سطح بالای آندروژن در دوران بارداری خطر ابتلا به PCOS را برای چند نسل افزایش می دهد

سطح بالای آندروژن در دوران بارداری خطر ابتلا به PCOS را برای چند نسل افزایش می دهد

14 آذر, 1398

سطح بالای آندروژن در دوران بارداری خطر ابتلا به PCOS را برای چند نسل افزایش می دهد

انتشار :دوم دسامبر 2019

موسسه کارولینسکا

   محققان مؤسسه Karolinska در سوئد گزارش دادند ، دختران زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) پنج برابر بیشتر از افراد دیگر مبتلا به PCOS تشخیص داده می شوند ، و انتقال نسل توسط سطح بالای آندروژن در دوران بارداری هدایت می شود. نتایج آنها ، که براساس مطالعات مبتنی بر ثبت مطالعات بالینی و همچنین مطالعات حیوانی در حیوانات انجام شده است ، در nature medicine منتشر شده است.

PCOS

بیش از ده درصد از زنان در سن باروری را تحت تأثیر قرار می دهد و از نظر میزان بالای آندروژن ها (هورمون های جنسی مردانه) ، اختلالات تخمک گذاری و مشکلات در باروری زنان مشخص می شود. این سندرم همچنین با شرایط سلامت روان و خطر زیاد دیابت نوع 2 و چاقی همراه است و این علائم را تشدید می کند. در حالی که دلایل PCOS کاملاً مشخص نیست ، محیط رحم نقش اساسی دارد.

در این مطالعه ، محققان مؤسسه کارولینسکا مطالعات انسان و موش را برای بررسی چگونگی و در چه میزان سندرم به نسل های بعدی منتقل می کنند. یک مطالعه مبتنی بر رجیستری و یک مطالعه مورد شاهدی نشان می دهد که دختران زن مبتلا به PCOS پنج برابر بیشتر از افراددیگر مبتلا به سندرم در بزرگسالی هستند. آنها دارای سطح بالاتری از آندروژن ها و چرخه های نامنظم قاعدگی و همچنین چاقی شکم ، BMI بالاتر و فشار خون بالاتر هستند.


چالش های آزمایشگاهی تشخیص ناباروری زنان - بیماری PCOS


در مطالعات حیوانی ، موشهای باردار از رژیمهای با افزایش وزن تغذیه شده و در معرض مقادیر زیادی آندروژن قرار گرفته بودند که از شرایط مشاهده شده در زنان باردار با PCOS تقلید شدند. فرزندان آنها سپس با یک رژیم غذایی منظم تغذیه شدند و تحت نظارت بزرگسالی قرار گرفتند ، در این مرحله پروفایل های تولید باروری و متابولیک زنان مورد بررسی قرار گرفت. برای فهمیدن اینکه آیا علائم شبیه PCOS به نسل های بعدی منتقل می شود ، چهار گروه از این موش ها برای مطالعه مشخصات باروری و متابولیک در فرزندان نسل دوم جفت شدند. سپس این روند برای نسل سوم تکرار شد تا اینکه آیا یک فنوتیپ PCOS می تواند در چند نسل منتقل شود یا خیر.

وی ادامه داد: با این کار توانستیم ثابت کنیم که ترکیبی از سطح بالای آندروژن در دوران بارداری و رژیم غذایی چاق کننده که توسط مادربزرگها مصرف می شود ، تأثیر در اختلال رشد جنین نسل دوم دارد و منجر به محدودیت رشد داخل رحمی و سقط جنین تا حدی به دلیل اختلال عملکردجفت می شود. ، که مطابق با مشاهدات قبلی در مورد زنان مبتلا به PCOS است ، "می گوید: پروفسور الیزابت استنر-ویکتورین در دپارتمان فیزیولوژی و داروسازی ، انیسیتوکارولینسکا ، که این مطالعه را با استاد دانشیار و همکار گروه ، Qiaolin Deng انجام داد، می گوید: نتایج نشان می دهد که نقش اصلی در انتقال نسلی علائم PCOS آندروژن ها هستند.

Qiaolin Deng می گوید: "مکانیسم بیولوژیکی ناشناخته است که ما را به تفصیل بیشتر چگونگی تحت تاثیر قرارگرفتن سلولهای ژرم سل توسط آندروژن ها می کشاند که چگونه وبا چه مکانیسمی دختران زنان مبتلا به PCOS در بزرگسالی دچار اختلالات تولید مثل و متابولیک می شوند."

تجزیه و تحلیل تخمک های موش تغییر در بیان ژن را نشان می دهد که در پاسخ به استرس سلولی ، دیابت نوع 2 و ثبات DNA نقش دارند ، تغییراتی که به نسل های آینده منتقل می شود. برخی از این ژن ها همچنین می توانند در سرم از دختران زن مبتلا به PCOS شناسایی شوند ، که محققان می گویند می توانند نشانگرهای زیستی بالقوه برای پیش بینی خطر افزایش انتقال سندرم باشند.

اطلاعات بیشتر: قرار گرفتن در معرض آندروژن قبل از تولد و مستعد شدن به اختلال سندرم تخمدان پلی کیستیک

ارائه شده توسط مؤسسه Karolinska

منبع: https://medicalxpress.com

ترجمه : راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما