همه چیز درباره ساروگیت و روشهای آن

همه چیز درباره ساروگیت و روشهای آن

1400/04/23

ساروگیت یا رحم اجاره ­ای

رحم جایگزین یا به اصطلاح رحم اجاره ای ، با استفاده از رحم یک داوطلب برای حمل جنین، یکی از موثرترین راه های درمان ناباروری است . در حقیقت پزشکان وقتی رحم زن را برای بارداری کاملاً سالم نمی دانند ، به اجاره رحم متوسل میشوند. یعنی اگر مادر برای مدت نه ماه قادر به حفظ جنین نبود -اگرچه سلول های جنسی خوبی دارد- بنابراین شخص سوم برای تکمیل روند به دنیا آوردن کودک باید باشد، از آنجا که پزشکان با استفاده از روند لقاح مصنوعی و سپس استفاده از رحم جایگزین، جنین را در محیط آزمایشگاه ایجاد می کنند ، این گزینه ممکن است جزئی یا کامل باشد:

استفاده کامل از رحم جایگزین: از تخمک زن باردار برای لقاح آزمایشگاهی استفاده نمی شود. به همین دلیل ، هیچ ارتباط ژنتیکی بین جنین حاصل شده و شخص ثالث وجود ندارد. در این روش تخمک و اسپرم از شوهرانی گرفته می شود که به چند دلیل قادر به حمل جنین نیستند. تخمک ها در آزمایشگاه با اسپرم بارور می شوند و جنین حاصل از آن به رحم مادر جایگزین منتقل می شود و بدین ترتیب نوزاد تازه متولد شده ویژگی های ژنتیکی را از والدین خود دریافت می کند.

استفاده نسبی از رحم جایگزین: در این نوع روش ممکن است از تخمک های صاحب رحم برای باروری استفاده شود ، بنابراین مادر جایگزین از نظر ژنتیکی با کودک ارتباط دارد.

نحوه انجام IVF با استفاده از رحم جایگزین

در حالت طبیعی اسپرم و تخمک در لوله رحمی (لوله بین تخمدان و رحم) واکسینه می شوند  و تخمک بارور یا زایگوت ایجاد می شود. پس از چند روز تخمک بارور شده به رحم رسیده و در رحم کاشته می شود. بنابراین بارداری آغاز می شود. اما در لقاح مصنوعی ، واکسن در محیط آزمایشگاهی با استفاده از میکروسکوپ انجام می شود تا اسپرم برای بدست آوردن زایگوت در تخمک وارد شود و سپس پزشک آن را در مرحله هفتم یا دهم به رحم منتقل می کند. عواملی وجود دارد که بر موفقیت فرآیند لقاح مصنوعی موثر است و آنها عبارتند از:

 • سلولهای جنسی مردانه طبیعی
 • سلولهای جنسی زنانه طبیعی
 • رحم سالم
 • چه کسی نیاز به اجاره رحم دارد؟

یک نکته مهم در مورد جایگزینی این است که زن و شوهرهایی که در IVF اول یا دوم دچار سقط جنین میشوند، لزوماً کاندیداهای مناسب برای رحم جایگزین نیستند. عدم لقاح مصنوعی دلایل زیادی دارد. از طرف دیگر ، مشکلات داخل رحمی همیشه دلیلی برای جایگزینی رحم نیستند اما در کسانی که از بیماری های خاص طولانی مدت رنج می برند ، پزشک توصیه می کند از این روش استفاده کنند. شاید زنان به دلیل داروهای پیشگیری از بارداری قادر به بارداری نباشند ، با این وجود میتوانند از سلولهای جنسی خود برای تشکیل تخمک سالم استفاده کنند. اما مطمئناً یک بارداری نه ماهه می تواند برای آنها مشکل ایجاد کند. موارد زیر دلایل نیاز به استفاده از هیسترکتومی است:

 • مشکل در رحم
 • تاریخ هیسترکتومی
 • سابقه کورتاژ رحم
 • زنانی که از بیماری قلبی رنج می برند.
 • زنانی که از بیماری کلیوی رنج می برند.
 • زنانی که از بیماری های روماتیسمی رنج می برند.
 • زنانی که از بیماری های خاصی رنج می برند.

 شرایط برای مادر جایگزین

او باید کمتر از 35 سال سن داشته باشد و ترجیح داده می شود که متاهل باشد و شیرده نباشد.

 • سلامت جسمی ، روحی و روانی.
 • عدم استفاده از داروهای خاص.
 • مبتلا نشدن به بیماری هایی که بارداری را برای مادر و جنین خطرناک می کند.
 • بدون سابقه سقط زودرس ، فشار خون بالا ، دیابت بارداری و عوارض جدی در دوران بارداری.
 • آقایان به بیماری هایی مانند ایدز ، هپاتیت و سفلیس آلوده نیستند.
 • معتاد به مواد مخدر نباشد.
 • انجام سونوگرافی طبیعی توسط پزشک برای اطمینان از داشتن رحم سالم.

رابطه مادر جایگزین و جنین چگونه است؟

این جنین شامل تخمک بارور شده با اسپرم است که دارای کروموزوم های دو همسر است و حاوی صفات ارثی است که نیمی از آنها ماده و نیمی از آنها مرد هستند. هیچ ارتباطی بین مادر جایگزین و جنین وجود ندارد به جز خون از طریق جفت. در واقع ، مادر جایگزین فقط ناقل جنین است. اما مسلماً یک رابطه عاطفی بین مادر و جنین وجود خواهد داشت ، اما هیچ شباهتی مادرزادی بین آنها وجود نخواهد داشت.

آیا رحم اجاره ای حلال است؟

موضوعات مربوط به حلال یا حرام بودن یک مسئله در اسلام معمولاً به تفسیرات دینی و فقهی بستگی دارد و ممکن است نظرات مختلفی وجود داشته باشد. در مورد اجاره رحم (rental uterus) یا همان سرویس‌های سوگند گذاری مادران برای دیگران (غیراز خود) به عنوان مادربزرگ، نظرات متفاوتی وجود دارد.

بسیاری از علماء اسلام این موضوع را با دقت مورد بحث قرار داده‌اند و تفسیرات مختلفی ارائه کرده‌اند. برخی از آن‌ها ممکن است این روش را با مسائل اخلاقی یا دینی مغایرت دانسته و آن را حرام اعلام کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با شرایط خاص و ضوابطی این روش را حلال بدانند.

برای دریافت نظر معتبر اسلامی در مورد اجاره رحم، بهتر است با عالم یا مرجع دینی مورد اعتماد خود مشورت کنید. همچنین، اهمیت دارد که در این مسائل به توجه به اصول اخلاق اسلامی و راهنمایی‌های مراجع تقلیدی توجه شود.

شما نیر جهت مراجعه به مطب ماما در سعادت آباد میتوانید به مطب نوین ماما، دکتر راضیه فرقانی مراجعه نمایید.

راضیه فرقانی کارشناس مامایی

راضیه فرقانی کارشناس مامایی

راضیه فرقانی کارشناس مامایی دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی تهران با سابقه ۲۸ سال فعالیت مامایی وزنان درمطب وبیمارستان درتهران .. درحال حاضر مدیر وب سایت تخصصی نوین ماما می باشند که دانش وتجربیات خود را دراین زمینه به کاربران گرامی ارائه می دهند.

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید
ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}

نظرات شما

منظره
1401/11/15

امبرهرد بازیگر مطرح هالیوود هم پس از جدایی از همسرش جانی دپ با این روش دارای فرزند شد