هفته اول رشد شیرخوار

هفته اول رشد شیرخوار

1 آذر 1397

مراحل رشد نوزاد تازه متولد شده

مراحل رشد شیرخوار در هفته اول

نوزاد شما هفته اول تغذیه، خوابیدن و ارتباط  با شما را می گذراند. شما می توانید با نوزاد خود با، صحبت کردن و لبخند زدن ارتباط برقرار کنید. اگر در مورد نوزاد خود نگران هستید، از پرستار مراقبت های پزشکی، کودک و خانواده خود، یا متخصص اطفال راهنمایی بگیرید
 
در اینجا ما درباره اولین هفته ی زندگی شما در نوزادان تغییرات ظاهری نوزاد شما وخواب نوزاد،رشد ، برقراری ارتباط،ومشکلات عمومی ، گریه نوزاد  در اولین هفته زندگی نوزاد و بررسی های سلامت نوزاد بعداز هفته اول زندگی نوزاد
 

در مورد اولین هفته زندگی نوزاد شما

نوزاد شما اولین هفته زندگی خود را با سازگاری با محیط جدید خود می گذراند.
 
دنیای بیرون از رحم بسیار متفاوت است، جایی که کوچک بوده، دما ثابت و ساکت وبدون سر وصدا بوده. شما می توانید با دادن گرما، عشق، امنیت، توجه و   لبخند، به کودک خود کمک کنید تا با دنیای خارج آشنا شود.
نوزاد در هفته اول
 
تغییرات ظاهر نوزاد شما در هفته اول زندگی
 
ظاهر کودک شما در هفته اول تغییر خواهد کرد. اگر سر کودک شما کمی پس از زایمان به دلیل عبور از کانال زایمان و یا به دلیل زایمان  با کمک دستگاه واکیوم  تغییر شکل داشته باشد، طبیعی است.
 
در هفته اول نوزاد، هر گونه تورم در اطراف چهره و چشم کودک شما در عرض چند روز کاهش می یابد. اگر صورت یا سر نوزاد شما کبود شده باشد - مثلا پس از زایمان فورسپس - کبودی ناپدید خواهد شد. نوزادان با کبودی در معرض خطر زردی نوزاد هستند. پرستا رکودک و  پزشک خانواده شما می دانند که آیا پوست روی صورت کودک شما زرد است و  ممکن است زردی ( ایکتر نوزادی) شود.
 
بند ناف نوزاد شما در هفته اول به تدریج خشک می شود و به رنگ سیاه تبدیل می شود و معمولا در عرض 10 روز اول می افتد. سعی کنید  بند ناف را تمیز و خشک کنید. اگر ناحیه اطراف بند ناف به نظر می رسد قرمز یا چسبنده باشد،  به پرستار خانواده اطلاع دهید تا نوزاد شما سلامت باشد.
 
در هفته اول کودک شما ممکن است یک یا چندین علائم تنفسی را در هنگام تولد یا بعد از آن داشته باشد. این علائم شایع هستند و معمولا به مراقبت های پزشکی نیاز ندارند. گر علائم ثابت بماند یاتغییر کند، ایده خوبی است که آن را توسط پرستار مراقب کودک و  پزشک خانواده  بررسی شود.

تغذیه و خواب در هفته اول زندگی

نوزاد شما اغلب زمان در خواب است، هر چند ساعت  برای تغذیه بیدار میشوند. نوزادان کوچک تر نمی توانند  شب بخوابند.  بنابراین آنها بیشتر زمان بیدار و تغذیه دارند.
 
اکثر نوزادان هر 2-4 ساعت غذا می خورند و هر 24 ساعت آنها 8 تا 12 بار تغذیه دارند. گاهی اوقات تغذیه ممکن است تا یک ساعت طول بکشد، به خصوص اگر کودک شما شیرخوار است.
 
هنگامی که نوزادان نیاز به تغذیه دارد،  برای تغذیه خودشان از  خواب بیدار شوند ولی بعضی ازنوزادان - برای مثال، نوزادانی که وزن زیادی از دست داده اند، بسیار کوچک هستند یا زردی دارند باید برای تغذیه بیدار شان کرد
 
در چند هفته اول، مراقبت از خود مهم است. این بدان معنی است که خوردن غذا و انجام فعالیت بدنی و همچنین خوابیدن ،باخوابیدن کودک  به شما کمک می شود تا خواب بیشتری داشته باشید. خوب است اگر بخواهید از خانواده و دوستان نیز  کمک بخواهید.
 

 هفته اول تولد نوزاد

کودک شما خیلی زود یاد میگیرد که هر روز با هم بخوابید. مغز او در حال رشد و توسعه است، به عنوان  مثال او می بیند، می شنود، می بوید، و جهان اطراف خود را حس می کند.
 
کودک شما دستان خود را به طور غیرمستقیم درتحریک ناگهانی تکان دهد. او همچنین ممکن است با صدای ناگهانی  در حالی که در خواب است عکس العمل نشان دهد
 

ارتباط وپیوند نوزاد دراولین هفته زندگی

نوزاد شما صدای شما را تشخیص می دهد - ، او در 9 ماه گذشته به صدای شما در درون رحم گوش می دهد. با صدای خود، لمس ، نگاه کردن بویایی می توانید با نوزادتان ارتباط برقرار کنید.
 
کودک شما رفتار متفاوتی را برای برقراری ارتباط با شما از  خود دارد - حتی اگر او  در هفته اول زندگی نمی تواند لبخند بزند. ،  شما شروع به شناخت زبان بدن کودک خواهید کرد.
 
در بیشتر موارد با لمس ملایم،  صحبت کردن، لبخند زدن  به کودک کمک می کنید تا با شما احساس امنیت و ایمنی داشته باشد. این به افزایش پیوند و دلبستگی و رشد سالم او کمک می کند.  همچنین این ارتباط برای رشد مغز کودک شما مفید است.
 

مشکلات سلامت عمومی در اولین هفته زندگی

کاهش وزن در هفته اول شیرخوار

طبیعی است که نوزاد شما در طی پنج روز اول پس از زایمان وزن خود را از دست بدهد زیرا مایع اضافی را از دست می دهد. هرچند این کاهش وزن نباید بیش از 10٪ وزن تولدش باشد. اکثر نوزادان پس از 1-2 هفته وزن خود را از دست می دهند. اگر کودک شما بیش از حد وزن را از دست داده باشد، ممکن است مجبور باشد در مدت کوتاهی در بیمارستان باقی بماند تا مطمئن شوید که او به خوبی تغذیه می کند و روزانه وزن خود را افزایش می دهد.
 

چشم  چسبیده در هفته اول

برای نوزادان در طول چند هفته اول زندگی، چشم های به هم چسبیده و یا ترشح شایع است. شایع ترین علت مسدود شدن مجاری اشک است، و این معمولا به خودی خود بهتر می شود. تمیز کردن چشم و ماساژ کمک خواهد کرد. اما بهتر است توسط پرستار بهداشت و درمان خانواده  چشم های کودک شما  اگر قرمز و چسبنده باشند بررسی شود.
 

بثورات

نوزادان  می توانند تمام انواع بثورات را که معمولا مهم نیستند، توسعه دهند. اما اگر کودک شما  بثورات داشته باشد بهتر است که پرستار بهداشت و درمان خانواده  بررسی شود. بثورات رایج عبارتند از  بثورات شيرخوارگی،بثورات  گرما، اگزما، ميليا و پوست خشک.
 
اگر مورد غیر طبیعی دیدید و شما در مورد نوزاد تان نگران هستید، به دنبال کمک پزشکی باشید. تماس با ماماها در واحد که در آن نوزاد شما متولد شد، پزشک عمومی یا  و پرستار کودک و بهداشت خانواده .
 
در صورتی که نوزاد شما:
 
شیر نخوردن:  به عنوان مثال، او نصف مقدار یک دوره 24 ساعته تغذیه می کند یا بیشاز نیمی از سه وعده تغذیه را بالا بیاورد ویا  کمتر از 6-8 پوشک مرطوب در روز است، تحریک پذیر، ناآرام و یا بسیار خسته در تمام طول روز وبیخوابی درشب. و پوست  قرمز _رنگ پریده یا زرد. در اولین هفته زندگی دارد 
 
طبیعی است که نوزادان گریه کنند، اما اگر می دانید که کودک شما در حال تلاش برای گفتن به شما نیست، می تواند به شدت تنش زا باشد. نوزاد شما ممکن است گریه کند زیرا او:
 ناراحتی (خیلی گرم و یا خیلی  سرد) مرطوب یا کثیف ناراحتی های آزار دهنده خود را به شما اطلاع دهد.
 
اگر نوزاد شما گریه می کند، می توانید او را تغذیه کنید، شستشوی او را انجام دهید،   او را تکان دهید، صحبت کنید یا آواز بخوانید و یا آرامش  کنید. اگر کودک شما گریه می کند، به این معنی نیست که شما به عنوان والد کار نادرست انجام می دهید.
 
گریه بیش از حد در هفته اول
اگر فکر می کنید که نوزاد شما بیش از حد گریه می کند یا در مواجهه با مشکل مواجه می شوید، در اسرع وقت با پزشک یا پرستار کودک و خانواده خود صحبت کنید.
 

 به دنبال کمک پزشکی باشیداگر:

 گریه به صورت یکنواخت وبلند (مانند یک گربه) به نظر می رسد گریه ضعیفی داشته باشد و برای مدت طولانی گریه می کند.
 
گریه کردن یک راه اصلی برای نوزادان است که آنچه را که او نیاز دارد به شما بگوید. شما ممکن است دوست داشته باشید از راهنمای تصویری ما برای تنظیم گریه کودک داشته باشید و آن را در جای مناسب نگه دارید.
 
نوزاد در اولین هفته

پس از هفته اول:

بررسی های بهداشتی کودک
 
نزدیکترین مرکز مراقبت از نوزاد، نوزادان را معمولا در دو، چهار و هشت هفته پس از تولد، بررسی می کند.
 
هنگامی که برای چک کردن نوزاد خود بروید، زمان خوبی برای سوال کردن در مورد هر چیزی بطور مثال از بثورات ، استفراغ ،گریه نوزاد باشد. شما می توانید لیستی از سوالات را قبل از بررسی ها بنویسید، بنابراین فراموش نکنید که از پرستار بخواهید چیزی را که می خواهید بدانید.
 
ترجمه شده توسط راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما