بهداشت

بهداشت

گفتم    گفتی     گفت گفتیم   گفتید     گفتند نشنیدم     نشنیدی    نشنید نشنیدیم    نشنیدید    نشنیدند اشتباه نکنید. قصد ندارم موضوع وبلاگ را عوض کنم! اینها ماحصل اشتغال ذهنی بنده است وقتی که این روزها مصاحبه های تقریباً تکراری مسئولین مختلف نظام سلامت کشور در رابطه با افزایش بروز موارد بیماری ایدز که از راه تماس جنسی مبتلا شده اند را می شنوم. می دانم که در ذهن آنها هم همین افعال رژه می روند. سال گذشته در چنین روزی به مناسبت روز جهانی ایدز، مطلبی با عنوان "آیا وقت تجدید نظر فرا نرسیده است؟" را در همین وبلاگ منتشر کردم. امروز حرف جدیدی ندارم ولی هنوز امیدوارم؛ اگرچه وقتی یکی از دست اندرکاران تدوین برنامه آموزشی برای دانشجویان (جایگزین واحد تنطیم خانواده) نظر زیر را اعلام می کند و در واقع ضرورت آموزش جنسی را زیر سوال می برد بیش از پیش نگران می شوم: "دختران و پسران جوان ما زمانی‌که ازدواج می‌کنند باید درباره مسائل جنسی اطلاع داشته باشند تا بتوانند زندگی زناشویی موفقی داشته باشند. این بحث همواره مطرح بوده است که این اطلاعات در چه زمانی باید به جوانان داده شود. به نظر می‌رسد دادن این اطلاعات به دختران و پسرانی که معلوم نیست تا چند سال دیگر ازدواج خواهند کرد، مناسب نیست. واقعیت این است که گاهی اوقات دادن برخی از اطلاعات باعث می‌شود که افراد به سمت آنچه به آنها اطلاع داده می‌شود، کشیده شوند" " پسر 18 ساله‌ای که معلوم نیست چه زمانی ازدواج کند، چه ضرورتی دارد با 30 مدل روش پیشگیری از بارداری آشنا شود؟؛ آن هم در نظامی‌ که روابط خارج از چارچوب خانواده به هیچ عنوان پذیرفته نیست!" (*) وقتی گوشی سنگین است می توان صدا را کمی بالا برد ولی برای ذهن های گرفتار چه می توان کرد؟ این اظهار نظرها (و البته متعاقب آن سیاستگذاری ها) در شرایطی مطرح می شوند که همین روز گذشته، آیت الله محمدی گلپایگانی، ریاست محترم دفتر رهبری نسبت به افزایش موارد ازدواج سفید در جامعه هشدار می دهند (**). قاعدتاً این اعلام نظر بر اساس اطلاعات و شواهدی که به ایشان ارائه شده مطرح می شود. لذا مشخص است که کماکان بین آن چه بطور واقعی در جامعه می گذرد و ایده آل ها و ذهنیات برخی سیاستگذاران تا چه حد فاصله وجود دارد. یک سال دیگر هم گذشت. امیدوارم اگر روز جهانی ایدز سال آینده را درک کردم و عمر و توفیقی بود مجبور نباشم تا این حد تلخ بنویسم. روز جهانی ایدز 1393/2014 دکتر سیدعلی آذین  متخصص پزشکی اجتماعی فلوشیپ پزشکی جنسی و سایکو- سکسولوژیست

1399/09/13
|
0:15
ارسال نظر
{{ error }}

کاربر گرامی، جهت نوشتن پیام ضروریست که به حساب خود در سایت مامایی نوین ماما وارد شوید، قبل از ثبت نام و ورود به سایت نمی توانید پیامتان را ارسال کنید

تاپیک های به روز شده