پاپیلومای داخل مجرایی

پاپیلومای داخل مجرایی

30 شهريور, 1399
پاپیلومای داخل مجرایی
Intraductal Papilloma
 
شرایط خوش خیم پستان می تواند باعث ایجاد توده شود. یکی از این شرایط پاپیلوم اینتراداکتال است. پاپیلومای اینتراداکتال یک تومور کوچک و خوش خیم است که در یک مجرای شیر در پستان ایجاد می شود. این تومورها از غده و بافت فیبری و همچنین عروق خونی ساخته شده اند. این عوامل معمولاً در زنان بین 35 تا 55 سال بروز می کنند. هیچ عامل خطر شناخته شده ای برای پاپیلوم داخل  مجرایی وجود ندارد.
 
انواع مختلف پاپیلوم داخل مجرایی چیست؟
 
 هنگامی که یک تومور منفرد در مجاری بزرگ شیر رشد می کند، به آن پاپیلوم داخل مجرایی انفرادی گفته می شود. معمولاً به صورت یک توده کوچک در کنار نوک پستان احساس می شود و ممکن است باعث ترشح یا خونریزی پستان شود. این نوع توده با خطر بالاتر سرطان پستان ارتباط ندارد. 
 شرایط احتمالی ایجاد توده های پستان مجاری دورتر از نوک پستان شما کوچکتر هستند و پاپیلوماها در این ناحیه معمولاً به صورت خوشه های تومورهای کوچک ظاهر می شوند. این تومورها پاپیلومای چندگانه نامیده می شوند و با خطر کمی  سرطان پستان در ارتباط هستند. 
 
 پاپیلوماهای متعدد با یک بیماری پیش سرطانی پستان در ارتباط هستند که به آن هیپرپلازی آتیپیک گفته می شود. این بیماری در هنگام رشد بیش از حد غیر طبیعی سلول،در مجاری شیر ایجاد می شود. پاپیلوماتوز دراین موارد میتواند خطر بالاتر سرطان پستان همراه است.
 
____________________________________________________________
بیشتربخوانید: ترشحات نوک پستان
____________________________________________________________

 
 
علائم پاپیلوم داخل مجرایی 
 
 پاپیلوم داخل مجرایی می تواند باعث بزرگ شدن پستان ، توده ها و ترشحات نوک سینه شود. برخی از افراد همچنین ممکن است درد یا ناراحتی در پستان خود داشته باشند. پاپیلوم داخل مجرایی معمولاً به صورت یک توده بزرگتر در نزدیکی نوک پستان شما یا به صورت چندین توده کوچکتر دورتر از پستان ظاهر می شود. این توده ها به طور معمول 1 تا 2 سانتی متر عرض دارند ، اما می توانند بزرگتر نیز باشند. اندازه توده به اندازه مجرای محل رشد آن بستگی دارد. بعضی اوقات حتی قادر به احساس توده نیستید. علائم پاپیلوم داخل مجرایی بسیار شبیه به انواع دیگر تومورهای پستان است.
 
 
آیا این ممکن است در مادران شیرده اتفاق بیفتد؟ اگر خون از پستان مادر شیرده جاری شود چه؟
 
 در اوایل شیردهی ، وقتی همراه با نوک پستان دردناک و آسیب دیده باشد، این احتمال ضعیف است  اگر این خونریزی به دلیل پاپیلوم داخل مجرایی باشد، ترشحات خونی فقط از یک مجرا در یک پستان ایجاد می شود و بدون درد خواهد بود. شما باید به شیر دادن به پستان دیگر ادامه دهید. پستانی را که خونریزی می کند بیمار پمپ کند و شیر را با خون قابل مشاهده در آن دور بریزد. 
 
خونریزی معمولاً به خودی خود و بدون هیچ درمانی متوقف می شود. اگر خونریزی طی دو روز ادامه داشت، نیازمند بررسی بیشتر میباشد. 
 
_____________________________________________________
________________________________________________________________
 
تشخیص 
 
اولین قدم معمولا سونوگرافی است . این نوع  تصویربرداری نسبت به ماموگرافی استاندارد در نشان دادن پاپیلوماها موثرتر است. با این حال ، برای بررسی سایر انواع ناهنجاری ها ، ماموگرافی نیز انجام می شود. آزمایشات اضافی نیز ممکن است انجام شود: برای رد سرطان می توان نمونه برداری از پستان را انجام داد. درصورت ترشحات بیوپسی و آنالیز میکروسکوپی میتواند راهکار بهتری باشد
 
درمان 
 
جراحی برای برداشتن پاپیلوما و قسمت آسیب دیده مجرای شیر. بافت های برداشته شده در طی جراحی از نظر بدخیمی بررسی میکروسکوپی میگردد.
 
 چشم انداز طولانی مدت برای افراد مبتلا به پاپیلوم داخل تزریقی چیست؟
 
 چشم انداز افراد مبتلا به پاپیلوم داخل هدایت معمولاً پس از برداشتن پاپیلومای جراحی خوب است. اگر مریض  چندین پاپیلوما داردو زیر 35 سال ندارد ، باید ارزیابی در مورد افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان شود. 
 
پروفیلاکسی از عدم ابتلای مجدد 
 
هیچ روش خاصی برای جلوگیری از پاپیلوم داخل مجرایی وجود ندارد.
 
ترجمه:مریم سادات معصوم زاده 
منبع: www.healthline.com

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما