تزریق بوتاکس برای کاهش اسپاسم عضلانی وکاهش درد درمبتلایان به آندومتریوز

تزریق بوتاکس برای کاهش اسپاسم عضلانی وکاهش درد درمبتلایان به آندومتریوز

25 تير, 1398
تزریق بوتاکس ( بوتولینوم توکسین) برای کاهش اسپاسم عضلانی وکاهش درد درمبتلایان به آندومتریوز
 
تزریق  بوتولینوم توکسین( بوتاکس) در کاهش میزان درد و همانند استفاده از داروهای ضد درد از جمله داروهای مهارکننده اپیوئید، بسیار مؤثر بوده است. »پاملا استارتون، متخصص زنان و زایمان در NINDS، که این مطالعه را با باربارا کارپ، MD یک متخصص مغز و اعصاب و مدیر برنامه در NINDS. "بسیاری از زنان در مطالعه ما گزارش دادند که درد در کیفیت زندگی آنها تاثیر زیادی دارد و این درمان ممکن است بتواند به آنها کمک کند تا زندگی به حالت اول برگردد.

آندومتریوز چیست؟


اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که لایه بافت رحم خارج از رحم رشد می کند و تخمین زده می شود تا 176 میلیون زن در سراسر جهان تحت تاثیر قرار گیرد. این یک بیماری التهابی است که می تواند به ناباروری منجر شود و باعث درد مزمن شود.

اندومتریوز
درمان های معمول زنان عبارتند از درمان هورمونی و جراحی برای ازبین رفتن رشد آنها شود. با این حال، در بسیاری از موارد، بعد از مداخلات درد عود می کند.
در این مطالعه، زنان مبتلا به اندومتریوز تحت جراحی که عموما هورمون ها را برای سرکوب کردن دوره قاعدگی مصرف می کردند اما همچنان در معرض درد و اسپاسم عضله کف لگن قرار داشتند.
در ابتدا تزریق سم بوتولینوم یا نمک به عنوان بخشی از یک کارآزمایی بالینی با کنترل دارونما، هدف مطا لعه بر روی مناطق اسپاسم ماسک شده حداقل یک ماه پس از تزریق  ، سیزده شرکت کننده تصمیم گرفتند تزریق بوتولینوم توکسین را در مناطقی که در اسپاسم باقی مانده بود، دریافت کنند و پس از آن حداقل چهار ماه پی گیری شدند.
بوتاکس
این بیماران در مطالعه حاضر در مرکز بالینی NIH شرح داده شده است.
در همه شرکت کنندگان در طول پیگیری، اسپاسم عضله کف لگن دیده نشد ویا در عضلات کمتری ایجاد شد. در عرض دو ماه پس از تزریق، درد در تمام شرکت کنندگان کاهش یافت، در حالی که 11 نفر از 13 نفر گزارش دادند که درد آنها خفیف یا ناپدید شده است. علاوه بر این، استفاده از درمان دارویی درد در بیش از نیمی از شرکت کنندگان کاهش یافت. هشت نفر از شرکت کنندگان قبل از تزریق سم بوتولینوم، معلولیت متوسط ​​یا شدید را گزارش کردند و پس از درمان شش نفر از این بیماران بهبودی را نشان دادند.
شرکت کنندگان کاهش اسپاسم عضلانی را تجربه کردند و کاهش درد آنها باعث کاهش معلولیت و کمترین استفاده از داروهای ضد درد شد.

استفاده از بوتولوکسین در بیماری زنان


این یافته ها نشان می دهد که اسپاسم عضله کف لگن ممکن است در زنان مبتلا به آندومتریوز تجربه شود و  درد پس از درمان استاندارد کاهش مییابد. مهمتر از همه، اثرات مفید طولانی مدت بود، زیرا بسیاری از بیماران گزارش دادند که تسکین درد حداقل شش ماه طول کشیده است. 

سموم بوتولینوم مانند بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی برای عضلات اثر می کنند و برای درمان میگرن و برخی اختلالات حرکتی مورد استفاده قرار می گیرند. تحقیقات قبلی نشان داده است که سم بوتولینوم ممکن است به زنان مبتلا به انواع دیگر درد لگن مزمن کمک کند اما این درمان در زنان مبتلا به اندومتریوز مورد بررسی قرار نگرفته است.
اسپاسم عضله کف لگن
"ما می دانیم که بسیاری از پزشکان از سم بوتولینوم برای کمک به بیماران خود استفاده می کنند، اما هرکدام از تکنیک ها و روش های مختلفی از جمله مارک های مختلف سم و دوز مختلف استفاده می کنند. این مطالعه  پروتکل های استاندارد شده در درمان  درد لگن را تضمین می کند،"
دکتر کارپ گفت:
مطالعات بالینی بزرگ باید یافته های فعلی را تایید کند. علاوه بر این، تحقیقات آینده بر روی مکانیزم های مبتنی بر درد مزمن لگن و درک بهتر راه هایی که توکسین بوتولینوم ممکن است به درمان این اختلالات کمک کند، تمرکز خواهد کرد.
 
منبع: https://www.sciencedaily.com
ترجمه راضیه فرقانی
Date:July 11, 2019Source:NIH/National Institute of Neurological Disorders and Stroke

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما