التراسونوگرافی چیست

التراسونوگرافی چیست

10 آذر, 1397
در دهه 1980، اولتراسونوگرافی لگن به عنوان یک ابزار مهم در ارزیابی و نظارت بر بیماران نابارور به خصوص در هنگام القای تخمک گذاری تبدیل شد. اولتراسونوگرافی لگن باید بخشی از ارزیابی ژنتیک معمولی باشد، زیرا این امکان ارزیابی دقیق تر موقعیت رحم در داخل لگن را فراهم می آورد و اطلاعات بیشتری در مورد اندازه و شکل آن ارائه می دهد. سونوگرافی لگن همچنین در تشخیص زود هنگام فیبروئیدهای رحم، پولیپ آندومتر، کیست تخمدان، توده کمر و اندومتریوم کمک می کند.
 
اولتراسونوگرافی همچنین می تواند در تشخیص تخمدان های پلی کیستیک و کیست های مایع پایدار  کمک کند. 
 
سونوگرافی تزریق سالین
 
سونوگرافی به همراه تزریق سالین (SIS) یک وسیله ساده و ارزان برای ارزیابی حفره رحم و ارزیابی انعطاف پذیری لوله است. این توسط بیماران قابل تحمل است و می تواند در دفتر انجام شود. علاوه بر این، عوارض ناشی از تابش اشعه مورد نیاز HSG را از بین می برد. نشان داده شده است که SIS یک درصد قابل توجهی از بیماران نابارور با اختلالات داخل حفره و ناهنجاری های رحمی را نشان می دهد.  
 
روش کار
SIS باید در طی روزهای 6 تا 12 به کار گرفته شود تا اندومتری نازک باشد و امکان تشخیص بهتر ضایعات داخل رحمی را فراهم کند. علاوه براین،  وجود بارداری  ردمیشود
یک اسپکولوم استریل قرار داده شده و گردن رحم با محلول بتادین پاکسازی می شود. کاتتر ترشحی  قرار داده شده است. اسپکولوم برداشته شده است و سالین به صورت تصویربرداری ultrasonographic تزریق می شود. دیدگاه های طولی و عرضی حفره برای نقاط پر شدن مورد بررسی قرار می گیرند. در نهایت، مقدار کمی از حباب های هوا برای ارزیابی  لوله تزریق می شود.
 
اگر بیمار سابقه عفونت دستگاه تناسلی یا بیماری التهابی لگن داشته باشد، ممکن است قبل از عمل آنتی بیوتیک ها داده شود. اگر هیدروالپز در نظر گرفته شود، آنتی بیوتیک ها بعد از این روش داده می شود.
 
در حالی که سیستم SIS می تواند از ورودی لوله ها را تایید کند، اطلاعاتی در مورد خطوط لوله ارائه نمی دهد. بنابراین، اگر یک بیمار سابقه اندومتریوز یا سایر بیماری های لوله داشته باشد، HSG ترجیح خواهد یافت.
 
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی
 
استفاده از MRI ​​در سال های اخیر افزایش یافته است، هرچند این باید محدود به کسانی باشد که تشخیص قطعی با HSG معمولی، سونوگرافی و یافته های هیستروسکوپی قابل تشخیص نیست.
 
MRI برای تعریف توده های لگن پیچیده مفید است و برای تشخیص شرایطی مانند ناهنجاری های مادرزادی مرتبط با کریپتومنوره و عدم وجود دهانه رحم مفید است. [75]
 
هیستروسکوپی
 
هیستروسکوپی روش تجسم مستقیم حفره اندومتری است. در حال حاضر از دستگاه های نوری، تصاویر با قابلیت تصویربرداری با دوربین و مانیتورهای تلویزیونی استفاده می کنند 
 
هیستروسکوپی دی اکسید کربن فقط برای اهداف تشخیصی است و نیاز به جریان ثابت دی اکسید کربن دارد. و اجازه می دهد تا ارزیابی نسبتا  آسان از حفره اندومتر انجام شود
 
ترجمه شده توسط راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما