در آژانس های نظارتی خودداری کنید و درک کنید که این وضعیت به سرعت در حال تغییر است. در این مقاله ، بیشتر سفرها در سراسر جهان بدون محدودیت است (استثنائات شامل چین و کره جنوبی است). من اخیراً با پسرم و دوستش پرواز کردم و هیچ نوع ماسکی نداشتیم.
البته اگر کسی دارای تب و علائم تنفسی باشد ، آن شخص  ممکن است نتواند  سفر هوایی داشته باشد  ، اما هرکسی که تب و علائم تنفسی دارد و به هردلیلی سفر هوایی داشته باشد ، باید ماسک را در هواپیما بپوشد.

آیا واکسنی برای coronavirus در دسترس است؟
هیچ واکسنی در دسترس نیست ، اگرچه دانشمندان روی واکسن کار می کنند. در سال 2003 ، دانشمندان سعی کردند برای جلوگیری از SARS واکسن بسازند ، اما پیش از ورود واکسن به آزمایش های بالینی ، همه گیری پایان یافت.

آیا درمانی برای coronavirus وجود دارد؟
در حال حاضر هیچ درمان ضد ویروسی خاصی برای این کوروی ویروس جدید وجود ندارد. از این رو درمان حمایتی است و به معنای دادن مایعات ، دارو برای کاهش تب و در موارد شدید اکسیژن مکمل است. افرادی که از COVID-19 به شدت بیمار می شوند ممکن است برای کمک به تنفس به یک دستگاه تنفس نیاز داشته باشند. عفونت باکتریایی می تواند این عفونت ویروسی را پیچیده کند. بیماران ممکن است در موارد پنومونی باکتریایی به همراه COVID-19 به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشند.
درمان های ضد ویروسی مورد استفاده برای HIV و سایر ترکیبات در حال بررسی است.
هیچ مدرکی وجود ندارد که مکمل ها ، از جمله ویتامین C یا پروبیوتیک ها به بهبودی سریع کمک کند.

 کرونا ویروس جدید چگونه تأیید می شود؟
برای تأیید اینکه فرد دارای COVID-19 است باید یک آزمایش تخصصی انجام شود. بیشتر آزمایشات در ایالات متحده در CDC انجام شده است. با این حال ، هدف این است که کیت های آزمایش به آزمایشگاه های دولتی ارسال شود تا آزمایش ها بصورت محلی انجام شود.

این کرونا ویروس چقدر کشنده است؟
ما تاکنون اطلاعی نداریم با این حال ، علائم نشان می دهد که بسیاری از افراد ممکن است موارد خفیف ویروس داشته باشند و بدون درمان خاص بهبود یافته اند.
خیلی زود در این بیماری همه گیر ، به نظر می رسید حدود 20٪ موارد شدید بوده است. افراد مبتلا به سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS)  که در اثر آن کیسه های هوایی کوچک در ریه ها با مایعات پر شوند و هوا را جمع کنند تا اکسیژن کافی نتواند به جریان خون برسد.
از 25 فوریه سال 2020 ، موارد تایید شده و مرگ و میر در چین حاکی از آن است که میزان مرگ و میر تقریبا 3٪ است. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که در اوایل بروز بیماری همه گیر ، یک "نوک کوه یخ" وجود دارد که در آن موارد شدیدتر را زیاده روی می کنیم و موارد خفیف یا بدون علامت به رسمیت نمی شناسند ، بنابراین مرگ و میر بالاتر از واقعیت است. این ممکن است وقتی اتفاق می افتد که از مرگ و میر 3٪ صحبت کنیم. در مقابل ، SARS نرخ مرگ و میر حدود 10٪ بود. میزان مرگ و میر MERS نزدیک به 30٪ تا 40٪ است. به نظر می رسد موارد COVID-19 بیشتر از مواردی که با SARS و MERS رخ داده است تأیید شده است.

اگر فکر می کنبد بیماری کرونا ویروس شما یا فرزندتان  داریدچه کاری باید انجام دهد؟ به یک کلینیک مراقبت اورژانس بروید یا به ER( پزشک معالج) مراجعه کنید

 

______________________________________________________________________________________________________________________________

بیشتر بخوانید : کرونا دربارداری

______________________________________________________________________________________________________________________________


اگر یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا متخصص اطفال دارید ، ابتدا برای مشاوره با آنها تماس بگیرید. اگر در ایالات متحده زندگی می کنید ، به احتمال بسیار زیاد آنفلوانزا یا بیماری ویروسی دیگر است.
اگر پزشک ندارید و نگران این هستید که ممکن است شما یا فرزندتان مبتلا به کرونا ویروس شوید ، با هیئت مدیره بهداشتی محلی خود تماس بگیرید. آنها می توانند شما را به بهترین مکان برای ارزیابی و درمان در منطقه خود هدایت کنند.
فقط افرادی که علائم بیماری تنفسی شدید دارند باید در ER (پزشک معالج) به دنبال مراقبت پزشکی باشند. علائم شدید شامل ضربان قلب سریع ، فشار خون پایین ، درجه حرارت بالا یا بسیار پایین ، گیجی ، مشکل در تنفس ، کم آبی بدن است. با ما تماس بگیرید تا به ER بگویید که شما می آیید تا بتوانند برای ورود شما آماده شوند.

آیا افرادی که از بیماری کرونا ویروس بهبود می یابند هنوز هم می توانند حامل ویروس باشند و بنابراین آن را انتقال می دهند؟

افرادی که COVID-19 داشتند  ، باید با ارائه دهندگان و مقامات بهداشت عمومی مشورت کنند تا آنها تعیین کنند که دیگر مسری نیستند.

منبع: www.health.harvard.edu 
ترجمه : راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما