سونوهیستروگرافی انفوزیون نمکی (SIS) چیست؟

سونوهیستروگرافی انفوزیون نمکی (SIS) چیست؟

1401/03/29

سونوهیستروگرافی انفوزیون نمکی (SIS) چیست؟

درمقدمه بطورخلاصه به موارد زیر می پردازیم:

(SIS) چیست؟

چرا پزشک من را به انجام این روش معرفی می کند؟

چگونه برای SIS آماده شوم؟

در طول SIS چه اتفاقی می افتد؟

آیا اثرات بعدی SIS وجود دارد؟

سونوهیستروگرافی انفوزیون نمک( SIS) چقدر طول می کشد?

خطرات SIS چیست؟

مزایای SIS چیست؟

چه کسی SIS را انجام می دهد؟

کجا انجام می شود؟

چه زمانی می توانم منتظر نتایج SIS خود باشم؟

سونوهیستروگرافی انفوزیون نمکی (SIS) چیست؟

سونوهیستروگرافی انفوزیونی سالین (SIS) یا اسکن سونوگرافی سالین رحم از مقدار کمی نمک (محلول نمک) وارد شده در رحم (یا رحم) استفاده می کند که اجازه می دهد پوشش داخلی رحم (آندومتر) به وضوح در اسکن سونوگرافی دیده شود.

"اولتراسوند" اصطلاحی است که برای ایجاد تصاویر با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود. تصاویر با استفاده از مبدل اولتراسوند به دست می آیند.

مبدل های اولتراسوند امواج صوتی با فرکانس بالا که به تکانه های الکتریکی تبدیل می شوند را منتقل می کنند و تصویر متحرکی از داخل بدن را روی صفحه نمایش می دهند.

چرا پزشک من را به انجام این روش معرفی می کند؟

SIS

کمک می کند تا مشخص شود که آیا ضخیم شدن آندومتر یا رشد کوچک (پولیپ) در آندومتر رحم وجود دارد که ممکن است در سونوگرافی قبلی لگن دیده شده باشد. SIS همچنین می تواند برای ارزیابی اندومتر یائسگی در بیمارانی که خونریزی یائسگی دارند انجام شود.

چگونه برای SIS آماده شوم؟

هیچ آمادگی خاصی لازم نیست. این اسکن بهتر است زمانی که پریود شما تمام می شود، روز 5 تا 9 سیکل قاعدگی شما انجام شود. بنابراین، بهتر است قرار ویزیت خود را با توجه به تاریخ پریود خود تنظیم کنید.

از شما خواسته می شود قبل از انجام اسکن به مثانه خود را خالی کنید. اگر از تامپون استفاده می کنید، باید برداشته شود. اگر قاعدگی به تازگی تمام شده و خونریزی کم است، همچنان می توانید اسکن را انجام دهید.

اگر باردار هستید یا اگر بیماری التهابی لگن دارید، اسکن SIS نمی تواند انجام شود. اگر هر یک از این شرایط را دارید، باید به پزشک یا عامل ارجاع دهنده خود در محل انجام اسکن اطلاع دهید.

ایده خوبی است که لباس راحتی بپوشید که دسترسی آسان به قسمت پایین بدن شما را فراهم کند.

در طول SIS چه اتفاقی می افتد؟

پس از تخلیه مثانه، از شما خواسته می شود لباس خود را از کمر به پایین درآورید و ممکن است از شما بخواهند که لباس مخصوص بپوشید. سپس از شما خواسته می شود که روی تخت معاینه دراز بکشید.

ممکن است قبل از SIS یک سونوگرافی معمول لگن و ترانس واژینال انجام شود

یک اسپکولوم (وسیله ای که برای باز نگه داشتن واژن استفاده می شود تا بتوان آن را بررسی کرد) وارد واژن می شود. یک کاتتر نرم (یک لوله پلاستیکی نازک) به آرامی از طریق اسپکولوم و از طریق دهانه رحم (گردن رحم) وارد رحم می شود.

سپس اسپکولوم در حالی که کاتتر هنوز در رحم باقی مانده است خارج می شود و یک مبدل اولتراسوند ترانس واژینال وارد واژن می شود.

مبدل کمی بزرگتر از یک تامپون است و به طور خاص به شکلی است که به راحتی در واژن قرار می گیرد. یک پوشش پروب استریل محافظ روی مبدل قرار می گیرد و ژل روان کننده برای سهولت در جاگذاری روی آن اعمال می شود.

مقدار کمی نمک (محلول نمک) از طریق کاتتر به داخل حفره رحم وارد می شود. در حین و پس از تزریق سالین، مبدل سپس به آرامی در حالی که تصاویری از داخل رحم گرفته می شود به اطراف حرکت می کند.

مایع نمکی داخل رحم اجازه می دهد تا پوشش داخلی رحم به وضوح در صفحه اولتراسوند تصویربرداری شود و هرگونه ناهنجاری آندومتر را نشان می دهد.

آیا اثرات بعدی SIS وجود دارد؟

پس از اسکن، قطرات کوچکی از مایع از واژن وجود دارد. این مایع نمکی است که از طریق کاتتر وارد شده است. معمولاً کمی خونی است و ممکن است تا 24 ساعت ادامه یابد. ممکن است بخواهید از نوار بهداشتی استفاده کنید، اما به شما توصیه می شود که در بقیه روز از تامپون استفاده نکنید.

اکثر بیماران پس از اسکن احساس طبیعی دارند و هیچ عارضه ای ندارند. برخی از بیماران ممکن است کمی ناراحتی لگنی داشته باشند (مانند درد خفیف پریود)، اما این ناراحتی پس از چند دقیقه تا شاید یک ساعت یا بیشتر برطرف می شود و بسیار نادر است.

تعداد بسیار کمی از بیماران ممکن است به دلیل تحریک اندکی دهانه رحم توسط کاتتر دچار سرگیجه شوند. این معمولاً در عرض چند دقیقه از بین می رود و عواقب نامطلوبی ندارد.

به طور کلی به اندازه کافی خوب خواهید بود که بتوانید به خانه رانندگی کنید و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید، مانند بازگشت به سر کار.

(SIS)سونوهیستروگرافی انفوزیون نمکی چقدر طول می کشد؟

کل روش معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد. بیشتر این زمان با اسکن قبل و بعد از قرار دادن سالین در رحم گرفته می شود. زمان واقعی مصرف سالین تنها 2 تا 3 دقیقه است.

خطرات SIS چیست؟

اسکن بسیار ایمن است. خطر اصلی این است که عفونت داخل رحم شما با این روش وارد شود. این بسیار نادر است و در صورت بروز با آنتی بیوتیک درمان می شود.

عفونت ممکن است به صورت درد لگنی تظاهر کند که فروکش نمی کند یا ممکن است ترشحات واژن بدبو داشته باشید.

در این مورد، باید با کلینیکی که در آن عمل شما انجام شده است تماس بگیرید و بخواهید با رادیولوژیست که این روش را انجام داده صحبت کنید یا به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا در مورد انجام این عمل توضیح دهد و علائم شما را شرح دهد. سپس ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

مزایای SIS چیست؟

قرار دادن مایع نمکی در رحم باعث می شود تا تصاویر سونوگرافی بسیار واضحی از پوشش داخلی رحم گرفته شود و هرگونه ناهنجاری مانند ضخیم شدن آندومتر یا پولیپ به راحتی قابل مشاهده است. این کمک خواهد کرد تا بحث بین شما و پزشکتان در مورد هر گونه بررسی یا درمان دیگری که ممکن است مورد نیاز باشد هدایت شود.

چه کسی SIS را انجام می دهد؟

معاینه همیشه توسط یک پزشک متخصص، معمولاً رادیولوژیست (پزشک متخصص) یا سونولوژیست زنان و زایمان (متخصص زنان و زایمان واجد شرایط انجام معاینات سونوگرافی) انجام می شود. پزشک متخصص گزارشی از اسکن را به پزشک مراجعه کننده ارائه می دهد.

SIS کجا انجام می شود؟

معاینه در بخش رادیولوژی یک بیمارستان، مطب رادیولوژی خصوصی یا در یک کلینیک تخصصی برای تصویربرداری زنان و زایمان انجام می شود. این کار در خلوت یک اتاق سونوگرافی انجام می شود، که ممکن است نور کمی داشته باشد تا تصاویر روی دستگاه سونوگرافی به وضوح توسط شخصی که اسکن را انجام می دهد دیده شود.

چه زمانی می توانم منتظر نتایج SIS خود باشم؟

مدت زمانی که پزشک شما طول می کشد تا یک گزارش کتبی در مورد اسکن دریافت کند، بسته به موارد زیر متفاوت است:

فوریتی بودن آن، فوریتی که نتیجه مورد نیاز است

پیچیدگی معاینه

آیا قبل از اینکه معاینه توسط رادیولوژیست قابل تفسیر باشد، به اطلاعات بیشتری از پزشک شما نیاز است یا خیر.

آیا قبلاً عکس برداری با اشعه ایکس یا سایر تصویربرداری های پزشکی انجام داده اید که باید با این اسکن جدید مقایسه شود (اگر بیماری یا وضعیتی دارید که برای ارزیابی پیشرفت شما دنبال می شود، معمولاً این اتفاق می افتد).

نحوه ارسال گزارش از مرکز رادیولوژی برای پزشک ارجاع کننده شما.

مرکز رادیولوژی که در آن آزمایش یا روش خود را انجام می دهید، می تواند به شما بگوید که چه زمانی گزارش کتبی به پزشک ارائه می شود.

مهم است که نتایج را با دکتری که شما را ارجاع داده است، حضوری یا تلفنی در میان بگذارید تا آنها توضیح دهند که نتایج برای شما چه معنایی دارد.

  • منبع: insideradiology.com
  • ترجمه وتدوین : راضیه فرقانی
راضیه فرقانی کارشناس مامایی

راضیه فرقانی کارشناس مامایی

راضیه فرقانی کارشناس مامایی دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی تهران با سابقه ۲۸ سال فعالیت مامایی وزنان درمطب وبیمارستان درتهران .. درحال حاضر مدیر وب سایت تخصصی نوین ماما می باشند که دانش وتجربیات خود را دراین زمینه به کاربران گرامی ارائه می دهند.

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید
ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}

نظرات شما