مکمل های ویتامین D در دوران بارداری

مکمل های ویتامین D در دوران بارداری

12 بهمن, 1398

شواهد چیست؟

براساس شواهد کوکران،آنچه ما از قبل می دانیم ،ویتامین D از نور خورشید روی پوست تشکیل می شود و بدن برای جذب کلسیم مورد نیازاز استخوان ها و دندان های سالم  بدن استفاده می کند. نیمی از کل زنان باردار در انگلستان از کمبود ویتامین D مبتلا هستند که در زمستان بیشتر از تابستان است. کمبود ویتامین D به طور نامتناسبی بر گروه های قومی سیاه پوست و اقلیت تأثیر می گذارد ، افرادی که پوست خود را می پوشانند ، افرادی که دارای اضافه وزن هستند و مبتلایان به بیماری مزمن دارند ، و برای توصیه به این خانم ها باید مراقبت ویژه ای انجام شود (انستیتوی ملی بهداشت و مراقبت عالی ، 2019).

خانمهای بارداری که کمبود ویتامین D (سطح سرمی خون <50 نانومتر) دارند ، بیشتر در معرض عوارض حاملگی از جمله پره اکلامپسی ، دیابت ، زایمان زودرس و نوزادان کوچک هستند. نوزادان متولد شده با کمبود ویتامین D ممکن است بر رشد استخوان یا در موارد شدید ریکتز (استخوان شکننده) تأثیر بگذارند. کمبود ویتامین D نیز با پیشرفت آلرژی در کودکان مرتبط بوده است (European Safety Safety Food، 2016؛ Royal College of Obstetricians & Gynecologists، 2014).

در حالی که کالج سلطنتی متخصص زنان و زایمان (RCOG) از مصرف مکمل ویتامین D درزنان باردار (کالج رویایی زنان و زایمان ، زنان و زایمان ، 2014) حمایت می کند ، تاکنون  مدارک وشواهدی کافی در مورد مزایا و مضرات این امر  وجود ندارد. در عمل ، گیج کننده است که چه چیزی را به خانمها توصیه می کنیم - آیا باید به آنها یک مکمل با دوز کم ، یک مکمل با دوز بالا داده شود یا باید برای کمبود ویتامین D آزمایش شود و در صورت کمبود این ماده مغذی مهم درمان شود؟

اگرچه اکثر مولتی ویتامین های بارداری حاوی 10 میکروگرم (400 واحد بین المللی) هستند ، اما برای زنان در معرض خطر کمبود ویتامین D ممکن است این کافی نباشد و ممکن است از مکمل دوز بالاتری مفید است. معیارهایی که دقیقاً چه کسی را باید در معرض خطر قلمداد کرد ، مشخص نیست. در عمل ، دستورالعملهای محلی از معیارهای "نظریه معقول" استفاده کرده اند ، که توصیه می شود دوز بالاتری در خانم های دارای بیماریهای مزمن و کسانی که احتمال کمبود جذب ویتامین D از نور خورشید بر روی پوست دارند ، باشد. اما این تا کنون براساس شواهد کاملاً قانع کننده نبوده است (NHS Oxfordshire Group Comming Commision، 2017؛ Royal College of Obstetricians & Gynecologists، 2014).

همچنین مشخص نیست برای به دست آوردن سود مکمل چه دوز لازم است. مسئله مضرات احتمالی نیز وجود دارد - ما باید بدانیم بهترین شواهد موجود در مورد احتمال آسیب در درمان به منظور مشاوره زنان در مورد ایمنی در مصرف مکمل های بارداری چیست.

 

شواهد جدید کوکران چه چیزی را اضافه می کند؟

شواهد جدید کوکران

 

یک به روزرسانی مهم  بررسی کوکران (Palacios et al.، 2019) پایه و اساس مدارک مکمل ویتامین D در بارداری را خلاصه می کند. این شامل 30 مطالعه تحقیقاتی است و بیش از 3700 زن باردار وارد مطالعه شدند. قبل از این بررسی ، ما می دانستیم که نوزادان مادرانی که فاقد ویتامین D هستند دارای نتایج ضعیف تری هستند ، اما به طور قانع کننده اثبات نشده بود که مکمل ویتامین D نتایج آنهایی را که در معرض خطر قرار می گیرند بهبود می بخشد.

این نشان داد که مصرف مکمل های ویتامین D در دوران بارداری:

احتمالاً خطر ابتلا به پره اکلامپسی و دیابت حاملگی را کاهش می دهد.ممکن است خطر ابتلا به نوزاد کم وزن را کاهش دهد. ممکن است خطر خونریزی شدید پس از تولد را کاهش دهد.

فقط یکی از مطالعات بررسی کرد که آیا از مصرف ویتامین D ضرری وجود دارد و چیز مهمی مشخص نشده است.

 

مصرف مکمل های ویتامین D و کلسیم در دوران بارداری: شواهد چیست؟

این بررسی همچنین نشان می دهد ، زنانی که ویتامین D و کلسیم را در دوران بارداری مصرف می کنند احتمالاً خطر ابتلا به پره اکلامپسی را کاهش می دهند. با این وجود ، ممکن است تفاوتی در خطر ابتلا به زایمان زودرس کمتر از 37 هفته وجود نداشته باشد. این نتایج تحقیقات بیشتر ی نیاز دارد.

در حالی که مضرات احتمالی مصرف مکمل کلسیم و ویتامین D وجود دارد ، فواید آنهایی که در معرض پره اکلامپسی قرار دارند ممکن است از این مضرات بیشتر باشد. خانمهایی که این موضوع را در نظر می گیرند ، باید در ابتدای بارداری با ماما و متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنند.

ما به چه سؤالاتی پاسخ داده ایم؟ آیا باید همه زنان از نظر  کمبودویتامین D بررسی وغربالگری شوند

📝هیچ مدرکی مبنی بر استفاده از غربالگری جهانی برای کمبود ویتامین D در بارداری وجود ندارد ، یا به ما بگوید که برای کدام گروه از خانمها ممکن است مفید باشد. کالج سلطنتی متخصص زنان و زایمان ، غربالگری را برای زنان پرخطر توصیه می کند ، به عنوان مثال افرادی کهارای علائم ، استخوان های شکننده هستند یا کسانی که مبتلا به بیماری مزمن هستند و ممکن است قادر به جذب ویتامین ها از روده نباشند. بسیاری از دستورالعمل های محلی از این توصیه ها پیروی می کنند (گروه  بالینی NHS آکسفوردشایر ، 2017). این عمل "نظریه معقول" است اما به طور قانع کننده مبتنی بر شواهد نیست.

 

چه مقدار مکمل ویتامین D در بارداری بی خطر است؟

چه مقدار مکمل ویتامین D در بارداری بی خطر است؟

 

* اثرات و ایمنی رژیم های مختلف مکمل ویتامین D در دوران بارداری موضوع بررسی آینده کوکران است.

زنان باردار ممکن است از زمان باردارشدن یا اوایل بارداری به مقادیر بیشتری از برخی ویتامین ها از جمله ویتامین D نیاز داشته باشند. RCOG توصیه می کند تمام زنان باردار ویتامین D و زنان پرخطر را مکمل ویتامین D با دوز بالا  تجویز کنید ، با تشخیص واثبات به موقع بارداری ، مامای  شما می تواند به شما زودتر توصیه کند تا از مزایای کامل درمان بهره مند شوید.
اکنون شواهد با اطمینان متوسط   وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف مکمل ویتامین D احتمالاً خطرات شایع در ارتباط با بارداری از جمله پره اکلامپسی و دیابت بارداری را کاهش می دهد ، و شواهد کمی مبنی بر اینکه مکمل ممکن است خطر ابتلا به نوزاد کم وزن یا خونریزی بعد از تولد را کاهش دهد، وجود دارد.

اکنون شواهد با اطمینان متوسط   وجود دارد مبنی بر اینکه احتمالاً مکمل ویتامین D و کلسیم خطر ابتلا به پره اکلامپسی را کاهش می دهد. با این حال ، از آنجا که شواهد با  اطمینان پایین وجود دارد مبنی بر اینکه این ممکن است خطر زایمان زودرس را کاهش دهد ، این خطر را باید با ماما یا متخصص زنان و زایمان خود در میان بگذارید ، زیرا تحقیقات بیشتری جهت روشن شدن این خطر لازم است.

برای پخش پیام رسانی چه می توان کرد؟

شواهد جدید ، که اکنون اطمینان بیشتری به شما می دهد که مکمل ویتامین D احتمالاً در کاهش برخی از خطرات رایج مرتبط با بارداری مفید است ، ممکن است در آگاه سازی هرگونه به روزرسانی برنامه ریزی شده در مورد دستورالعمل های موجود در انگلستان وگایدلاین بین المللی و اجرای منطقه ای آنها توسط گروه های  بالینی NHS مفید باشد.

تهیه جزوه اطلاعات بیمار و اطلاعات آنلاین که در خانه قابل خواندن است می تواند بحث و گفتگو با متخصص زنان و زایمان را در مورد خطرات حاملگی فرد تسهیل کند و کدام مکمل ها بیشترین سود را خواهند داشت.

توسعه یک ماشین حساب بالینی ( ابزار محاسبه) برای ارزیابی هر یک از خانمها در اولین ملاقات  قبل از تولد خود برای نیاز به مصرف ویتامین D ، آسپرین ، کلسیم ، اسید فولیک با دوز بالا و هپارین با وزن کم مولکولی (تزریق رقیق کننده خون برای کسانی که در معرض خطر بالای   لخته شدن خون هستند) به زنانی كه ممكن است ندانند كه می توانند خطر ابتلا به بارداری را با استفاده از این مکمل ها یا داروهای اولیه در دوران بارداری كاهش دهند ، كمك می كند.

* هنگامی که بررسی کوکران در مورد رژیم های مکمل ویتامین D در بارداری منتشر شد ، این وبلاگ برای گزارش برپایه شواهد به روز می شود.

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما