عوارض ART

عوارض ART

2 شهريور, 1398

عوارض ART 

 پره اكلامپسی در حال حاضر با بیوپسی تروفكتودرم همراه است

____________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
 
ESHRE - Published 2 days ago
پس از یکسری مطالعات انجام شده حاکی از عوارض مادر و نوزاد در ART ، یک تجزیه و تحلیل کوهورت جدید شیوع بیشتری از پره اکلامپسی در حاملگی های  PGT+ ART را نسبت به بارداری  بدون PGT  نشان می دهد.
 
عوارض مادری و نوزادی در ART در سال جاری موضوع چندین مطالعه بوده است. اول ، یک کارآزمایی تصادفی بزرگ از چین ، احتمالاً خطر ابتلا به پره اکلامپسی و جفت سر راهی همراه  با انتقال جنین منجمد را افزایش داد. (1) سپس این خطر مشابه در یک مطالعه کوهورت بزرگ از ژاپن پیشنهاد شد که در آن حاملگی های بعد از FET به صورت هورمونی سیکل آماده شده است در خطر بالای ابتلا به فشار خون بالا در حاملگی و  جفت آکرتا در مقایسه با سیکل های طبیعی که  انتقال جنین انجام میشود(۲)
 
در همین زمان ، در جلسه سالانه ESHRE در وین ، نتایج حاصل از مطالعه گروه بزرگ کمیته نوردیک ART و ایمنی (CoNARTaS) نظریه های قبلی را تأیید کرد که انتقال بلاستوسیست در واقع با ریسک بالاتر زایمان زودرس (قبل از 37 هفته) ووزن بالا نسبت به سن بارداری همراه است. (3) تجزیه و تحلیل نشان داد که تک قلهای متولد شده پس از انتقال بلاستوسیست تازه ، 23٪ بیشتر بزرگتر برای سن حاملگی نسبت به  انتقال بعداز  مرحله کلیواژ دارند. نویسندگان توضیح دادند كه در شرایط روزمره ، این خطر بالاتر به معنای افزایش كلی شیوع در حدود 3/7 درصد پس از انتقال مرحله کلیواژ به 4.3 درصد به دنبال انتقال در مرحله بلاستوسیست است. نویسندگان این افزایش را "كوچك" توصیف كردند که مشابه ریسک افزایش  خطر تولد زودرس پس از انتقال بلاستوسیستهای یخ زده (هر چند پس از انتقال بلاستوسیستهای تازه یافت نشد).
 
نتایج نشان می دهد که انتقال بلاستوسیست در واقع یک خطر کم اما با ریسک بالا از عوارض مامایی نسبت به نقل و انتقالات روز سوم دارد ، که در وین باعث شد محققان CoNARTaS بخواهند در استفاده گسترده از انتقال بلاستوسیست - با وجود نتایج غیرقابل انکار در نرخ نتیجه( با وجود اینکه نتایج حاصل از انتقال بلاستوسیت بهتراست) - احتیاط کنند.
 
اکنون، یک مطالعه کوهورت دیگر   از یک مرکز در ایالات متحده آمریکا (استنفورد) نشان داد که خطر ابتلا به پره اکلامپسی سه برابر بیشتر در بیماران باردار به دنبال بیوپسی trophectoderm برای PGT نسبت به افرادی که IVF بدون بیوپسی و PGT دارند (4) شیوع پره اکلامپسی  IVF + PGT  گروه10.5٪ و در گروه IVF  بدون PGT (4/1% ) بود. موارد مشابهی از جفت  سرراهی و دیابت بارداری ثبت شد ، اگرچه هیچ تفاوتی در میزان تولد نوزاد نارس ، وزن کم هنگام تولد ، پذیرش واحد مراقبت های ویژه نوزادان یا نقص هنگام تولد مشاهده نشد. افزایش سه برابری در احتمال ابتلا به پره اکلامپسی هم در گروه IVF + PGT حتی زمانی که تجزیه و تحلیل فقط به تولدهای زنده تک قلو اختصاص داشته باشد (برای به حداقل رساندن مخدوش شدن  بر اثرچند برابر شدن) محدود ماند.
 
با این حال ، این مطالعه ، که توسط نویسندگان به عنوان "بزرگترین و گسترده ترین مطالعه کنترل شده بررسی نتایج مادر و نوزاد پس از بیوپسی trophectoderm" توصیف شده است ، برای انتقال جنین منجمد تنظیم نشده ، که شواهد اخیر ذکر شده در بالا ممکن است یک عامل خطر مستقل وقوی ابتلا به اختلالات فشار خون بالا در بارداری باشد. این حذفیات در یک سرمقاله همراه با گزارش ، در کنار آسیب پذیری های گسترده تر یک مطالعه مشاهده ای گذشته نگر مانند این ، در نظر گرفته شده است ، که هرگز نمی تواند علیت را اثبات کند. (5) با این حال ، سرمقاله - همانطور که در مطالعات قبلی به آن اشاره شد - این آخرین مطالعه  به عنوان  "سوال بیولوژیکی مهم و قابل قبول  مطرح می شود... که آیا بیوپسی trophectoderm ممکن است منجر به جفت نا کارآمد وعواقب نامطلوب مامایی شود".
 
در همین حال ، در پایان عملی این مطالعه ، سرمقاله تخمین می زند كه "از هر 16 نفر كه   PGT می شوند ، در نتیجه ی این عمل، یک نفر پره اكلامپسی را تجربه می كنند" ، اما بدون تفاوت در نتایج كلی نوزاد.  مقاله می افزاید ، این خطرات ، براساس اندیکاسیونPGT، متفاوت  تفسیر می شوند (یعنی PGT-M ، PGT-SR یا PGT-A)
 
ترجمه: راضیه فرقانی
 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما