تغییرات خوش خیم پستان دراتباط با بارداری و شیردهی

تغییرات خوش خیم پستان دراتباط با بارداری و شیردهی

3 بهمن, 1398

اگرچه بیشترین تغییرات پستان در دوران بارداری و بعد از آن خوش خیم است ، یک کلمه احتیاط است: سرطان پستان در زنان باردار و مادران تازه زایمان کرده می تواند و ممکن است اتفاق بیفتد. هر گونه علائم غیرمعمول ، مانند توده یا ناحیه تحریک شده ، باید فوراً به پزشک گزارش شود. همیشه بهتر است که علائم غیر طبیعی بررسی شود.

اگر توده پستان دارید ، پزشک احتمالاً پستان را معاینه می کند و دستور تصویربرداری (یا مطالعات) را می دهد. ماموگرافی با سپر شکمی (سپر ویژه ای برای محافظت جنین در معرض اشعه X) ایمن در نظر گرفته شده است. با این حال ، سونوگرافی - که از امواج صوتی استفاده می کند و نه اشعه X - معمولاً آزمایش مورد نظر است. این می تواند به پزشک شما کمک کند تفاوت بین کیست ، که پر از مایعات است ، و توده ای که دارای برخی از قسمت های جامد است را تشخیص دهد. ممکن است یک کیست آسپیراسیون شود (با سوزن ریز تخلیه شود) و یک توده جامد ممکن است برای رد سرطان از بیوپسی سوزنی استفاده کنید.

در دوران شیردهی ، یک مشکل شایع عفونت است که می تواند باعث درد ، قرمزی و التهاب شود. عفونت پستان می تواند بسیار پایدار باشد ، اما بیشتر آنها به درمان با آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهند. اگر علائم شما بهبود نیافت ، پزشک باید هرگونه احتمال بروزسرطان التهابی پستان را رد کند. این یک نوع سرطان تهاجمی اما نادر از سرطان پستان است که در ابتدا به عنوان یک منطقه قرمزی و سوزش پوست ظاهر می شود ، بدون یک توده مشخص درپستان. پزشک ممکن است لازم باشد که بیوپسی پوستی یا بافتی را برای اطمینان درخواست دهد.

برای اکثر خانم ها ، تغییرات پستان در دوران بارداری و شیردهی خوش خیم است. هر یک از شرایط خوش خیم که قبلاً مورد بحث قرار گرفته است می تواند در یک زن باردار ظاهر شود. در زیر شرایط خوش خیم به طور خاص با بارداری و شیردهی مرتبط است. هیچ کدام با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه نیستند.

تغییرات پستان در دوران بارداری

آدنوم شیردهی

آدنوم شیردهی شایعترین علت توده پستان در یک خانم باردار یا شیرده است. آدنوما توموری است که از بافت غددی تشکیل شده است. هورمونهای مرتبط با بارداری و شیردهی می تواند این آدنوم را ایجاد کنند. ممکن است یک آدنوم شیردهی یا چند عدد از آنهارا داشته باشید. توده متحرک است ، آنها مرزهای واضحی دارند و معمولاً حاوی چندین لوبول (لوبوله شده) هستند.

توده پستان در مادر بارداربه احتمال زیاد یک آدنوم شیردهی است زیرا این شایع ترین توده جامد در یک خانم باردار یا شیرده است که تقریبا 70 درصد از کل ضایعات بیوپسی شده در این جمعیت را تشکیل می دهد.

ویژگی های بالینی و سونوگرافی ، اگرچه غیر خاص است ، اما مطمئناً با این موجود باخوش خیم بودن مطابقت دارد. بیوپسی تحت گایدسونوگرافی از این توده ، تشخیص آدنوم شیرده را با برخی از مناطق نکروز کانونی تأیید کننده است.

آدنوم شیردهی

با توجه به خوش خیم بودن توده ، پیگیری کوتاه مدت لازم است. بیمار به طور معمول به شیردهی ادامه دهد. پس از گذشت سه ماه از معاینه ، ممکن است توده دیگر قابل لمس نباشد..

تشخیص افتراقی ها برای توده قابل لمس پستان در خانمهای باردار یا شیرده

✔️آدنوم شیردهی.

✔️فیبروآدنوما

✔️آدنوم لوله ای.

✔️هایپرپلازی لوبولار (یک رویداد فیزیولوژیکی طبیعی در بارداری).

✔️سرطان پستان.

✔️ماستیت کانونی

✔️تومور فیلوئید.

"آدنوم شیردهی" یا "تومور پستان حاملگی" نیز گفته می شود ، آدنوم شیردهی یک تومور خوش خیم استروما است که فقط در ارتباط با حاملگی رخ می دهد و به طور معمول از سه ماهه سوم و در طول دوره شیردهی مشاهده می شود. از نظر بالینی عموماً یک توده محكم ، متحرك كه معمولاً پس از قطع تغذیه با شیر مادر به طور خودبخود ازبین می رود.

توده ای در پستان

گالاکتوسلها

گالاکتوسل ها کیست پر از شیر هستند که تصور می شود از انسداد مجاری در هنگام شیردهی باشد. اولین علامت معمولاً یک توده چسبناک در پستان است. سونوگرافی می تواند تأیید کند که در واقع کیست است. در بعضی موارد برای رفع علائم ممکن است یک گالاکتوسل تخلیه شود. کمپرس های سرد یا بسته های یخی و یک سوتین راحت و پشتیبان می توانند به شما کمک کنند. اگر یک گالاکتوسل عود شود ، می تواند دوباره تخلیه شود. در تعداد کمی از موارد ، می تواند منجر به عفونت شود که نیاز به درمان آنتی بیوتیک ها داشته باشد.

ترشحات خونین نوک پستان

در دوران بارداری یا شیردهی ، بسیاری از خانمها ترشحات خونین نوک پستان را تجربه می کنند. این ممکن است به دلیل آسیب یا مشکل اساسی باشد که ممکن است ارزیابی شود. پزشک شما ممکن است یک نمونه از ترشحات را برای تجزیه و تحلیل در زیر میکروسکوپ بگیرد ، و ذکر کند که مجرای درگیر چیست. معمولاً هیچ چیز غیرطبیعی پیدا نمی شود و پزشک می تواند در طول قرارهای پیگیری ، نظارت شما را ادامه دهد.

در صورت وجود سلول های غیر طبیعی در نمونه و یا وجودتوده ای در پستان ، ممکن است نیاز به تصویربرداری بیشتر و بیوپسی بیشتر باشد. شما و پزشکتان می توانید با هم مشورت کنید تا تصمیم بگیرید بهترین وضعیت شما چیست.

ماستیت

در دوران شیردهی ، غیر معمول نیست که نوک سینه ها دچار زخم شدن و ایجاد ترک های کوچک شوند ، به خصوص هنگامی که تازه شیردهی را شروع کرده اید. باکتری ها می توانند روی پستان تکثیر یافته و از طریق نوک سینه وارد بدن شوند و باعث ایجاد عفونت موسوم به ماستیت شوند. همانطور که بدن سعی می کند با عفونت مقابله کند ، پستان می تواند قرمز ، ملتهب و حساس شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب ، سردرد ، عموماً احساس ضعف ، لمس توده درناحیه، آبسه ترشحات سفید رنگ نوک پستان یا انباشتگی چرک در ناحیه

توده پستان

ماستیت با آنتی بیوتیک درمان می شود. حداکثر باید طی حدود 10 روز یا 2 تا 3 هفته بهتر شود. برای تسکین درد ، داروهای بدون نسخه ضد درد مانند استامینوفن (نام تجاری: Tylenol) یا ایبوپروفن (نام های تجاری: Advil ، Motrin) می توانند در کنار کمپرس های گرم هر چند ساعت یکبار مفید واقع شوند. اگر آبسه تشکیل شود ، ممکن است نیاز به تخلیه با استفاده از سوزن یا طی یک عمل جراحی کوچک انجام شود.

منابع:

 
 

ترجمه:

راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما