تصویر برداری حرارتی به همراه نرم افزار تشخیصی کارآیی غربالگری سرطان پستان را نشان می دهد

تصویر برداری حرارتی به همراه نرم افزار تشخیصی کارآیی غربالگری سرطان پستان را نشان می دهد

19 آبان, 1399

تصویر برداری حرارتی به همراه نرم افزار تشخیصی کارآیی غربالگری سرطان پستان را نشان می دهد.

حساسیت و تجزیه و تحلیل سطح زیر منحنی (AUC) ترموگرافی که با نرم افزار تشخیصی همراه است نشان می دهد "اثربخشی ابزار برای غربالگری سرطان پستان" ، یک مطالعه مقایسه ای مشاهده ای از هندوستان که توسط انجمن آمریکایی انکولوژی بالینی منتشر شد

محققان می گویند که این محصول Thermalytix به طور بالقوه برای کشورهای کم درآمد و متوسط ​​مناسب است زیرا قابل حمل است و تجزیه و تحلیل خودکار تصاویر حرارتی را نشان می دهد - و بنابراین می تواند توسط تکنسین ها با "حداقل آموزش" انجام شود.


تفسیر گزارش ماموگرافی _ BI_RADS


نویسندگان این تحقیق می گویند، ترموگرافی معمولی شامل تفسیر دستی تصاویر حرارتی، پیچیده است که "اغلب به دلیل ذهنی بودن منجر به نتایج اشتباه می شود."

Kakileti در یک ایمیل به Medscape Medical News توضیح داد که این تفسیر دستی از تصاویر حرارتی ممکن است شامل بررسی 200 سایه رنگ باشد ، که "نشانه دما بیش از حد زیاد است."

با این حال ، یک متخصص ماموگرافی آمریکایی که برای اظهار نظر به وی مراجعه شد ، ترموگرافی را رد کرد - حتی با پیچیدگی جدید امتیاز دهی تشخیصی با کمک نرم افزار توسط Thermalytix - به دلیل محدودیت های ذاتی کاملاً برای تشخیص زودرس سرطان پستان نامناسب است.

دکتردانیل کوپانس ، از دانشگاه هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون ، در یک ایمیل به Medscape Medical News گفت: "تصویربرداری حرارتی از هر نوعی هیچ ارزشی در یافتن سرطان پستان ندارد." وی گفت: تصویربرداری حرارتی فقط گرمای پوست و شاید چند میلی متر در زیر پوست را تشخیص می دهد و بنابراین برای سرطان های عمیق تر قدرت مناسب نیست ، گرمای ناشی از آن توسط سیستم عروقی منتقل می شود.

این مطالعه جدید شامل 470 زنی بود که برای غربالگری پستان در دو مرکز در بنگلور ، هند مراجعه کردند. در مجموع 238 زن علائمی مانند توده پستان ، ترشحات پستانک ، تغییرات پوستی یا درد پستان داشتند. 232 زن باقیمانده بدون علامت بودند.

همه شرکت کنندگان تحت آزمایش ترمالیتیکس و یک یا چند آزمایش مراقبت استاندارد برای غربالگری سرطان پستان (مانند ماموگرافی ، سونوگرافی ، بیوپسی ، آسپیراسیون با سوزن ظریف یا الاستوگرافی) قرار گرفتند. در مجموع 78 زن ، یا 16/6 درصد از گروه به طور کلی ، بدخیمی تشخیص داده شدند.

برای کل گروه 470 زن ، در تشخیص بدخیمی پستان حساسیت Thermalytix _91.02٪ (علامت دار ، 85.89٪ ، بدون علامت ، 100٪) و اختصاصی بودن 82.39٪ (علامت دار ، 69.04٪ ، بدون علامت ، 41.49٪) بود. ترمالیتیکس بطور کلی AUC 0.90 ، با AUC 0.82 برای زنان علامت دار و 0.98 برای زنان بدون علامت نشان داد.

تصویر برداری حرارتی به همراه نرم افزار تشخیصی کارآیی غربالگری سرطان پستان

نویسندگان این مطالعه هم حساسیت و هم AUC را "بالا" توصیف کردند. نتایج حاصل از این مطالعه ، كه نویسندگان آن را مقدماتی توصیف كردند ، حامی مالی تحقیق ، نیرامای را ترغیب كرد تا برنامه ریزی یك آزمایش بزرگ در چند كشور را آغاز كند. اما کوپانس ، که به عنوان مشاور در شرکت DART Inc که واحدهای توموسنتز دیجیتال پستان را در چین تولید می کند کار می کند ، اظهار داشت که این تحقیقات بی نتیجه خواهد بود. کوپانس مجدداً گفت: "به نظر می رسد تصویربرداری حرارتی از آنجا که منفعل است هر چند سال یکبار سر خود را بالا می آورد ، اما نتیجه نمی دهد و اتلاف هزینه است."

وی تأكید كرد: "استفاده از آن می تواند با منصرف كردن زنان از غربالگری با ماموگرافی كه ثابت شده برای نجات جان افراد است ، خطرناك باشد".

ترمالیتیکس در مقایسه با ماموگرافی

محققان همچنین نتایج غربالگری را در زیر مجموعه 242 زن که هم ترمالیتیکس و هم ماموگرافی انجام داده اند مقایسه کردند. نتایج نشان داد که ترمالیتیکس حساسیت بالاتری نسبت به ماموگرافی داشت 91/23

درصد در مقابل 96/85 درصد) ، اما ماموگرافی اختصاصی بودن بالاتری نسبت به ترمالیتیکس داشت (94.05 درصد در مقابل 68.65 درصد).

در گروه بدون علامت که هر دو آزمایش را انجام دادند (95 = n) ، چهار سرطان تشخیص داده شد و ترمالیتیکس حساسیت برتر از ماموگرافی (100٪ در مقابل 50٪) ، کاکیلتی و همکارانش مشخص کردند

Thermalytix تغییرات عروقی را بیش از حد ارزیابی می کند

در زیرمجموعه 228 زن که تحت ماموگرافی قرار نگرفتند (به دلیل دنسیته بالای پستان، سن پایین تر ، یا دلایل دیگر) ، ترمالیتیکس تومورها را در همه بیماران به جز 3 نفر از 21 بیمار که به سرطان پستان مبتلا شدندرا تشخیص داده شده بود. نویسندگان اظهار داشتند که از آنجا که تجزیه و تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی آنها از عروق و همچنین تغییرات دما در پوست متمم تشخیص نقاط داغ بوده ، قادر است ضایعات کوچک را تشخیص دهد.

در مطالعه حاضر ، 24 تومور بدخیم قطر <2 سانتی متر داشتند و ترمالیتیکس توانست 17 مورد از تومورها را مثبت تشخیص دهد ، از نظر میزان حساسیت 71٪ برای تومورهای T1. این در مقایسه با میزان حساسیت 68٪ برای ماموگرافی برای تشخیص همان تومورهای T1 است. ترمالیکس همچنین نتایج امیدوار کننده ای را در زنان کمتر از 40 سال نشان داد که برای آنها ماموگرافی غربالگری معمولاً توصیه نمی شود. آزمایش خودکار تمام 11 تومور را در نهایت در این گروه جوان تشخیص داد.

محققان می نویسند: "ترمالیتیکس یک آزمایش قابل حمل ، غیرتهاجمی و بدون تشعشع است که در این مطالعه مقدماتی نتایج امیدوار کننده ای را نشان داده است" ، و این می تواند یک روش مقرون به صرفه و مقیاس پذیر برای غربالگری در مناطق دور افتاده باشد.

کاکیلتی و همکارانش خلاصه می کنند: "ما معتقدیم که Thermalytix ... آماده است که روش امیدوار کننده ای برای غربالگری سرطان پستان باشد."

FDA درمورد ترموگرافی جایگزین ماموگرافی هشدار می دهد

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اخیراً نسبت به استفاده از ترموگرافی به عنوان جایگزین ماموگرافی برای غربالگری یا تشخیص سرطان پستان هشدار داده و خاطرنشان كرده است كه گزارش هایی دریافت كرده است كه در مراكزی كه ترموگرافی ارائه می شود ، اغلب اطلاعات نادرستی در مورد فناوری فراهم می شود. بیماران را که باور کنند که این گزینه یا گزینه ای بهتر از ماموگرافی است گمراه کننده می باشد.

کوپانس می گوید که گروه های دیگر در تحقیقات ترموگرافی سرمایه گذاری کرده اند. وی اظهار داشت: "اسرائیلی ها میلیون ها نفر را صرف کار در رویکرد مشابهی کردند که نتیجه ای نداشت."

رادیولوژیست بوستون می گوید ، نرم افزار جدید Thermalytix که از هوش مصنوعی گرفته شده است ، "یک حیله" است. وی با اشاره به آنچه تومورهای بافتی عمیق تر است و برای تکنولوژی تشخیص گرما غیرقابل دسترسی است ، اظهار داشت: "اگر اطلاعات اولیه در دسترس نباشد ، كامپیوتر نمی تواند آن را پیدا كند."

منبع: www.medscape.com

ترجمه : راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما