ارتباط کمبود ویتامین D و خطرزایمان زودرس

ارتباط کمبود ویتامین D و خطرزایمان زودرس

5 ارديبهشت, 1399

ارتباط کمبود ویتامین D و خطرزایمان زودرس

  یک مطالعه جدید نشان می دهد ،در زنانی که میزان ویتامین D خونشان در دوران بارداری پایین است ، به احتمال زیاد زایمان زودرس بیشتر وجود دارد.


محققان دریافتند که زنان با کمترین میزان ویتامین D در حدود 1.5 برابر بیشتر از افرادی که بالاترین میزان ویتامین را دارند ، زودتر از موعد زایمان دارند. این یافته حتی پس از  اینکه محققان ، سایر عوامل مرتبط با تولد زودرس ، مانند اضافه وزن ، چاقی ، و سیگار کشیدن را درنظر گرفته واختصاص دادند
لیزا بادنار ، استادیار اپیدمیولوژی و زنان و زایمان و زنان و زایمان در دانشگاه پترزبورگ که مدیریت ورهبری مطالعه را بر عهده داشت.


 گفت: "مادرانی که در اوایل بارداری دچار کمبود ویتامین D بودند ، بیشتر از خانمهایی که کمبود ویتامین D ندارند ،  #زایمان_زودرس دارند." ،
اگرچه در این مطالعه ارتباط قوی بین سطح ویتامین D و تولد زودرس وجود دارد ، بادنار خاطر نشان کرد که این مطالعه به منظور اثبات سطح پایین ویتامین D در واقع باعث زایمان زودرس نشده است. وی گفت: "ما به طور مطلق نمی توانیم علت و معلول را ثابت کنیم."
این تحقیق در شماره ماه فوریه زنان و زایمان منتشر شده است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده بودجه لازم را برای این تحقیق فراهم کردند.


طبق اعلام هیئت غذا و تغذیه انستیتوی پزشکی ، زنان باردار باید روزانه 600 واحد بین المللی (IU) ویتامین D دریافت کنند. بدن پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور طبیعی #ویتامین_D را تولید می کند. تعداد کمی از مواد غذایی حاوی ویتامین هستند. با این حال ، ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا یا ساردین منبع خوبی هستند. ویتامین D به لبنیات در ایالات متحده اضافه می شود.


ویتامین D به حفظ استخوانهای سالم کمک می کند. به گفته مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) همچنین به عضلات و اعصاب به درستی کار می کند.
زایمان زودرس می تواند منجر به مشکلات مادام العمر نوزاد شود و این خطر بیشتر از تولد نوزاد است.  ، نوزاد قبل از 37 هفته بارداری متولد می شود ، نارس محسوب می شود. به گزارش مارس دیمس ، زایمان زودرس می تواند تعدادی از مشکلات از جمله موارد مربوط به ریه ها ، مغز ، چشم ها ، گوش ها و دستگاه گوارش و سیستم ایمنی را ایجاد کند.


بدنار توضیح داد که مطالعات قبلی در مورد میزان ویتامین D و تأثیر آنها بر زایمان زودرس درهم آمیخته شده است. وی گفت: "یکی یا دو مطالعه بزرگ نشان داد که کمبود ویتامین D خطر را افزایش می دهد." با این حال ، مطالعات کوچکتر هیچ ارتباطی نیافتند

میزان ویتامین دی بستگی به فصل دارد، و طبیعاتا در زمستان مقدار آن کاهش بیشتری دارد. همچنین میزان ویتامین دی بستگی به محل زندگی افراد نیز دارد. دکتر بودنار ادامه می دهد در مقایسه با سایر گروه ها، خانم های سیاه پوست بیشتر در معرض فقر ویتامین دی هستند.
برای این آزمون جدید محققین بر روی 2100 خانم متمرکز بودند که #زایمان_زودرس نداشتند از طرفی 1100 خانم دیگر نیز در این آزمون وجود داشتند که زایمان زودرس را تجربه کرده بودند. همه خانم های شرکت کننده در این آزمون نوزاد تک قلو به دنیا آوردند و بازه این بررسی سال های 1999 تا 2010 بوده است.


محققین دریافتند خانم هایی که دچار کاهش میزان ویتامین دی در خون خود هستند، بیشتر در خطر زایمان زودرس قرار دارند.
بر اساس گفته های دکتر بودنار هیچ توافق جهانی برای تعریف کمبود ویتامین دی وجود ندارد. به طور کلی براساس آن چه NIH گزارش کرده است زیر 30 نانو مول بر لیتر برای سلامت انسان بسیار کم است در حالی که مقادیر بالای 50 نانومول بر لیتر برای اغلب افراد مناسب به نظر می رسد.
در این آزمون دکتر بودنار و همکاران، خانم ها را بر اساس میزان ویتامین دی در خون آنها به این ترتیب گروه بندی کردند: خانم هایی که غلظت ویتامین دی در خون آنها کمتر از 50 نانومول بر لیتر بوده است، خانم هایی که بین 50 تا 74.9 نانومول بر لیتر بودند و گروه سوم نیز غلظت 75 نانومول بر لیتر یا بالاتر از آن را داشتند. قبل از تنظیمات مربوط به ریسک بارداری زودرس، محققین دریافتند که بیش از 11 درصد مادرانی که کمترین میزان ویتامین دی را داشتند قبل از هفته 37 زایمان کرده بودند. در حدود 9% مادران در گروه دوم زایمان زودرس داشتند و در گروه سوم 7% افراد زایمان زودرس داشتند.
وقتی محققین اطلاعات را بر اساس ریسک زایمان زودرس بررسی می کردند دریافتند که ارتباط مشابهی بین کاهش ویتامین دی و زایمان زودرس وجود دارد.
اما مسئله این است که چطور ویتامین دی می تواند مانع از زایمان زودرس شود؟ بنابر گفته های دکتربودنار، یکی از احتمالات این است که

 ویتامین دی به کاهش #عفونت_باکتریایی در #جفت کمک می کند و بنابراین از بروز زایمان زودرس جلوگیری می کند!


اما او ادامه می دهد که خانم ها نباید مصرف بی رویه و سرخود مکمل های ویتامین دی را آغاز کنند، خانم ها بر اساس توصیه پزشکان ویتامین های پریناتال را مصرف نمایند(این مکمل ها حاوی ویتامین دی هستند).
بر اساس گفته های دکترJennifer Wu ، متخصص زنان در بیمارستان هیل لناکس نیویورک ، این آزمون نشان داد که به نظر می رسد ارتباط وابسته به دوز بین ویتامین دی و زایمان زودرس وجود دارد و کاهش میزان آن با افزایش ریسک زایمان زودرس همراه است.
ایشان هم چنین ادامه می دهد در این باره به اطلاعات بیشتری نیاز است. یکی از اساسی ترین سوالاتی که باید به آن پرداخته شود این است که اگر تحقیقات آینده نیز به همین نتیجه رسید، چه مکمل ویتامین دی می تواند بهترین باشد؟

https://consumer.healthday.com

📝ترجمه راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما