تاثیرات خودارضایی چیست؟

تاثیرات خودارضایی چیست؟

1401/11/12

خودارضایی چیست؟و چطور خودارضایی بر سلامت فرد تاثیر می گذارد؟

خودارضایی یک فعالیت رایج است که شامل دست زدن به اندام تناسلی یا سایر نواحی حساس بدن برای تحریک یا لذت جنسی است. خودارضایی راهی طبیعی و ایمن برای کشف بدن، احساس لذت و رهایی از تنش‌های جنسی ایجاد شده است. این بیماری در میان افراد با هر پیشینه، جنسیت و نژاد رخ می دهد.
در واقع، یک مطالعه بر روی افراد مسن تخمین زده است که بین 27 تا 40 درصد از زنان و 41 تا 65 درصد از مردان، خودارضایی را گزارش کرده‌اند.
علیرغم تصورات، در واقع هیچ عارضه جانبی مضر جسمی خودارضایی وجود ندارد.

گاهی اوقات، خودارضایی بیش از حد یا اجباری ممکن است مضر تلقی شود یا به سایر نگرانی‌های سلامت روان منجر شود. به طور معمول، خودارضایی یک عمل سرگرم کننده، طبیعی و سالم است. در ادامه مقاله درباره فواید بالقوه خودارضایی به همراه تصورات، عوارض جانبی و غیره.. که باید بیشتر بدانیدصحبت می کنیم.

فواید خودارضایی

خودارضایی یک فعالیت جنسی سالم است. می تواند برای سلامت جسمی و روانی شما مفید باشد. مطالعات محدودی در مورد فواید خودارضایی وجود دارد، اما مطالعاتی در مورد رابطه جنسی و تحریک وبرانگیختگی جنسی وجود دارد.

تحقیقات و گزارش های حکایتی نشان می دهد که تحریک جنسی، از جمله تحریک از طریق خودارضایی، ممکن است به شما کمک کند:

 • از بین بردن استرس ایجاد شده
 • خوب بخوابی
 • تقویت خلق و خو
 • پیشگیری از اضطراب و افسردگی منبع قابل اعتماد
 • آرامش
 • احساس لذت و لذت بردن
 • رفع گرفتگی عضلات
 • رهایی ازتنش های جنسی
 • بهبود عزت نفس

رابطه جنسی بهتری داشته باشید وکمک می کند که خواسته ها و نیازهای خود را بهتر درک کنید بر اساس یک مطالعه 2015 در زنان متاهل، آنهایی که خودارضایی داشتند، ارگاسم بیشتر، عزت نفس بالاتر، افزایش میل جنسی و رضایت بیشتر از ازدواج و زندگی جنسی را گزارش کردند.

زوج ها همچنین ممکن است برای کشف خواسته های مختلف و همچنین اجتناب از بارداری به طور متقابل خودارضایی کنند. لذت بردن از خود،همچنین در مقایسه با رابطه جنسی با شریک جنسی، به شما کمک می‌کند از عفونت‌های مقاربتی (STI) جلوگیری کنید.

خودارضایی و سرطان پروستات

برخی تحقیقات نشان می دهد که انزال منظم ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد، اگرچه پزشکان دقیقاً دلیل آن را نمی دانند.
یک مطالعه کوهورت در سال 2016 با 31925 شرکت‌کننده و 18 سال پیگیری نشان داد که خطر کمتر سرطان پروستات با فرکانس بالاتر انزال مرتبط است. یک بررسی در این مقاله در سال 2016 نشان داد که 44 درصد از مطالعات تجزیه و تحلیل شده، ارتباط مشابهی را بین انزال مکرر و کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات گزارش کردند.

با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه انزال منظم از سرطان پیشرفته پروستات محافظت می کند وجود ندارد، بنابراین تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خودارضایی در دوران بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث می شود که در برخی از افراد باردار میل جنسی افزایش یابد. خودارضایی یک راه بی خطر برای کاهش تنش جنسی در دوران بارداری است.

لذت از خود ممکن است به کاهش علائم بارداری مانند کمردرد نیز کمک کند. ممکن است در طول و بعد از ارگاسم، اسپاسم خفیف و نامنظم یا انقباضات براکستون هیکس ایجاد شود.

این اسپاسم باید قطع شود. اگر انقباضات قطع نشدند و دردناک تر و مکرر شدند، باید فوراً با پزشک تماس گرفت. برخی از افراد دارای حاملگی پرخطر گاهی اوقات طبق منبع مورد اعتماد توصیه می‌شوند تا از فعالیت جنسی اجتناب کنند، زیرا ارگاسم به طور بالقوه می‌تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات متناقض است.

عوارض خودارضایی

خودارضایی عوارض جانبی مضری ندارد. با این حال، برخی از افراد ممکن است در مورد خودارضایی احساس گناه کنند یا مشکلاتی با خودارضایی مزمن داشته باشند.

خودارضایی و احساس گناه

برخی از افراد ممکن است در مورد خودارضایی به دلیل اعتقادات فرهنگی، معنوی یا مذهبی احساس گناه کنند. خودارضایی نه اشتباه است و نه غیراخلاقی، اما همچنان ممکن است پیام هایی بشنوید مبنی بر اینکه خود ارضایی "کثیف" و "شرم آور" است.
اگر در مورد خودارضایی احساس گناه می‌کنید، می‌توانید با فردی که به او اعتماد دارید درباره اینکه چرا چنین احساسی دارید و چگونه می‌توانید از احساس گناه خود عبور کنید، صحبت کنید، اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید.

درمانگرانی که در زمینه سلامت جنسی تخصص دارند، ممکن است منبع خوبی برای کمک به شما برای غلبه بر احساس شرم یا گناه مرتبط با خودارضایی باشند.

اعتیاد به خودارضایی

برخی از افراد ممکن است به خودارضایی یا چیزی که برخی «اعتیاد جنسی» می‌گویند، دچار شوند. با این حال، این اصطلاح در "راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی" (DSM-5) به رسمیت شناخته نشده است و توسط برخی به عنوان یک اعتیاد واقعی تلقی نمی شود.

اگر خودارضایی باعث شود شما زمان زیادی را صرف خودارضایی کنید:

 • از انجام کارهای روزمره یا فعالیت های روزانه صرف نظر کنید
 • دلتنگ کار یا مدرسه
 • برنامه های خود را با دوستان یا خانواده لغو کنید
 • از دست دادن رویدادهای مهم اجتماعی

اگر خودارضایی به روابط شما و سایر بخش های زندگی شما آسیب برساند یا کار یا تحصیل شما را مختل کند ممکن است بیش از حد در نظر گرفته شود.
همچنین ممکن است به روابط عاشقانه و دوستی شما آسیب برساند زیرا به اندازه گذشته زمان زیادی را با عزیزان خود نمی گذرانید یا به نیازهای آنها توجه نمی کنید.

اگر نگران هستید که ممکن است بیش از حد خودارضایی کنید، با یک پزشک یا مشاور در مورد راه های کاهش مصرف صحبت کنید. اگر دوست دارید کمتر خودارضایی کنید، گفتگو درمانی را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید با جایگزین کردن خودارضایی با فعالیت‌های دیگردفعات آن را کاهش دهید. زمانی که میل به خودارضایی دارید، می توانید این موارد را امتحان کنید:

 • رفتن برای دویدن
 • نوشتن در یک مجله
 • وقت گذرانی با دوستان
 • رفتن برای پیاده روی
 • تصورات در مورد خودارضایی

چندین تصورات رایج در مورد خودارضایی وجود دارد که توسط تحقیقات علمی ثابت نشده است.
به عنوان مثال، خودارضایی باعث می شود:

 • ناباروری
 • کم آبی بدن
 • عدم تعادل هورمونی
 • تغییر در اندازه یا شکل آلت تناسلی
 • کاهش تعداد اسپرم
 • از دست دادن بینایی
 • آکنه
 • کف دست مودار
 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی کم

برخی از مردم همچنین ممکن است بر این باور باشند که خودارضایی می تواند تأثیرات منفی بر روابط عاشقانه داشته باشد یا ممکن است نشان دهنده این باشد که یکی از طرفین نارضایتی جنسی را تجربه می کند.

با این حال، اگرچه خودارضایی می تواند اثرات منفی زیادی داشته باشد، بسیاری از مردم متوجه می شوند که خودارضایی به تنهایی یا با شریک زندگی خود می تواند در واقع زندگی جنسی آنها را بهبود بخشد.

علاوه بر این، خودارضایی ممکن است با چندین فواید سلامتی مرتبط باشد و یکی از ایمن‌ترین شکل‌های فعالیت جنسی در نظر گرفته می‌شود، زیرا خطر بارداری یا بیماری‌های مقاربتی را ندارد.

آیا خودارضایی باعث کاهش تحریک جنسی می شود؟

برای کسانی که اختلال عملکرد جنسی دارند، تحریک تقویت شده - از جمله خودارضایی - می تواند به افزایش میل و تحریک جنسی کمک کند. در واقع، یک بررسی در سال 2018 که در ژورنال Sexual and Relationship Therapy Trusted Source منتشر شد، گزارش داد که استفاده از ویبراتور ممکن است برای درمان اختلال نعوظ یا انزال و آنورگاسمی یا مشکل در رسیدن به ارگاسم مفید باشد. بر اساس این بررسی، استفاده از ویبراتور ممکن است با بهبود میل جنسی و عملکرد جنسی در مردان و زنان همراه باشد.

خودارضایی ممکن است بر حساسیت آلت تناسلی افراد در حین رابطه جنسی به دلیل تکنیک آنها تأثیر بگذارد. تحقیقات در سال 2022 نشان داده است که تحریک بیش از حد آلت تناسلی در طول خودارضایی می‌تواند باعث کاهش حساسیت شود. گاهی اوقات به عنوان سندرم چنگال مرگ نامیده می شود، این می تواند رسیدن به ارگاسم را در حین مقاربت جنسی دشوارتر کند.

اگر از یک تکنیک ثابت استفاده می کنید، سعی کنید تکنیک خود را در طول خودارضایی تغییر دهید تا سطح حساسیت در حین رابطه جنسی بازیابی شود.

سوالات متداول

عوارض خودارضایی چیست؟

فعالیت جنسی، از جمله خودارضایی، به انتقال دهنده های عصبی دوپامین و اکسی توسین در مغز مرتبط است که در تنظیم خلق و خو و افزایش احساس لذت نقش دارند. رضایت جنسی با بسیاری از مزایای دیگر نیز مرتبط است، از جمله کاهش سطح استرس، بهبود عزت نفس، و افزایش رضایت از زندگی در افراد مسن تر.

آیا دلایل خوبی برای پرهیز از خودارضایی وجود دارد؟

اگرچه خودارضایی می تواند یک فعالیت سالم، لذت بخش و طبیعی باشد، اما برخی از افراد ممکن است زمانی که اجباری می شود یا شروع به تداخل با سایر فعالیت ها یا روابط می کند، از خودارضایی خودداری کنند. علاوه بر این، برخی ممکن است به دلایل شخصی یا مذهبی تصمیم بگیرند که از خودارضایی خودداری کنند.

سطح سالم خودارضایی چیست؟

طبق گفته انجمن بین المللی پزشکی جنسی، هیچ فرکانس «عادی» برای خودارضایی وجود ندارد. در حالی که برخی از افراد ممکن است روزانه، هفتگی یا ماهانه خودارضایی کنند، برخی دیگر ممکن است اصلاً خودارضایی نکنند.

تا زمانی که بر روابط شما تأثیر منفی نگذارد یا در فعالیت‌های دیگر مانند مدرسه یا محل کار تداخل نداشته باشد، خودارضایی به دفعات یا به ندرت که می‌خواهید بی‌خطر و سالم است. 

خودارضایی یک روش سالم، طبیعی و ایمن برای تمرین مراقبت از خود است. خودارضایی ممکن است فواید زیادی برای ذهن و بدن شما داشته باشد. معمولاً هیچ عارضه جانبی مضری وجود ندارد.
بدون احساس گناه یا شرم از خودارضایی لذت ببرید. در مورد هر گونه احساس منفی که ممکن است داشته باشید با یک درمانگر یا فردی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.

منابع:
healthline.com
DSM5
ترجمه وتدوین : راضیه فرقانی کارشناس مامایی

راضیه فرقانی کارشناس مامایی

راضیه فرقانی کارشناس مامایی

راضیه فرقانی کارشناس مامایی دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی تهران با سابقه ۲۸ سال فعالیت مامایی وزنان درمطب وبیمارستان درتهران .. درحال حاضر مدیر وب سایت تخصصی نوین ماما می باشند که دانش وتجربیات خود را دراین زمینه به کاربران گرامی ارائه می دهند.

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید
ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}

نظرات شما