پستان فیبروکیستیک علل وعلائم آن

پستان فیبروکیستیک علل وعلائم آن

29 مهر, 1398

پستان فیبروکیستیک علل وعلائم آن
Fibrocystic breasts - Symptoms and causes - Mayo Clinic
تغییرات فیبروکیستیک
Fibrocystic breast changes

تغییرات فیبروکیستیک پستان

بررسی اجمالی
 
پستان فیبروکیستیک از بافتی تشکیل شده اند که در بافت احساس توده یا شبیه طناب وجود دارد. پزشکان این بافت پستان را بافت نودولار یا غده ای می نامند.
 
داشتن پستانهای فیبروکیستیک به هیچ وجه غیر طبیعی نیست. بیش از نیمی از زنان در برخی از مراحل زندگی ، تغییرات پستان فیبروکیستیک را تجربه می کنند. در واقع ، متخصصان پزشکی استفاده از اصطلاح "بیماری فیبروکیستیک پستان" را متوقف کرده اند و اکنون به سادگی به "پستان فیبروکیستیک" یا "تغییرات فیبروکیستیک پستان" برگشته است ، زیرا داشتن پستان های فیبروکیستیک در واقع یک بیماری نیست. تغییرات پستان که به عنوان فیبروکیستیک طبقه بندی می شوند طبیعی است.

توده های خوش خیم پستان


اگرچه بسیاری از خانم های دارای پستان فیبروکیستیک علائم ندارند ، برخی از خانم ها درد پستان ، حساسیت درلمس پستان را تجربه می کنند - خصوصاً در ناحیه فوقانی و خارجی پستان. علائم پستان درست قبل از قاعدگی بیشتر آزار دهنده است. اقدامات ساده خودمراقبتی معمولاً می توانند ناراحتی همراه با پستان های فیبروکیستیک را برطرف کند

 
پستان

علائم

علائم و نشانه های پستان های فیبروکیستیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 
توده های پستان یا مناطقی از ضخیم شدگی که در بافت پستان وجوددارد ، درد منتشر پستان یا حساسیت به لمس پستان وجود دارد که اندازه آن با چرخه قاعدگی تغییر می کند. درد پستان یا ناتوانی از اوسط سیکل قاعدگی (تخمک گذاری) تا قبل از قاعدگی وجود دارد
 
تغییرات فیبروکیستیک پستان بیشتر در زنان در 20 تا 50 سالگی رخ می دهد. به ندرت زنان یائسه تغییرات پستان فیبروکیستیک را تجربه می کنند ، مگر اینکه آنها تحت هورمون درمانی باشند.
 
چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
 
بیشتر تغییرات پستان فیبروکیستیک طبیعی است. با این حال ، اگر:
 
شما یک توده درپستان یا ناحیه ای از ضخامت برجسته جدید پیدا می کنید. مناطق خاصی که درد مستمر یا شدید پستان دارد. اگرتغییرات بعد از پریود شما ادامه می یابد اگر یک توده پستان بزرگتر شده به نظر می رسدو یا در صورت تغییرات دیگر باید توسط پزشک ارزیابی شود
 
تغییرات پستان فیبروکیستیک

آناتومی پستان

علت دقیق تغییرات پستانهای فیبروکیستیک مشخص نیست ، اما متخصصان گمان می کنند که هورمونهای تولید مثل - بخصوص استروژن - نقش دارند.
 
نوسان سطح هورمون در طول دوره قاعدگی شما می تواند باعث ناراحتی پستان و مناطقی از بافت توده ای لمس شود که احساس نرمی ، درد و تورم می کنند. تغییرات فیبروکیستیک پستان قبل از شروع قاعدگی آزاردهنده تر است ، و پس از شروع دوره قاعدگی ، درد و بافت توده ای حذف یا کاهش می یابد.
هنگامی که بافت پستان در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گرفت ، بافت پستان فیبروکیستیک شامل اجزای مشخصی از قبیل:
 
کیسه های گرد یا بیضی شکل پر از مایعات (کیست) برجستگی مانندبافت فیبروز ناشی اززخم ( فیبروزیس) ،رشد بیش از حد سلول ها (هایپرپلازی) که مجراهای شیر یا بافت های تولید کننده شیر (لوبول ها) پستان (آدنوز) بزرگ میشوند.
 
آناتومی پستان
 
داشتن سینه های فیبروکیستیک خطر سرطان پستان را افزایش نمی دهد
 
تشخیص
آسپراسیون سوزن

آزمایش برای ارزیابی وضعیت شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه بالینی پستان. پزشک شما با معاینه دیداری و دستی پستان ها و غدد لنفاوی واقع در ناحیه زیر گردن و زیر بغل ومناطق غیرطبیعی را بررسی می کند. اگر سابقه پزشکی و معاینه بالینی پستان نشان از تغییرات طبیعی پستان دارد ، ممکن است به آزمایش های اضافی احتیاج نداشته باشید. اگر پزشک شما توده جدیدی پیدا کرد و یابه تغییرات فیبروکیستیک مشکوک بود ، ممکن است چند هفته بعد از دوره قاعدگی ، دوباره معاینه پستان انجام شود. اگر این تغییرات ادامه داشته باشد ، احتمال زیاد به ماموگرافی یا سونوگرافی نیاز است.

دستورالعمل غربالگری سرطان پستان


ماموگرام. اگر پزشک یک توده پستان یا ضخامت برجسته در بافت پستان شما را تشخیص دهد ، به یک ماموگرافی تشخیصی نیاز است - یک معاینه با اشعه ایکس که روی یک منطقه خاص از پستان شما تمرکز دارد. رادیولوژیست هنگام تفسیر ماموگرافی ، منطقه مورد نگرانی را از نزدیک بررسی می کند. سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویر از پستان های شما استفاده می کند و اغلب به همراه ماموگرافی انجام می شود. اگر از سن 30 سال سن شما جوان تر است ، ممکن است به جای ماموگرافی سونوگرافی کنید. سونوگرافی برای ارزیابی بافت متراکم پستان یک زن جوان بهتر است - بافت محکم مجموعه ای از لوبول ها ، مجاری و بافت پیوندی (استروما) فشرده شده است. سونوگرافی همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا بین کیست های پر از مایعات و توده های جامد تمایز قایل شود. برای توده پستان که بسیار شبیه کیست است ، پزشک شما ممکن است آسپیراسیون سوزن ریز را امتحان کند تا ببیند آیا مایعات از توده خارج می شوند. این روش مفید را می توان در مطب انجام داد. بیوپسی سوزنی ممکن است کیست را از بین ببرد و ناراحتی را برطرف کند. اگر یک ماموگرافی تشخیصی و سونوگرافی طبیعی باشد ، اما پزشک هنوز نگرانی در مورد توده پستان دارد ، ممکن است برای تعیین اینکه آیا به بیوپسی جراحی پستان نیاز دارید ، به یک جراح پستان ارجاع دهد. بیوپسی پستان یک روش برای از برداشتن نمونه کوچکی از بافت پستان برای تجزیه و تحلیل میکروسکوپی است. اگر در هنگام معاینه تصویربرداری ناحیه مشکوک تشخیص داده شود ، رادیولوژیست شما ممکن است بیوپسی پستان با سونوگرافی یا بیوپسی استروتاتیک را توصیه کند ، که از ماموگرافی برای مشخص کردن محل دقیق بیوپسی استفاده می کند.

 
تصویر آناتومی پستان
 
درمان
اگر علائم را تجربه نکردید یا علائم شما خفیف است ، هیچ درمانی برای پستان های فیبروکیستیک لازم نیست. درد شدید یا کیست های بزرگ و دردناک همراه با پستان های فیبروکیستیک ممکن است درمان نیاز باشد.
 

گزینه های درمانی کیست پستان شامل موارد زیر است:

آسپیراسیون سوزن نازک

پزشک شما از سوزن نازک برای بیرون کشیدن مایعات از کیست استفاده می کند. برداشتن مایعات تأیید می کند که توده یک کیست پستان است و در اثر برداشتن مایع ناراحتی ودرد از بین می رود.
برداشتن جراحی. به ندرت ممکن است عمل جراحی برای برداشتن یک توده مانند کیست که پس از آسپیراسیون مکرر و نظارت دقیق ازبین نمی رود، لازم باشد و یا دارای ویژگی هایی است که پزشک شما را در طول معاینه بالینی نگران می کند.
نمونه هایی از گزینه های درمانی برای درد پستان شامل موارد زیر است:
 
تسکین دهنده ضد درد مانند استامینوفن (تیلنول ، دیگران) یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، دیگران) یا داروهای تجویزی.
داروهای ضد بارداری خوراکی ، که سطح هورمونهای مرتبط با دوره قاعدگی در ارتباط با تغییرات پستان فیبروکیستیک را کاهش می دهد.
 
لامپکتومی

قرص های ضد بارداری ترکیبی

لامپکتومی

سبک زندگی و درمان های خانگی
ممکن است از طریق یکی از این روشهای درمانی خانگی علائم پستان های فیبروکیستیک را تسکین دهید:
 
در صورت امکان از یک سوتین محکم ونگهدارنده استفاده کنید که توسط یک متخصص حرفه ای تعبیه شده باشد.
در حین ورزش و هنگام خواب یک سوتین ورزشی بپوشید ، به خصوص وقتی پستان های شما بسیار حساس هستند.
محدود کردن یا جلوگیری از کافئین ، تغییر رژیم غذایی که بسیاری از خانمها آن را مفید می دانند ، اگرچه مطالعات پزشکی در مورد تأثیر کافئین بر درد پستان و سایر علائم قبل از قاعدگی بدون نتیجه گیری است
چربی در رژیم غذایی خود را کاهش دهید ، که ممکن است باعث کاهش درد پستان یا ناراحتی مرتبط با سینه های فیبروکیستیک شود.
در صورت یائسگی مصرف هورمون درمانی را کاهش داده یا متوقف کنید - اما حتما قبل از هرگونه تغییر در داروهای تجویز شده با پزشک خود مشورت کنید.
برای رفع ناراحتی خود از یک پد گرمکن یا بطری آب گرم استفاده کنید.

درمانهای جایگزین

ویتامین ها و مکمل های غذایی ممکن است علائم درد پستان و شدت آن را برای برخی از خانم ها کاهش دهند. از پزشک خود بپرسید که کدامیک از این موارد ممکن است به شما کمک کند - و درباره دوز و هرگونه عوارض جانبی احتمالی سؤال کنید:
روغن گل مغربی این مکمل ممکن است تعادل اسیدهای چرب در سلولهای شما را تغییر دهد و این ممکن است درد پستان را کاهش دهد.
ویتامین E. مطالعات اولیه نشان داد که تأثیر مفید ویتامین E بر درد پستان در زنان قبل از قاعدگی که درد پستان را تجربه می کنند که در چرخه قاعدگی در نوسان است. در یک مطالعه ، 200 واحد بین المللی (IU) ویتامین E که دو بار در روز به مدت دو ماه مصرف می شود ، علائم را در زنان مبتلا به درد دوره ای پستان بهبود می بخشد. بعد از چهار ماه هیچ فایده دیگری نداشت.
 
درمانهای جایگزین پستان
 
برای بزرگسالان بزرگتر از 18 سال ، زنان باردار و زنان شیرده ، حداکثر دوز ویتامین E 1000 میلی گرم در روز (یا 1500 IU) است.
 
اگر مکمل را برای درد پستان را امتحان می کنید ، در صورت عدم بهبود درد در پستان بعد از چند ماه ، مصرف آن را قطع کنید. هر بار فقط یک مکمل را امتحان کنید تا بتوانید به روشنی مشخص کنید که کدام یک به کاهش درد کمک می کند .
 
آماده شدن برای قرار ملاقات شما
احتمالاً با دیدن پزشک خانواده ، پرستار یا دستیار پزشک خود شروع می کنید. در بعضی موارد ، بر اساس معاینه بالینی سینه یا یافته های آزمایش تصویربرداری ، ممکن است شما به یک متخصص بهداشت پستان مراجعه کنید.

ارتباط بین پوشیدن سوتین وافزایش خطر سرطان پستان


ارزیابی اولیه بر تاریخچه پزشکی شما متمرکز است. ارائه دهنده خدمات درمانی شما می خواهد در مورد علائم ، ارتباط آنها با چرخه قاعدگی و سایر اطلاعات مرتبط با شما صحبت کند.

 
آنچه شما می توانید انجام دهید
برای آماده شدن برای قرار ملاقات خود ، لیستی از موارد زیر تهیه کنید:
 
تمام علائم شما حتی اگر به دلیل قرار ملاقات شما بی ارتباط نباشد
اطلاعات كليدي ، از جمله تاريخ ها و نتايج هرگونه ماموگرافي قبلي
تمام داروها ، ویتامین ها ، گیاهان و مکمل هایی که مصرف می کنید
سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید ، لیست آنها را از مهمترین تا کمترین موارد در صورت اتمام زمان ذکر کرد
سوالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:
 
چه عاملی باعث ایجاد علائم من می شود؟
آیا شرایط من خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد
 
به چه نوع تست هایی نیاز دارم؟
چه درمانی ممکن است به بهترین شکل ممکن انجام شود؟
گزینه های اصلی رویکرد اصلی که شما پیشنهاد می دهید چیست؟
آیا محدودیتی وجود دارد که باید دنبال کنم؟
آیا موارد چاپی وجود دارد که بتوانم داشته باشم؟ چه وب سایتهایی را پیشنهاد می کنید؟
هر وقت چیزی را نفهمید ، از پرسیدن سوال دریغ نکنید.

علت وروش درمان ترک نوک پستان


از پزشک چه انتظاری دارید

پزشک ممکن است از شما سؤالاتی بپرسد ، مانند:
 
علائم شما چیست و چه مدت آنها را داشته اید؟
آیا درد پستان را تجربه می کنید؟ اگر چنین است ، شدت درد شما چیست؟
آیا علائم شما در یک یا هر دو پستان رخ می دهد؟
آخرین ماموگرافی خود را چه زمانی انجام دادید؟
آیا تاکنون مبتلا به سرطان پستان یا ضایعات سرطانی پستان بوده اید؟
آیا سابقه خانوادگی سرطان دارید
 
منبع:  www.mayoclinic.org
ترجمه : راضیه فرقانی
 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما