دیابت نوع 2 و اختلال عملکرد نعوظ (ED): آیا ارتباطی وجود دارد؟

دیابت نوع 2 و اختلال عملکرد نعوظ (ED): آیا ارتباطی وجود دارد؟

5 اسفند, 1398

اگرچه دیابت و اختلال عملکرد نعوظ (ED) دو وضعیت جداگانه هستند ، اما تمایل دارند دست به دست هم دهند. ED به عنوان داشتن مشکل در دستیابی یا حفظ نعوظ تعریف می شود. مردانی که به دیابت مبتلا هستند ، دو تا سه برابر بیشتر از افراد مبتلا به ED هستند. هنگامی که مردان در سن 45 سالگی و سن کمتر از ۴۵ سال مبتلا به ED میشوند ، ممکن است نشانه دیابت نوع 2 باشد.

دیابت وقتی اتفاق می افتد که قند بیش از حد در جریان خون شما گردش کند. دو نوع اصلی از دیابت وجود دارد: دیابت نوع یک ، که کمتر از 10 درصد از مبتلایان به دیابت را تحت تأثیر قرار می دهد ، و دیابت نوع 2 ، که بیش از 90 درصد از موارد دیابت را تشکیل می دهد. دیابت نوع 2 اغلب به دلیل اضافه وزن یا عدم تحرک ایجاد می شود. تقریباً 30 میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت هستند و نیمی از آنها مرد هستند.
تخمین زده می شود 10 درصد از مردان در سنین 40 تا 70 سال مبتلا به ED شدید باشند و 25 درصد دیگر مبتلا به ED متوسط ​​هستند. ED با افزایش سن مردان شایع تر می شود ، هر چند که پیری پروسه ی اجتناب ناپذیر برای بسیاری از مردان است، سایر شرایط، مانند دیابت ، در احتمال ابتلا به بیماری ED نقش دارند.

مرکز پزشکی دانشگاه بوستون گزارش می دهد که حدود نیمی از مردانی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند ، طی 5 تا 10 سال پس از تشخیص خود به ED مبتلا می شوند. اگر این مردان نیز دچار بیماری قلبی شوند ، احتمال ابتلا به آنها نیز بیشتر می شود.

با این حال ، نتایج یک مطالعه بزرگ سال 2014 مبنی بر این که اگر مبتلا به دیابت هستید اما شیوه زندگی سالم تری داشته باشید ، ممکن است علائم دیابت کاهش یابد و سلامت جنسی خود را بهبود بخشید. این عادات سبک زندگی شامل رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم است.

چه عواملی باعث ED در مردان مبتلا به دیابت می شوند؟

چه عواملی باعث ED در مردان مبتلا به دیابت می شوند؟

 

ارتباط بین دیابت و ED به گردش خون و سیستم عصبی شما مربوط می شود. قند خون کنترل نشده می تواند به رگ های خونی و اعصاب آسیب برساند. آسیب به اعصاب کنترل کننده تحریک و پاسخ جنسی می تواند مانع از توانایی مرد در دستیابی به نعوظ به میزان کافی برای مقاربت جنسی باشد. کاهش جریان خون از رگهای خونی آسیب دیده نیز می تواند به ED کمک کند.

عوامل خطر برای اختلال در نعوظ

چندین عامل خطر وجود دارد که می توانند احتمال بروز عوارض دیابت از جمله ED را افزایش دهند.

  • اگر قند خون کنترل نشود،استرس ،اضطراب ،افسردگی داشته باشید،فقر غذایی ، عدم تحرک ،چاقی،مقدار زیادی الکل بنوشید،دود ،فشار خون کنترل نشده ای دارید، مشخصات لیپید خون غیر طبیعی است
  • داروهایی مصرف کنید که ED را به عنوان یک عارضه جانبی ذکر می کند
  • داروهای بدون نسخه برای فشار خون بالا ، درد یا افسردگی مصرف کنید

تشخیص اختلال نعوظ

تشخیص اختلال نعوظ

 

اگر متوجه تغییر در دفعات یا مدت زمان نعوظ خود شده اید ، به پزشک خود بگویید یا با یک متخصص اورولوژی تماس بگیرید. شاید مطرح کردن این موارد با پزشک کار آسانی نباشد ، اما عدم تمایل به انجام این کار تنها مانع کمک شما به کمک شما خواهد شد.

پزشک شما با بررسی تاریخچه پزشکی و ارزیابی علائم شما می تواند ED را تشخیص دهد. آنها به احتمال زیاد یک معاینه فیزیکی برای بررسی مشکلات عصبی احتمالی آلت تناسلی یا بیضه انجام می دهند. آزمایش خون و ادرار همچنین می تواند به تشخیص مشکلاتی مانند دیابت یا تستوسترون پایین کمک کند.
آنها ممکن است قادر به تجویز دارو باشند و همچنین شما را به یک متخصص مراقبت های بهداشتی متخصص در زمینه عملکرد جنسی ارجاع دهند. چندین گزینه درمانی برای ED وجود دارد.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ

 

داروهای خوراکی مانند سیلدنافیل (ویاگرا) ، تادالافیل (سیالیس) یا وردنافیل (لویترا). این داروهای تجویزی به بهبود جریان خون آلت تناسلی مرد کمک می کنند و به طور کلی توسط اکثر مردان تحمل می شوند.
ابتلا به دیابت نباید در توانایی شما در مصرف یکی از این داروها تداخل کند. آنها با داروهای دیابت مانند گلوکوفاژ (متفورمین) یا انسولین تداخل ندارند.
اگرچه سایر درمانهای ED مانند پمپ ها و کاشت آلت تناسلی نیز وجود دارد ، ممکن است ابتدا بخواهید یک داروی خوراکی را امتحان کنید. درمان های دیگر به طور معمول چندان مؤثر نیستند و ممکن است باعث عوارض دیگری شوند.

پیش آگاهی

پیش آگاهی بیماری ED

 

اگرچه دیابت نوع 1 و نوع 2 از طریق داروها ، رژیم غذایی مناسب و ورزش به خوبی کنترل می شوند.

اگرچه ED می تواند به یک وضعیت دائمی تبدیل شود ، به طور معمول این مورد برای مردانی که گاهی اوقات مشکلات نعوظ دارند تجربه نمی شود. اگر به دیابت مبتلا هستید ، هنوز هم می توانید بر اثر شیوه زندگی که شامل خواب کافی ، سیگار نکشیدن و کاهش استرس باشد ، بر ED غلبه کنید داروهای ED معمولاً به خوبی تحمل می شوند و می توانند سالها مورد استفاده قرار بگیرند تا به رفع مشکلات ED کمک کنند.

نحوه جلوگیری از اختلال نعوظ

نحوه جلوگیری از اختلال نعوظ

 

چندین تغییر در شیوه زندگی وجود دارد که می توانید نه تنها به مدیریت دیابت کمک کنید ، بلکه خطر ابتلا به ED را نیز کاهش می دهد.
از طریق رژیم غذایی قند خون خود را کنترل کنید. خوردن یک رژیم غذایی مناسب با دیابت به شما کمک می کند تا سطح قند خون خود را بهتر کنترل کرده و میزان آسیب به رگ ها و اعصاب خون را کاهش دهید. یک رژیم غذایی مناسب جهت کنترل میزان قند خون شما همچنین می تواند سطح انرژی و خلق و خوی شما را بهبود بخشد ، که هر دو می توانند به کاهش خطر اختلال نعوظ کمک کنند. شما ممکن است برای کمک به تنظیم سبک غذا خوردن خود با یک متخصص تغذیه نحوه ی دیابت خود را نیز در نظر بگیرید.

مصرف الکل را کم کنید. نوشیدن بیش از دو نوشیدنی در روز می تواند به عروق خونی شما آسیب برساند و به ED کمک کند. حتی روان کننده های ملایم نیز می تواند دستیابی به نعوظ و اختلال در عملکرد جنسی را دشوار کند.

سیگار نکشید سیگار کشیدن رگهای خونی را تنگ می کند و سطح اکسید نیتریک در خون شما کاهش می یابد. این باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی و بدتر شدن عملکرد نعوظ می شود.
فعال شدن. نه تنها اضافه کردن ورزش منظم به روال شما به شما در کنترل سطح قند خون کمک می کند بلکه می تواند گردش خون را بهبود ببخشد ، سطح استرس را کاهش داده و سطح انرژی شما را نیز بهبود بخشد. همه اینها می تواند به مبارزه با ED کمک کند. خواب کافی خستگی اغلب مقصر نقص عملکرد جنسی است. اطمینان از خواب کافی هر شب می تواند خطر ابتلا به بیماری ED را کاهش دهد.

سطح استرس خود را پایین نگه دارید. استرس می تواند در برانگیختگی جنسی و توانایی شما در نعوظ اختلال ایجاد کند. ورزش ، مدیتیشن و گذراندن زمان برای انجام کارهایی که از آن لذت می برید می تواند به پایین نگه داشتن سطح استرس و کاهش خطر ابتلا به بیماری ED کمک کند. اگر علائم اضطراب یا افسردگی دارید ، با پزشک خود مشورت کنید. آنها ممکن است بتوانند شما را به یک درمانگر ارجاع دهند که از طریق روش هایی که باعث کاهش استرس شما می شود ، به شما کمک کنند

 

منبع:
https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/type-2-and-erectile-dysfunction
ترجمه : مریم سادات معصوم زاده - کارشناس مامایی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما