علت سردردهای کوئیتال( بعدازرابطه جنسی )

علت سردردهای کوئیتال( بعدازرابطه جنسی )

21 دي 1399

علت سردردهای کوئیتال( بعدازرابطه جنسی )

پرسش وپاسخ مربوط به سردردهای کوئیتال

علت احتمالی شروع اخیر سردردهای موقتی در یک مرد 42 ساله و در غیر این مورد سالم است، چیست؟

سردرد از زمان ارگاسم

سردرد از زمان ارگاسم شروع می شود، بسیار شدید است و در نزدیکی قسمت بالای مرکز سر قرار دارد. او هیچ هاله ای، فتوفوبیا یا سایر علائم عصبی را نداشت سردرد در طی 2-3 روز آینده با کاهش تدریجی شدت و لوکالیزاسیون کمتر، به آرامی برطرف می شود.

بیمار هیچ سابقه ضربه سر را گزارش نمی کند. سابقه شغلی، تفریحی که در معرض عوامل شیمیایی، حلال ها و غیره قرار گرفته را نشان نمی دهد. بیمار در 3 هفته گذشته 3 دوره را تجربه کرده است. وی از داروهای آسپرین، تایلنول و ایبوپروفن خود درمانی کرده است اما فایده ای ندارد. وی هیچ داروی دیگری مصرف نمی کند، از نظر جسمی متناسب است و معاینه جسمی و مغز و اعصاب بدون یافته است.


درباره ارگاسم خود به خود چه میدانید؟


پاسخ از Randolph Warren Evans، MD

دانشیار بالینی در بخش مغز و اعصاب دانشگاه تگزاس در دانشکده پزشکی هوستون و دانشیار بالینی در گروه پزشکی خانواده و جامعه در کالج پزشکی بیلور.

سردرد می تواند با سرفه، تحرک و فعالیت جنسی ایجاد شود. شیوع مادام العمر سردرد خوش خیم سرفه، سردرد بدخیم ورزشی و سردرد همراه با فعالیت جنسی برای هر کدام یک درصد است. هر 3 نوع سردرد در مردان بیشتر از زنان دیده می شود.

علاوه بر این، 3 نوع سردرد بر اثر هیجان جنسی (خودارضایی یا کوئیتوس) تشدید می شود، همه در آغاز دو طرفه، با قطع فعالیت جنسی قبل از ارگاسم موجب پیشگیری یا کاهش سردرد می شود، و با هیچ اختلال داخل جمجمه ای مانند آنوریسم همراه نیست. نوع خفیف آن یک درد مبهم در سر و گردن است که با افزایش هیجان جنسی شدت می یابد.

 سردرد بعد از رابطه جنسی

نوع ناگهانی سردرد بعد از رابطه جنسی

یک سردرد شدید ناگهانی است که در اوج لذت جنسی رخ می دهد.

نوع پوسچرال یک سردرد پوسچرال شبیه به فشار کم مایع CSF است و بعد از کوئیتوس ایجاد می شود. درددر این حالت متناسب با مشخصات نوع وشدت بیماری است.

آزمایشاتی مانند MRI مغز با آنژیوگرافی MRA عروق مغزی باید در نظر گرفته شود، اگرچه انتظار می رود با توجه به سابقه سه سردرد یکسان، تشخیص پایین باشد. با این حال، در هنگام تشخیص اولین سردرد جنسی، احتیاط توصیه می شود زیرا فعالیت جنسی تا 12٪ از آنوریسم ساکولار پاره شده و 4٪ از بیماران مبتلا به SAH ناشی از خونریزی AVM  به ندرت، فئوکروموسیتوماها می توانند با فشاری خون بالا پاروکزیمال که با فعالیت جنسی، ظاهرمی شوند تحریک کننده است.

آسیب شناسی حفره خلفی مانند نئوپلاسم یا ناهنجاری کیاری بیشتر با سردردهای ثانویه به سرفه و سردردهای حرکتی همراه است.

نتایج مطالعه روی بیماران مبتلا به سردرد نوع ناگهانی

در مطالعه ای که روی بیماران مبتلا به سردرد نوع ناگهانی انجام شد، کسانی که قبل از ارگاسم فعالیت جنسی را متوقف کردند، مدت زمان سردرد را از 5 دقیقه تا 2 ساعت تجربه کردند. کسانی که ارگاسم را تجربه کردند، 3 دقیقه تا 4 ساعت سردرد شدید و 48-1 ساعت بعد سردرد خفیف تری داشتند. چهل درصد بیماران مبتلا به نوع ناگهانی نیز از سردردهای شدید رنج می برند. سابقه شخصی یا خانوادگی میگرن در سردردهای جنسی معمول است. این سردردها بیشتر در مواقعی اتفاق می افتند که فرد سعی کند بیش ازیک ارگاسم را بعد از یک فاصله کوتاه بدست آورد.

سیلدنافیل می تواند در 10٪ از مصرف کننده ها سردرد ایجادکند . درد اطراف سر می تواند به دلیل خودارضایی باشد. دردهای شدید شبیه به گرفتگی گردن در بیمار مبتلا به میلوپاتی اسپوندیلیتیک فشاری گردن مشخص شده است و درد کشاله ران و دستگاه تناسلی در بیماران دیگر که نخاع تحت فشار می باشد می توان به آن اشاره کرد که همزمان با سردرد در این بیماران وجود دارد.

سردرد پس از سکس

سابقه طبیعی نوع ناگهانی سردردهای جنسی خوش خیم متغیر است. در مطالعه ای بر روی 26 بیمار، 50٪ پس از 6 هفته تا 6 ماه سردرد برطرف شد اما پس از بهبودی تا 6 سال 50٪ عود کرد. با کاهش وزن، یک برنامه ورزشی، نقش منفعل تر در هنگام مقاربت، تغییر در وضعیت بدن، محدودیت فعالیت جنسی اضافی در همان روز و داروها، ممکن است از سردرد جلوگیری شود. ایندومتاسین، ارگوتامین تارتارات، متی سرژید یا ناراتریپتان که مصرف آن قبل از فعالیت جنسی به عنوان پیشگیری گزارش شده است.

پیشگیری روزانه در صورت بروز این نوع سردرد

پروپرانولول (40-200 میلی گرم در روز در روز) و دیلتیازم (60 میلی گرم 3 بار در روز) می توانند به عنوان پیشگیری روزانه در صورت بروز این نوع سردرد، تجویز شوند.

منبع: www.medscape.com

ترجمه: راضیه فرقانی

 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما