هشدار برای مصرف میفه پریستون در بارداری و شیردهی

هشدار برای مصرف میفه پریستون در بارداری و شیردهی

1401/09/07

در مطالعات تولید مثل حیوانات، افزایش سقط جنین در موش، و خرگوش‌ها و تغییر شکل جمجمه در خرگوش‌ها با تجویز میفپریستون در دوزهای پایین‌تر از میزان تجویز شده برای انسان بر اساس سطح بدن مشاهده شد. این ناهنجاری‌ها به احتمال زیاد به دلیل اثرات مکانیکی انقباضات رحمی ناشی از مهار عملکرد پروژسترون بوده است. نقایص هنگام تولد با ادامه بارداری پس از عدم ختم بارداری با این دارو در رژیم با میزوپروستول گزارش شده است.

مصرف میفپریستون دربارداری

رده‌بندی FDA در بارداری در ایالات متحده آمریکا: مطالعات انجام شده بر روی حیوانات یا انسان‌ها نشان از ناهنجاری‌های جنین دارد و یا شواهد مثبتی از خطر جنین در انسان وجود دارد که بر اساس داده‌های واکنش منفی ناشی از تجربیات بازاریابی و خطرات ناشی از استفاده از دارو در زنان باردار به روشنی وجود دارد.

ختم بارداری

استفاده از آن برای ختم حاملگی داخل رحمی به روش مدیکال در سن بارداری 63 یا 70 روزه قابل قبول است. جهت كنترل هيپرگليسمی ثانويه به هيپركورتيزوليسم در بيماران بزرگسال مبتلا به سندرم كوشينگ كه مبتلا به ديابت نوع 2 يا عدم تحمل گلوكز هستند:

  • استفاده از آن منع مصرف دارد.
  • دسته حاملگی FDA در ایالات متحده: X (مارک KORLYM)

خطرات

ریسک عواقب نامطلوب رشد با ادامه حاملگی پس از ختم بارداری ناموفق با این دارو در رژیم با میزوپروستول ناشناخته است. با این حال، روند خاتمه حاملگی ناموفق می تواند رشد طبیعی جنین را مختل کند و منجر به عوارض جانبی رشد شود.

نظرات

در صورت استفاده از این دارو در دوران بارداری یا بارداری درهنگام مصرف این دارو، خطر احتمالی جنین را بررسی کنید.

هشدار برای مصرف میفه پریستون یکی از  بخش های مهم در بارداری می باشد.

هشدارهای مربوط به تغذیه با شیر مادر هنگام مصرف میفپریستون (Mifepristone)

داده‌های محدود نشان دهنده سطوح کم دارو در در شیر انسانی با (محاسبه وزن) نوزاد 0/5% یا کمتر نسبت به دوزپلاسمایی مادر است. در مورد اثرات این دارو در رژیم با میزوپروستول در شیرخوار و یا بر روی میزان تولید شیر اطلاعی در دست نیست. مزایای رشدی و سلامتی شیردهی را باید در کنار هرگونه عوارض جانبی احتمالی بر کودک شیرده از این دارو در رژیم با میزوپروستول در نظر گرفت.

ختم بارداری درهنگام مصرف دارو میزو

  • از استفاده آن باید اجتناب شود.

جهت كنترل هيپرگليسمی ثانويه به هيپركورتيزوليسم در بيماران بزرگسال مبتلا به سندرم كوشينگ كه مبتلا به ديابت نوع 2 يا عدم تحمل گلوكز هستند:

  • باید با توجه به اهمیت دارو برای مادر ، تصمیم به قطع شیر مادر یا قطع دارو گرفته شود.

درشیر انسان ترشح می شود؟ بله

  • منبع: drugs.com
  • ترجمه وتدوین کارشناس مامایی راضیه فرقانی
راضیه فرقانی کارشناس مامایی

راضیه فرقانی کارشناس مامایی

راضیه فرقانی کارشناس مامایی دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی تهران با سابقه ۲۸ سال فعالیت مامایی وزنان درمطب وبیمارستان درتهران .. درحال حاضر مدیر وب سایت تخصصی نوین ماما می باشند که دانش وتجربیات خود را دراین زمینه به کاربران گرامی ارائه می دهند.

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید
ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}

نظرات شما