آیااستفاده از بوتاکس (سم بوتولینوم) دربارداری ایمن است؟

آیااستفاده از بوتاکس (سم بوتولینوم) دربارداری ایمن است؟

31 شهريور, 1398

آیااستفاده از بوتاکس ( سم بوتولینوم) دربارداری ایمن است؟


سم بوتولینوم A (btxA) به طور گسترده ای برای اهداف آرایشی و بهداشتی، سردرد، دیستونی، اسپاسم، درد و سایر موارد  استفاده قرار می گیرد. با وجود استفاده گسترده از btxA در زنان در دوران باروری، اطلاعات کمی در مورد تأثیر این دارو بر زنان باردار و جنین وجود دارد.

هدف از این مطالعه  اطلاعات  پزشكانی است كه از btxA استفاده می كنند تا تجربه خود را با زنان باردار مشخص كنند. ما 900 پزشک که از btxA تجاری موجود استفاده کردند را مورد بررسی قرار دادیم. پرسشنامه از پزشکان معالج پرسید که آیا زنان باردار آگاهانه یا ناآگاهانه تزریق کرده اند و نتیجه هر بارداری چیست؟

درمجموع، 396 پزشک (44٪) پرسشنامه ها را برگرداندند ، که از این تعداد فقط 12 پزشک از تزریق  btxA  به  زنان باردارخبر دادند. شانزده زن حامله تزریق شدند ، بیشتر در سه ماهه اول، و تنها یک بیمار، که سابقه سقط جنین قبلی داشته است، دچار سقط جنین شده است. یک زن دیگر هم سقط جنین داشت.

تمام حاملگی های دیگر به پایان رسیده و هیچ ناهنجاری جنین مشاهده نشده است. بر اساس این بررسی محدود پزشکان معالج در ایالات متحده، btxA برای مادر و جنین نسبتاً بی خطر است. با این حال، ما به داده های بیشتری نیاز داریم و توصیه می کنیم پزشکان و بیماران خطرات و مزایا را قبل از استفاده از btxA در زنان باردار با دقت در نظر بگیرند.

_____________________________________________________________________________________________________________________________

بیشتر بخوانیم : تزریق بوتاکس برای کاهش درد و کاهش اسپاسم عضلانی

_____________________________________________________________________________________________________________________________

سم بوتولینوم A توسط Clostridum botulinum به عنوان یک پلی پپتید زنجیره ای با وزن مولکولی 150 کیلو دالتون تولید می شود.  مطالعات تزریق btxA در حیوانات باردار محدود است. با این حال، این مطالعات نشان می دهد که btxA از جفت عبور نمی کند ، شاید به دلیل اندازه بزرگ آن باشد. در یک مطالعه، غلظت btxA در مایعات مختلف بدن پس از تجویز یک دوز وریدی کاملاً کشنده به خرگوشهای باردار اندازه گیری شد.

  در زمان مرگ خرگوش هیچ سطح قابل تشخیص btxA در جفت یا جنین وجود نداشت. درموش ها در طی رشد و ارگانوژنز، NOEL  (سطح اثر  نامشخص)  4U / kg. 2 بود. این تقریباً برای یک زن 60 کیلوگرم دوز 240 U  بود.    در خرگوش ها، با این حال، دوزهای روزانه 0.125 U / kg از روزهای 8-18. حاملگی یا 2 U / kg در روز 6 و روز 13 بارداری باعث ایجاد سمیت شدید مادری، سقط جنین و یا ناهنجاریهای جنینی می شود.

  با توجه به این داده ها، برچسب  محصول همچنین نشان می دهد که "اگر از دارو در دوران بارداری استفاده می شود ، یا اگر بیمار باشد  ودر هنگام مصرف این دارو باردار  شود، باید بیمار از خطرات احتمالی، از جمله سقط جنین یا ناهنجاری های جنینی که در خرگوش مشاهده شده است، اطمینان شود.

گزارش های متعددی در مورد زنان باردار وجود دارد که بوتولیسم غیر مرتبط با استفاده درمانی از btxA  وجوددارند. یک زن باردار با مصرف بوتولیسم کاملاً فلج بود و نیاز به تهویه مکانیکی داشت. حرکات جنین پنج ماهه طبیعی بود و در اواخر زایمان طبیعی انجام شد. سایر زنان باردار با مصرف بوتولیسم که در زمان ترم یا کمی زودرس زایمان کردند . علیرغم زایمان زودرس در دو مورد ، هیچ مدرک بالینی وجود نداشت. از بوتولیسم  و هیچ سم بوتولین  در سرم هر یک از نوزادان  قابل تشخیص نبود. برخی از نویسندگان گفته اند که btxA ممکن است در جلوگیری از زایمان زودرس در زنان باردار که ممکن است جراحی جنین را به دنبال داشته باشد مفید باشد ، بر اساس شواهد in vitro مبنی بر اینکه btxA فعالیت میومتر را به صورت بالقوه برگشت پذیر مهار می کند.

 باید از مکانهای دوردست منتشر شود تا روی میومتر را تحت تأثیر قرار دهد یا بعد از تزریق عضلانی یا زیر جلدی به جفت برسد. برخی از گزارش ها حاکی از آن است که btxA می تواند از مکانهای دوردست مانند عضله صورت تا بازو پخش شود ، همانطور که توسط الکترومیوگرافی تک فیبر (EMG) تشخیص داده می شود ،  به ویژه در دوزهای بالاتر.

 

______________________________________________________________________________________________________________________________

بیشتر بخوانیم: استفاده از بوتولوکسین در بیماری زنان

______________________________________________________________________________________________________________________________

مطالعات دیگر نشان داده اند كه btxA در هنگام تزریق داخل پلک خرگوش یا عضله گاستروكینمیوس موشها ، به ساختارهای  از جمله چشم و عضله مقابل آن گسترش نمی یابد. بهرحال اثر تحت بالینی  از راه دور بر روی  عضلات قابل تشخیص است ونه درحد بالینی.

. با این حال،  با توجه به اهمیت و تأثیر بارداری در زندگی بیماران (و پزشکان)، اهمیت نظرسنجی ما کمتر از نظرسنجی های مربوط به وقایع کم اهمیت (ادرار کردن ، حرکات روده ، رژیم غذایی ، زمان بندی دارو) است  . با وجود این محدودیت ها ، به نظر نمی رسد این نظرسنجی باید به عنوان یک مقدمه بالینی عمل کند....

با توجه به استفاده گسترده از btxA برای اهداف آرایشی، دیستونیا، اسپاسم، سردردهای میگرنی و تنشی، سندرم درد و چندین موارد دیگر، احساس می کنیم که  در معرض قرار گرفتن ناخواسته خانمهای باردار و جنین مطمئناً با گذشت زمان در فرکانس بیشتری اتفاق می افتد. . در بعضی موارد ، ممکن است زنان در شرایطی وخیمی مانند اسپاسم خونریزی دهنده در دوران بارداری ، داشته باشند ،  ممکن است نیاز به درمان btxA داشته باشد. از داده های محدود ما، ما نمی توانیم ارتباط کیفی روشنی در مورد آسیب جنین با قرار گرفتن در معرض مادران از تزریق btxA پیدا کنیم. با این وجود ، تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس نباشد ، ما تزریق زنان باردار را توصیه نمی کنیم.

همچنین معلوم نیست btxA به شیر مادر منتقل شود ، بنابراین مهم است که مادران شیرده تا زمان جمع آوری اطلاعات بیشتر تزریق نکنند. اگر یک بیمار باردار نیاز به تزریق داشته باشد و از خطرات احتمالی  آگاهی داشته باشد ، سپس  بیمار با مشورت با پزشک معالج (پزشک) تصمیم می گیرد که  که آیا این مزایا از خطرات احتمالی جنین بیشتر است؟


ما نمی توانیم مطمئن باشیم که بوتاکس (سم بوتولینوم) در بارداری بی خطر است. به همین دلیل آژانس نظارتی داروها و محصولات بهداشتی (MHRA) به زنان باردار توصیه می کند که تزریق بوتاکس نداشته باشند ، مگر اینکه به دلیل پزشکی باشد یا به عبارتی مزایا ی آن بیشتر از خطرات باشد.

رده بندی دربارداری:
👉AU TGA
 رده بندی  بارداری: B3

👈دسته بندی بارداری FDA    اختصاصی نشده است:
FDA
ایالات متحده آمریکا قانون برچسب زنی برای محصولات دارویی که  نسخه می شود اصلاح کرده است تا نیاز به برچسب زدن به  این محصولات باشد که شامل خلاصه ای از خطرات ، بحث در مورد داده های مربوط به آن ،خلاصه و اطلاعات مربوطه برای کمک به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در تصمیم گیری ها ومشورت دادن برای استفاده داروهای تجویز شده  در دوران بارداری باشد.  دسته‌بندیهای بارداری A ، B ، C ، D و X در حال حذف هستند.

______________________________________________________________________________________________________________________________

کلیک کنید: بوتاکس در شیردهی

______________________________________________________________________________________________________________________________
 

هشدارهای مربوط به شیردهی:
 استفاده از IncobotulinumtoxinA توصیه نمی شود.
ترشح در شیر انسان: ناشناخته است
ترشح در شیر حیوانات: داده ها در دسترس نیست
نظرات: تأثیرات در نوزاد شیرخوار ناشناخته است.

 ترجمه وگردآوری منابع:راضیه فرقانی
منابع: www.ncbi.nlm.nih.gov
www.babycentre.co.uk
www.drugs.com

 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما