کشف روش های درمانی جدید، برای آسیب های ریه، کبد و متاستاز سرطان

کشف روش های درمانی جدید، برای آسیب های ریه، کبد و متاستاز سرطان

8 شهريور, 1398
کشف روش های درمانی جدید، برای آسیب های ریه، کبد و متاستاز سرطان
 
محققان دانشگاه کالگری در کانادا به یک روش جدید دست یافتند که از التهاب مضر ریه ناشی از واکنش سیستم ایمنی در اختلالاتی از قبیل سپسیس جلوگیری می‌کند. این روش در درمان آسیب‌های کبدی و متاستاز سرطان نیز موثر است.
 
محققان راهی را برای جلوگیری از آسیب ریه به دلیل پاسخ ایمنی بدن می یابند یافتن این امر می تواند از مرگ ناشی از سپسیس و بیماری حاد ریه  پیشگیری کند. آنها مولکولی را یافتند که در حین التهاب وجود دارد که به سلولهای سفید خون متصل می شود و به آنها اجازه می دهد از جریان خون به داخل بافت منتقل شده و آسیب جدی ایجاد کنند.
 
یکی از ۱۸ مرگ در کانادا در اثر سپسیس است. مرگ در هنگامd که بدن در حال مبارزه با عفونت شدید رخ می دهد . سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن عفونت  بیش از حد گلبولهای سفید خون ایجاد می شود. نبرد بین سیستم ایمنی و عفونت شما منجر به التهاب می شود. هنگامی که گلبولهای سفید جریان خون را ترک می کنند و برای  از بین بردن التهاب حرکت می کنند ، مشکلی ایجاد می شود. در بعضی موارد به جای پاک کردن  عفونت و... ادامه حرکت ، باقی می مانند و تعداد بیشتری گلبول سفید در پشت سر آنها قرار می گیرد. این تجمع باعث آسیب به اندام های داخلی مانند ریه ها می شود و می تواند منجر به مرگ شود.
 
سپسیس تنها شرایطی نیست که منجر به جمع آوری ناسالم گلبول های سفید در ریه ها شود. التهاب ناشی از آسیب و سایر بیماری ها نیز می تواند این واکنش مضر را ایجاد کند. آسیب حاد ریه یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در مراقبتهای ویژه در کانادا است.
 
. سنگر و رابینز زیست شناس سرطان هستند و در حال بررسی چگونگی متاستاز شدن سرطان بودند. آنها می دانستند که برخی از سلول های سرطانی ریه ها را هدف قرار می دهند و به نوعی در آنجا می مانند و رشد می کنند. بسیاری از مبتلایان به تومورهای سرطانی از تومور اولیه نمی میرند، بلکه از آنجا که سرطان متاستاز می یابد. در همین حال، کوبز ، متخصص التهاب، در حال تحقیق درباره چگونگی جمع آوری گلبول های سفید در ریه ها بود. در شرایطی مانند سپسیس، قربانیان غالباً از پاسخ بدن به این بیماری جان خود را از دست می دهند ، نه خود سپسیس.
 
آنها با هم شروع به غربالگری یک مولکول موجود در هر دو فرآیند کردند. آنها پوشش رگهای خونی در ریه ها را هدف قرار دادند، زیرا آنها گمان می كردند سیگنال وجود داشته باشد كه به سلولهای سرطانی و گلبولهای سفید اجازه می دهد در آنجا متوقف و جمع شوند. این دقیقاً همان جایی است که آنها در طی التهاب مولکولی را یافتند که می تواند با گلبول های سفید متصل شود و به سلول ها کمک کند تا از جریان خون به بافت منتقل شوند. تا زمانی که این مولکولها وجود داشته باشند ، گلبولهای سفید خون به اتصال به آنها ادامه می دهند.
 
هنگامی که دانشمندان فهمیدند چطور و چرا سلول های سفید خون وارد بافت می شوند، آنها در جستجوی "سوئیچ خاموش" برای جلوگیری از اتصال مولکول با گلبول سفید بودند. تیم تحقیقاتی یک مولکول شبه دارویی ایجاد کردند که با ورود به جریان خون از اتصال سلول های سفید خون با این مولکول جلوگیری می کند.
کوبز ، مدیر انستیتوی بیماریهای مزمن اسنایدر در CSM و استاد گروه فیزیولوژی و فارماکولوژی می گوید: "ما کشف کردیم که با هدف قرار دادن این مولکول می توان جلوی اثرات بیماری سپسیس، آسیب حاد ریه و مرگ را گرفت." "این می تواند در هر شرایط التهابی که آسیب ریه ها در وخیم تر شدن وضعیت بیمار نقش داشته باشد، تأثیر داشته باشد."
با این دانش ، محققان  کانادایی فرآیندی مشابه را پیدا کرده اند که در کبد اتفاق می افتد. آنها در حال حاضر دو مولکول شبه دارویی (به شکل محرمانه)  اختراع کرده اند که می توانند از آسیب ریه و کبد به دلیل التهاب جلوگیری کنند. در حالی که تمام تحقیقات تا به امروز روی موش ها انجام شده است، کارآزمایی بالینی مرحله I برای شروع آزمایش انسان در حال انجام است.
محققان  کانادایی همچنین با استفاده از این یافته ها در مورد متاستاز سرطان به امید این درک جدید می توانند به درمانهایی منجر شوند که سلولهای سرطانی در بدن و کبد و ریه ها انتشار پیدانکنند
سنگر ، استادیار تحقیقاتی در گروه انکولوژی می گوید: "مولکولی که کشف کردیم به سلولهای سفید خون و برخی سلولهای سرطانی متصل است." "ما روشی را برای جلوگیری از اتصال سلول های سفید خون و حرکت به بافت ها ایجاد کرده ایم. اکنون ، ما امیدواریم که راه حلی برای پیشگیری از انتشار سلول های سرطانی به این اندام ها پیدا کنیم"
 
این کار توسط انجمن سرطان کانادا ، انستیتوی تحقیقات بهداشت کانادا (CIHR) ، و بنیاد دکتر رابرت سی وستبوری برای تحقیقات ملانوما پشتیبانی می شود.
 
منبع:  University of Calgary 
www.sciencedaily.com
ترجمه راضیه فرقانی
Date:August 23, 2019

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما