درمان بیش از حد تیروئید در ارتباط با خطر فیبریلاسیون دهلیزی است

درمان بیش از حد تیروئید در ارتباط با خطر فیبریلاسیون دهلیزی است

17 آبان, 1398

درمان بیش از حد تیروئید در ارتباط با خطر فیبریلاسیون دهلیزی است

نانسی A. ملویل

06 نوامبر 2019

  شیکاگو - CHICAGO
 - براساس نتایج یک مطالعه بزرگ مبتنی بر جمعیت و با استفاده از داده های اداره بهداشت جانبازان  ، مقادیر کم هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) که ناشی از درمان بیش از حد کم کاری تیروئید است ، با افزایش خطر فیبریلاسیون دهلیزی و سکته مغزی همراه است.

 دکترماریا پاپالئنتیوو ، نویسنده اصلی ، به  Medscape Medical News گفت: "مطالعه ما بینش جدیدی در مورد بروز فیبریلاسیون دهلیزی و سكته مغزی در بیمارانی كه با هورمون اگزوژن تیروئید تحت درمان قرار دارند ، ارائه می شود.

وی گفت: "ما دریافتیم که علیرغم کنترل عوامل خطرناک قلبی و عروقی مانند سیگار کشیدن ، فشار خون بالا و غیره ، TSH سرم پایین همراه با فیبریلاسیون دهلیزی و سکته مغزی است.

پاپالئنتیو ، که استادیار طب داخلی ، بخش متابولیسم ، غدد درون ریز و دیابت در دانشگاه میشیگان ، آن آربور است ، این یافته ها را در 89مین نشست سالانه انجمن تیروئید آمریکا (ATA) ارائه کرد.

این مطالعه از طریق انستیتوی ملی سالمندی و زیست شناسی میشیگان برنامه سالمندی و  بیماری قلبی عروقی تأمین شد.

نشان داده شده است که پرکاری تیروئید درون زا با خطرات قلبی عروقی همراه است ، با این حال ، اثرات پرکاری تیروئید برونزا ، تعریف شده به عنوان سطح پایین تر TSH ناشی از عوامل برون زا - به ویژه درمان بیش از حد پزشکی کم کاری تیروئید - به خوبی اثبات نشده است.

لووتیروکسین برای کم کاری تیروئید رایج ترین دارو در ایالات متحده است و از آنجا که بیش از حد جایگزین شناخته شده است بسیار رایج است ، مسئله مهم است.

 دکترمونا سابرا ، در پاسخ به این سؤال که گفت ، این آخرین یافته ها تأکید بر لزوم جلوگیری از درمان بیش از حد تیروئید در صورت امکان دارد.

وی به Medscape Medical News گفت: "خطر قلبی عروقی با سطح TSH سرکوب شده را می توان با مصرف بیش از حد لوتیروکسین( درمان کم کاری تیروئید) و همچنین پرکاری تیروئید ناشی از بیماری گریوز یا سایر علل TSH سرکوب شده مشاهده کرد ، همچنین با خطر مرگ همراه است."

سابرا که استاد طب بالینی ، خدمات غدد درون ریز ، گروه پزشکی ، یادبود اسلون کترینگ و ویل ون کرنل ، دانشکده پزشکی نیویورک است ، گفت: بنابراین ، این داده ها نشان می دهد که میزان TSH سرکوب شده باید در صورت امکان ازدرمان و  مصرف لووتیروکسین جلوگیری شود. .

با این وجود ، وی اذعان کرد: "در بیماران مبتلا به سرطان تیروئید که در معرض خطر عود مجدد هستند ، این ممکن نیست زیرا خطر سرطان ممکن است از خطر TSH سرکوب شده بیشتر باشد."

تقریباً یک سوم از بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید از درمان خارج شدند

برای این مطالعه ، Papaleontiou و همکارانش 643،054 بیمار را در انبار داده های اداره پزشکی بهداشت جانبازان که از 2004 تا 2017 تحت درمان با جایگزینی هورمون تیروئید برای کم کاری تیروئید قرار گرفتند ، شناسایی کردند.

 درمان شامل  تیروکسین (T4) به تنهایی یا ترکیب T4 به علاوه لیوتیرونین (T3) و بیماران با حداقل دو اندازه گیری TSH سرپایی بودند. افراد مبتلا به سرطان تیروئید یا داروهای مؤثر بر عملکرد تیروئید ، مانند آمیودارون ، از مطالعه حذف شدند.

حداقل یک اندازه گیری TSH در زیر 0.5 mIU / L در حال پائین آمدن است ، که نشان دهنده جایگزینی بیش از حد است ، در 31.3٪ (236.930) از بیماران رخ داده است ، که مطابق با میزان بیش از حد جایگزینی گزارش شده در مطالعات قبلی است.

با پیگیری 59 ماه ، فیبریلاسیون دهلیزی در 67.772 بیمار (5/10٪) رخ داده است.

به طور خاص ، برای سطح TSH زیر 0.1 mIU / L ، نسبت شانس (OR) برای فیبریلاسیون دهلیزی 1.16 (95 C CI ، 1.10 - 1.22) در مقایسه با دامنه های TSH طبیعی (euthyroid) (0.5-5.5 mIU / L) بود.

با این حال ، هیچ افزایش خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی برای سطوح بین 1 / 0-5 mIU / L وجود ندارد (OR ، 0.94).

محققان همچنین از یافتن خطر بالاتر از فیبریلاسیون دهلیزی در افراد با سطح TSH> 5/5 mIU / L (نشانگر تحت درمان) شگفت زده شدند (یا ، 1.18 ، 1.18 ؛ 95 C CI ، 1.52 - 1.21).

با نگاهی به حوادث مغزی عروقی (CVA) مانند سکته مغزی ایسکمیک و ترومبوتیک / آمبولی ، در میان 692.537 بیمار در گروه امور دامپزشکان ، 16.878 مورد (2.4٪) CVA حادثه دیده اند.

برای سطح TSH <0.1 mIU / L ، برای CVA 1.16
 (95 C CI ، 1.05 1. 1.28)
  و برای سطح TSH 0.1-0.5 mIU / L ،  1.11 بود (95 C CI ، 1.04 - 1.14) ، هر دو در مقایسه با بیماران یو تیروئید.

مجدداً ، این اقدامات با ریسک بالاتر نیز همراه بود: بیمارانی که سطح TSH 5/5 I mIU / L داشتند ، برای CVA های 1.33 (95 C CI ، 1.27 1. 1.39) OR در مقایسه با افراد با سطح TSH طبیعی داشتند.

پاپالئنتیو گفت: "ما هنوز در حال فکر کردن درباره چگونگی تفسیر نتایج غیر منتظره در آن ها هستیم ، زیرا سازوکارها هنوز ناشناخته مانده اند."

همانطور که انتظار می رود ، عوامل خطر مانند سن و فشار خون بالا با فیبریلاسیون دهلیزی همراه بود ، به ویژه ، سابقه قبلی فیبریلاسیون دهلیزی به طور قابل توجهی با خطر ابتلا به CVA همراه بود (OR ، 1.55).

سطح TSH پایین تر به طور مستقل با AF و CVA در ارتباط است

پاپالئنتیو گفت ، این واقعیت که TSH پایین تر به طور مستقل با این نتایج همراه بود از اهمیت ویژه ای برخوردار است با توجه به این واقعیت که ، در این موارد ، TSH پایین می تواند به عنوان یک عامل خطر اصلاح پذیر قابل مشاهده باشد.

وی خاطرنشان كرد: شگفت آورترین یافته مطالعه ما این است كه TSH كم به طور مستقل با  حادثه سكته  در   مصرف کنندگان هورمون تیروئید همراه بود ، حتی هنگام كنترل تاریخچه قبلی فیبریلاسیون دهلیزی ، كه شایع ترین مکانیسم است كه تصور می شود منجر به سكته مغزی در پرکاری تیروئید شود. .

پاپالئنتیو گفت: "این نشان می دهد كه ممکن است مکانیسم های اضافی وجود داشته باشد كه منجر به افزایش خطر سكته مغزی در بیمارانی شود كه بیش از حد جایگزین هورمون تیروئید شده اند و TSH پایین یك عامل قابل اصلاح است."

89مین نشست سالانه انجمن تیروئید آمریکا.  ارائه شده در 31 اکتبر 2019.

 


منبع: www.medscape.com
ترجمه : راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما