باکتریوری بدون علامت چیست؟

باکتریوری بدون علامت چیست؟

21 اسفند, 1398

باکتریوری بدون علامت زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها در نمونه کامل ادرار وجود دارند. این ناشی از کلونیزاسیون باکتریایی دستگاه ادراری است.

عفونت ادراری (UTI) باعث علائمی مانند تکرر ادرار ، ادرار دردناک یا درد لگن می شود. اما باکتریوری بدون علامت علائم قابل توجهی را ایجاد نمی کند. این بیماری به سادگی به تشخیص تعداد زیادی باکتری در یک نمونه ادرار اشاره دارد.

با این وجود ، دلیل خوبی وجود دارد که نگران این عفونت باشید ، به ویژه اگر باردار باشید. این بیماری می تواند به یک UTI علامت دار فوقانی منجر شود (یعنی پیلونفریت). بیماری پیلونفریت نوعی عفونت کلیوی است که می تواند منجر به عوارض در دوران بارداری شود.

باکتریوری بدون علامت 1 تا 5 درصد از زنان یائسه سالم و 9/1 تا 9/5 درصد از زنان باردار را تحت تأثیر قرار می دهد. باکتریوری بدون علامت در مردان شیوع کمتری دارد.

 

چه عواملی باعث ایجاد باکتریوری بدون علامت می شوند؟

 

چه عواملی باعث ایجاد باکتریوری بدون علامت می شوند؟

باکتری ها به طور معمول در حین مقاربت یا هنگام تخلیه روده وارد دستگاه ادراری می شوند. باکتری E. coli مسئول بیشتر موارد باکتریوری بدون علامت است.

سایر گونه های باکتریایی همچنین می توانند باعث کلونیزاسیون شوند ، از جمله:

کلبسیلا پنومونیه

پروتئوس میرابلیس

پسودومونا آراژینوس Pseudomonas aeruginosa

گونه های استافیلوکوکی

گونه های انتروکوک

استرپتوکوکهای گروه B

عوامل خطر باکتریوری بدون علامت چیست؟

عوامل خطر باکتریوری بدون علامت

از آنجا که باکتریوری بدون علامت علائم ایجاد نمی کند ، مهم است بدانید چه چیزی خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

محققان تعدادی از عوامل خطر را شناسایی کرده اند، از جمله:

بارداری

دیابت

افزایش سن

اختلالات سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند HIV ، ایدز و برخی سرطانها

مصرف داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند

پروسیجرهایی ( جراحی های کوچکی) که بر مجاری ادراری تأثیر می گذارند:

پیوند کلیه

انسداد مجاری ادراری مانند سنگ

از دست دادن کنترل مثانه

وجود سوند ادرار

آسیب نخاعی

اگر هر یک از این نگرانی ها یا شرایط پزشکی را دارید یا ممکن است وجود داشته باشید ، ممکن است در معرض باکتریوری مجانبی بدون علامت باشید.

با این حال ، طبق دستورالعمل های بالینی اخیر ، غربالگری باکتریوری بدون علامت فقط برای زنان باردار ، افرادی که تحت عمل آندوسکوپی مجاری ادراری قرار گرفته اند ، و افراد مسن تر با علائم UTI توصیه می شود.

خطر باکتریوری

 

عوارض باکتریوری بدون علامت در دوران بارداری چیست؟

در زنان غیر باردار ، باکتریوری بدون علامت به ندرت باعث مشکلات جدی می شود. با این حال ، در زنان باردار این عفونت می تواند به سمت بالا پیش رود ، و باعث ایجاد مجاری ادراری حاد ، سیستیت حاد و پیرونفریت حاد می شود.

باکتریوری می تواند منجر به عواقب نامطلوب حاملگی از منبع قابل اعتماد مانند وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس شود. زایمان زودرس شایعترین علت عوارض جدی - از جمله مرگ - در نوزادان تازه متولد شده است.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، تا 45 درصد از زنان باردار مبتلا به باکتریوری بدون علامت درمان نشده بدون سندرم مبتلا به پیلونفریت خواهند شد.

یک عفونت کلیوی همچنین می تواند منجر به سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) یا سپسیس شود. سپسیس هنگامی رخ می دهد که ارگانیسم های بیماری زا یا سموم به خون یا بافت حمله می کنند. هر دو می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

باکتریوری بدون علامت چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجا که مبتلایان به این بیماری بدون علائم تعریف می شوند ، کشت مثبت ادرار تنها وسیله تشخیص است.

اگر باردار باشید ، پزشک شما احتمالاً غربالگری را انجام می دهد. زنان باردار باید در اوایل بارداری خود ، بین هفته دوازدهم و شانزدهم بررسی شوند.

پزشک به شما یک نمونه ادرار تمیز بین جریان داده می دهد. سپس این نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود. این نمونه می تواند به پزشک شما کمک کند نوع و تعداد باکتری های موجود را تشخیص دهد.

آزمایشگاه از یک اندازه گیری به نام واحد تشکیل کلونی در هر میلی لیتر (CFU / میلی لیتر) استفاده می کند تا تعداد باکتری های موجود در ادرار شما را بشمارد.

 

در مورد باکتریوریی بدون علامت ، یک نمونه ادرار مثبت حداقل 100000 CFU / میلی لیتر تعریف می شود.

اگر نمونه ادرار شما مثبت است و هیچ علائمی از UTI ندارید ، می توانید باکتریوری بدون علامت تشخیص داده شوید.

معیارهای تشخیصی بین زن و مرد و به طور خاص زنان باردار متفاوت است. زنان غیر باردار قبل از تشخیص باکتریوری بدون علامت ، باید دو نمونه مثبت متوالی از همان گونه باکتریایی را نشان دهند.

بیشتر پزشکان با یک نمونه ادرار یک زن باردار که تکثیر باکتری به میزان کافی را نشان دهد درمان را شروع می کنند. مردان و افرادی که سوند ادراری دارند،فقط نیاز به ارائه یک نمونه مثبت دارند.

چگونه باید باکتریوری بدون علامت در دوران بارداری درمان شود؟

عفونتهای باکتریایی معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شوند. با این حال ، افراد غیر باردار مبتلا به باکتریوری بدون علامت به طور کلی نیازی به درمان ندارند. این امر به این دلیل است که هیچ عارضه ای وجود ندارد و باکتری ها ممکن است با گذشت زمان به طور خودبخود پاک شوند.

 

چگونه باید باکتریوری بدون علامت در دوران بارداری درمان شود

 

مصرف آنتی بیوتیک ها همچنین می تواند تعادل طبیعی باکتری ها در بدن شما را مختل کند. علاوه بر این ، تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک ها می تواند ظهور سویه های باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک را تقویت کند.

با این حال، درمان آنتی بیوتیکی باکتریوری بدون علامت برای گروه های زیر توصیه می شود:

زنان باردار

افرادی که تحت پروسیجرهای مربوط به دستگاه ادراری یا پروستات قرار دارند

افراد گروه های فوق باید از نظر باکتریوری بدون علامت مورد معاینه قرار گیرند تا در صورت مشخص شدن شرایط ، درمان سریع شروع شود.

چه نوع آنتی بیوتیکی ممکن است در دوران بارداری تجویز شود؟

یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک خوراکی معمولاً برای درمان کافی است. پزشک شما احتمالاً یک دوره هفت تا ده روزه آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. شما باید حتماً تمام مراحل آنتی بیوتیک خود را طبق دستور پزشک کامل کنید.

بسیاری از مطالعات رژیم های مختلف آنتی بیوتیکی را با هم مقایسه کرده اند و نشان داده اند که آنها در درمان باکتریوری بدون علامت به همان اندازه مؤثر هستند. پزشک شما به احتمال زیاد گزارشی از کشت ادرار شمادریافت می کند که مؤثرترین آنتی بیوتیک ها را برای باکتری های خاص شما نشان می دهد.

آنتی بیوتیک هایی که به طور معمول برای معالجه زنان باردار با این بیماری استفاده می شوند عبارتند از:

آمپی سیلین

آموکسی سیلین

سفالکسین

نیتروفورانتوئین

پزشک مطمئناً آنتی بیوتیکی را که برای استفاده در دوران بارداری ایمن است ، تجویز می کند. بعضی از آنتی بیوتیک ها ، مانند سیپروفلوکساسین (Cipro) ، اغلب برای درمان عفونت های ادراری در زنان غیر باردار استفاده می شوند ، اما به دلیل نگرانی در مورد ایمنی برای جنین در حال رشد ، اغلب در بارداری مورد استفاده قرار نمی گیرند.

 

چگونه می توان از باکتریوری بدون علامت جلوگیری کرد؟

 

بعد از درمان باکتریوری بدون علامت در دوران بارداری چه اتفاقی می افتد؟

پس از اتمام برنامه درمانی ، مجدداً به پزشک خود مراجعه می کنید تا وضوح را بررسی کنید.

پس از مصرف آنتی بیوتیک ، زنان باردار برای اطمینان از کشته شدن باکتری ها ، روش ادرار دیگری انجام می دهند. اگر کشت منفی باشد ، ممکن است به طور دوره ای برای مجدداً مورد آزمایش قرار بگیرند تا زمان تولد.

چگونه می توان از باکتریوری بدون علامت جلوگیری کرد؟

شما می توانید با رعایت این دستورالعمل ها به جلوگیری از استعمار باکتریایی دستگاه ادراری خود کمک کنید:

به مقدار زیاد مایعات بنوشید. با هدف نوشیدن چند لیوان آب در روز. این می تواند به بیرون راندن باکتری ها از مجاری ادراری شما کمک کند.

ناحیه جلو و عقب را بعد از تخلیه روده پاک کنید. پاک کردن از پشت به جلو می تواند باکتری های روده یک زن را وارد دستگاه ادراری کند.

اندکی پس از رابطه جنسی ادرار کنید. این کمک می کند تا هر باکتری از مجاری ادراری شما خارج شود.

آب زغال اخته بنوشید. اگرچه مطالعات قطعی نیستند ، آب زغال اخته ممکن است رشد باکتری در دستگاه ادراری شما را کند یا جلوگیری کند.

چشم انداز باکتریوری بدون علامت در بارداری چیست؟

باکتریوری بدون علامت معمولاً در اکثر افراد یک بیماری خوش خیم است. با این حال ، این زنان باردار را در معرض خطر بیشتری برای عفونت هایی مانند پیلونفریت قرار می دهد.

در نتیجه خطر ابتلا به زایمان زودرس و عوارض دیگر را نیز افزایش می دهد.

زنان باردار باید زودتر از قبل مورد غربالگری قرار گیرند و در صورت وجود بیماری ، با یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک درمان شوند.

منبع: www.healthline.com

ترجمه: مریم سادات معصوم زاده

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما